Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κατασκευαστικό το θέμα, το ούτι σαν όργανο μπορεί να φαίνετε ίδιο αλλά οι σκάλες αλλάζουν ανάλογα με τη χώρα κατασκευής, οπότε αναγκαστηκα και το κούρδισμα.

Το αραβικό-αιγυπτιακό κούρδισμα είναι και το πιο χαμηλό αν θυμάμαι καλά. Το δε ιρακινό είναι το πιο ψηλό, αλλά νομίζω πρέπει να έχουν απ'όλες τις χορδές πάνω, metalic wound, plain, nylon κυρίως στα ιρακινά 10χορδα.

Το τούρκικο και αραβικό έχουν wound και nylon και γι'αυτό είναι και πιο γλυκό στον ήχο τους.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι κατασκευαστικό το θέμα, το ούτι σαν όργανο μπορεί να φαίνετε ίδιο αλλά οι σκάλες αλλάζουν ανάλογα με τη χώρα κατασκευής, οπότε αναγκαστηκα και το κούρδισμα.

κό στον ήχο τους.

Αυτό ρωτάω, δεν παίζει ρόλο στο κούρδισμα που το δικό μου έχει το μισό (σε ύψος) μπράτσο από τα κρητικά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γι'αυτό και τα κουρδίσματα είναι απο ούτι και όχι λαούτο (βάση του οργάνου που έχεις).

Επίσης γνωρίζω απο ένα φίλο, που ασχολείτε με τα παραδοσιακά, οτι μπορείς (ανάλογα με το πως και πόσο "τραβάει" το όργανο) να ξεκινήσεις να κουρδίζεις απ'την πρώτη μπάσσα χορδή και μετά να συνεχίσεις με διαστήματα 4ης στις υπόλοιπες και θα έχεις ένα κούρδισμα κιθάρας-μπάσσου, αλλά σε άλλη οκτάβα.

Αυτό δεν είναι ασυνήθιστο, μιας  και μπορούμε να το βρούμε ακόμα και σε μεθόδους για αρχάριους στο ούτι που προέρχονται απο κιθάρα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τελεια οργανα και τα δυο :) Θαυμαζω οποιον παιζει καλα τετοια οργανα. Συνεχιστε τωρα :D

Εμένα πάλι μου αρέσουν και τα ευρωπαϊκά (μεσαιωνικά), αυτά με τις διπλές κεφαλές. Όταν ήμουν φοιτητής στο Παρίσι, πήγαινα σε ένα μαγαζί και τα χάζευα και τα ζαχάρωνα, αλλά τα οικονομικά τους με ξεπερνούσαν...ακόμα με ξεπερνούν :-[ :-[

about_lutes_background[1].gif

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει, για σενα το μονο ευκολο ειναι να αγορασεις ενα τετοιο!

αλλα θα δυσκολευτεις να βρεις αυτη την περουκα με τα ασπρα στριφογυριστα μαλλια, πουκαμισο με πολλα φρου φρου και μια πενα-φτερο..... ;D ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι οτι είναι κι αυτα παρα πολυ ομορφα οργανα. Αλλα δεν τα εχουμε συνδεσει με χορο, τσιπουρο και νταλκα :D Το παραδοσιακό το ουτι και το λαουτο είναι αλλο πραμα. Μακαρι να ειχα το μυαλο να το συνεχιζα τότε, και να βρω την ορεξη να το ξαναπιασω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει, για σενα το μονο ευκολο ειναι να αγορασεις ενα τετοιο!

Mε έχεις υπερεκτιμήσει...δεν λέγομαι Δαρβινογιάννης ;D ;D ;D

άσε που το πιό καινούργια από αυτά που έβλεπα ήταν τέλος 19ου...

 

 

Συμφωνοι οτι είναι κι αυτα παρα πολυ ομορφα οργανα. Αλλα δεν τα εχουμε συνδεσει με χορο, τσιπουρο και νταλκα :D

Και δεν είναι πάντα ανάγκη. Εάν τα δούμε απλά ως (καταπληκτικά) μουσικά όργανα, μπορούμε να έχουμε ωραία παραδείγματα "μίξης" πολιτισμών.

Ας πούμε Brian Keane & Omar Faruk Tekbilek

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα θα δυσκολευτεις να βρεις αυτη την περουκα με τα ασπρα στριφογυριστα μαλλια, πουκαμισο με πολλα φρου φρου και μια πενα-φτερο..... ;D ;D ;D

kαι για να σου χαλάσω τη φαντασίωση, ετοιμάζω δοκιμή Fishman προενίσχυσης σε Αιγυπτιακό ούτι, παίζοντας smooth jazz....χωρίς περούκα. Έχω ένα καπελάκι από αυτά που φοράνε στο Μαρόκο, θα ταιριάζει μούρλια.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβάσεις και φοτο; Τελικά που το κούρδισες; σαν λαουτο ή σαν ούτι; Πάντως νομίζω πως το πιο κοινό κούρδισμα στα ούτια είναι το αιγυπτιακο αραβικο.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου