Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget μπάσσου


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς. Από την άλλη βέβαια μπορεί σε βάθος χρόνου να αλλάξει αυτό που ένιωθες κάποτε βολικό και δεύτερη φύση.

 

Ένα προσωπικό παράδειγμα: τα πρώτα 3-4 χρόνια ενασχόλησης μου με το άθλημα δεν μπορούσα σε οτιδήποτε με nut φαρδύτερο απο jazz, προσαρμοζόταν μεν το χέρι μετά από κάποιο χρόνο, αλλά ποτέ δεν ήμουν 100% άνετος όπως περιγράφεις παραπάνω.

 

Εδώ και κανα 4άρι χρόνια (και μετά από ένα διάλειμμα 7 χρόνων απραξίας) που ξαναπαίζω εντατικά έχω μάθει τόσο πολύ στη διάσταση του Ray (43 χιλ) που όταν πιάνω τo jaguar μου (λαιμός jazz -38 χιλ) με πονάει το χέρι μου μετά από λίγη ώρα και μου φαίνεται εντελώς άβολος ο λαιμός και έξω από τα νερά μου. Επιπλέον των μικρότερων αποστάσεων μεταξύ των χορδών (το οποίο όντως είναι κάτι που συνηθίζεται σχετικά γρήγορα) νιώθω και σαν να μην έχει αρκετή μάζα ο λαιμός για να στηρίξει επαρκώς το χέρι ένα πράγμα, σαν να διπλώνει υπερβολικά πολύ ειδικά στα πρώτα τάστα...

Πλέον νιώθω πιο άνετο το λαιμό-κουπί του 50s P που είναι 45 χιλ, παρά το jazz, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό. ::)

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ψάχνω για το κορίτσι έναν συνδυασμό μπάσου ενισχυτή οικονομικό και βολικό.

Κάτι τέτοιο έχει δοκιμάσει κανείς;

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_pj_4_htr_deluxe_series_set_1.htm?ref=prod_rel_139024_3&sid=c3fd4b5b74493ee33531280f57bd6fe2

 

΄Η κάτι τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_p_bass_set_bsb.htm

 

Γενικά η γνώμη σας είναι πολύτιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα (δεν είμαι ειδικός βέβαια) να μην πάρεις κάποιο τέτοιο starter pack, αλλά χωριστά κομμάτια είτε από ebay είτε από αλλού.

 

Μπορείς νομίζω να βρεις καλύτερα πράγματα (που να σου μείνουν και σένα) σε ανάλογη τιμή.

 

Αυτό βέβαια δεν απαξιώνει την χρησιμότητα των starter packs.

 

Ας πουν όμως και οι ειδήμονες την γνώμη τους, γιατί μπορεί να είμαι off.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ενισχυτή δεν γνωρίζω αλλά HB μπάσσο δεν θα φοβόμουν να πάρω. Αυτό που έχω έχει βγει παλικάρι κι υπάρχουν και... καταθέσεις από άπειρους άλλους ευχαριστημένους αγοραστές. Καλή αρχή!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για το κορίτσι έναν συνδυασμό μπάσου ενισχυτή οικονομικό και βολικό.

Κάτι τέτοιο έχει δοκιμάσει κανείς;

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_pj_4_htr_deluxe_series_set_1.htm?ref=prod_rel_139024_3&sid=c3fd4b5b74493ee33531280f57bd6fe2

 

Έχω ακριβώς αυτό το μπάσο και είναι κορυφή για τα λεφτά του.

Ίσως για κορίτσι θα δοκίμαζα ένα short scale.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγώ πάντος θα πρότεινα το Yamaha ΤRΒΧ-174 για αρχή και έναν ενισχυτή όπως AMPEG BA-108V2 . Μπορεί τα Harley Benton να είναι καλά για τα λεφτά τους αλλά με τα starter pack και εγώ και φίλοι έχουμε φάει τα μούτρα μας. Επίσης επειδή ένα όργανο είναι επένδυση, καλό θα ήταν να είναι λίγο πιο προσεγμένο. Έχω μετανιώσει που όπως οι περισσότεροι ξεκίνησα με κάτι φτηνό και στην πορεία πήρα κάτι πιο ακριβό. Δεν είναι μόνο το η φτήνια τρώει τον παρά και πολλές φορές δεν ικανοποιεί, είναι που δένεσε συναισθηματικά με την επαφή του και θα ήθελες να είναι κάτι προσεγμένο. Φυσικά αναλόγως πόσο φτάνει η τσέπη σου! Ότι και να αποφασίσετε πάντος θα το απολαύσει! σαν εμπιρία!!!

 

***http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_p_bass_set_bsb.htm Δεν μου αρέσουν τα Squire! Θεωρώ ότι αν είναι να πάρει Fender πήγαινε κατευθείαν σε Mexico για φτηνότερα!!! Διαφορετικά δες κάτι άλλο όπως η πρόταση παραπάνω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελικά πήραμε αυτό που ήταν άσπρο γλυκούλικο και φτηνό  ;D

Θα σας ενημερώσω εάν παίζει κιόλας μόλις το παραλάβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Kαλησπέρα μέλη και φίλοι του Φόρουμ. Θα μπω στο ζουμί κατευθείαν..μετά απο εναν χρόνο σχεδόν μαθημάτων μπάσου με ενα Stagg, ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα και την αγορά ενος καλύτερου μπάσου. Για κάποιο λόγο με έχει clicκαρει αυτο https://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_mod_jazz_owt.htm?ref=search_rslt_FENDER+Squier+Vintage+Modified+Jazz+Bass_319080_7

υπάρχει καποιος που το έχει η το έχει δοκιμάσει να μου τις εντυπώσεις του; Καθώς και αν ειναι καλό για το επίπεδο μου η να αντιπροτείνει κάποιο άλλο στο ίδιο ποσό.

Ευχαριστώ και καλές γιορτές παίδες  O0

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαλησπέρα μέλη και φίλοι του Φόρουμ. Θα μπω στο ζουμί κατευθείαν..μετά απο εναν χρόνο σχεδόν μαθημάτων μπάσου με ενα Stagg, ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα και την αγορά ενος καλύτερου μπάσου. Για κάποιο λόγο με έχει clicκαρει αυτο https://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_mod_jazz_owt.htm?ref=search_rslt_FENDER+Squier+Vintage+Modified+Jazz+Bass_319080_7

υπάρχει καποιος που το έχει η το έχει δοκιμάσει να μου τις εντυπώσεις του; Καθώς και αν ειναι καλό για το επίπεδο μου η να αντιπροτείνει κάποιο άλλο στο ίδιο ποσό.

Ευχαριστώ και καλές γιορτές παίδες  O0

 

Body Tilia... Να και κάτι καινούργιο για τα Squier. Δηλαδή basswood, αλλά με την επιστημονική ονομασία  ;D

 

Φαντάσου ένα πιο "στεγνό" συχνοτικά, alder σώμα και είσαι μέσα.

 

Δεν το έχω πιάσει στο χέρι, αλλά από τα specs μου φαίνεται αξιοπρεπές. Βέβαια σε όλα αυτά τα Squier οι μαγνήτες (και το hardware) είναι για πέταμα, αλλά όρεξη να έχεις για μόντες  ;)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου