Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget μπάσσου


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως μια μικρή σημείωση, να επισημάνω πως πολλοί πάνε και αλλάζουν τα πάντα σε ένα φθηνό μπάσσο απλά επειδή το μπάσσο είναι φθηνό.

 

πέστα Χρυσόστομε! Ζούμε την εποχή της μόντας. Μάλλον κάποιοι δεν μπορούν να κοιμηθούν αν ο μαγνήτης τους δεν γράφει ...(συμπληρώστε με τη μάρκα σας)

 

Αν και για να πούμε του στραβού το δίκιο, το πείραγμα σε δένει με το όργανο. Άλλο που τις πιο φορές καταντάει χειρότερο από το μαμίσιο  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

+1.

Αυτη τη βιασυνη για modification δεν την καταλαβαινω.Εγω προσωπικα δεν πειραζω τιποτα σε μια κιθαρα εκτος αν υπαρχει καποιο προβλημα.πχ αλλαξα προσφατα γεφυρα σε ενα σκαφος γιατι ετριζε.Μονο σε αναλογες περιπτωσεις.Επισης οσο σημαντικο ρολο και να παιζουν οι μαγνητες στον ηχο,υπερτιμουμε συνηθως το ποσο μπορει να βελτιωσουν μια κιθαρα.Αν δεν σου αρεσει ο ηχος unplugged δεν σου φτιαχνει ο μανγητης τιποτα,αν σου αρεσει ο unplugged ηχος ενας μετριος μαγνητης δεν θα καταστρεψει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρεσει ο ηχος unplugged δεν σου φτιαχνει ο μανγητης τιποτα,αν σου αρεσει ο unplugged ηχος ενας μετριος μαγνητης δεν θα καταστρεψει τα παντα.

 

Αν και γω το πιστεύω αυτό, έχω ακούσει 2 περιπτώσεις που η κιθάρα unplugged δεν ακουγόταν αλλά όταν έπαιζε με γκρουπ, έσπερνε.

 

Τώρα αλλαγές στο μπάσο που γίνονται αμέσως και χωρίς σκέψη είναι λίγο χαζό αλλά whatever makes you happy. Ειδικά εκείνη η άμεση αλλαγή του nut λες και παίζει κανένα ιδιαίτερο ρόλο στο μπάσο, μόνο μειδίαμο μου προκαλεί.

 

Τα είπαμε.

Ενδελεχής αγορα -> setup -> ζουμε/παίζουμε με το όργανο και σταδιακά αλλάζουμε εφόσον χρειάζεται να αλλάξουμε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο... Derek :D Ευχαριστούμε για τον χρόνο σου, συγχαρητήρια για την

υπομονή σου.

 

Thank you mr. Bihlas!  ;D

 

Κάτι που ξέχασα να συμπεριλάβω στο αρχικό post μου είναι και η αλλαγή χορδών. Πάαααρα πολλά μπάσσα έρχονται stock με κάτι τραγικές χορδές που συνήθως είναι και ψιλονεκρές, οπότε καλό είναι να το κοιτάμε κι αυτό πριν αλλάξουμε τα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ξέχασα να συμπεριλάβω στο αρχικό post μου είναι και η αλλαγή χορδών. Πάαααρα πολλά μπάσσα έρχονται stock με κάτι τραγικές χορδές που συνήθως είναι και ψιλονεκρές, οπότε καλό είναι να το κοιτάμε κι αυτό πριν αλλάξουμε τα πάντα!

 

Ενα - ένα τα λέτε βρε παιδιά.

Αλλάζουμε και χορδές;

Τώρα το λέτε;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάαααρα πολλά μπάσσα έρχονται stock με κάτι τραγικές χορδές που συνήθως είναι και ψιλονεκρές, οπότε καλό είναι να το κοιτάμε κι αυτό πριν αλλάξουμε τα πάντα!

Μα εννοείται οτι παίρνουμε 1-2 σετ χορδές της προκοπής, για να δοκιμάσουμε ποιές

μας κάθονται καλύτερα στο όργανο και να γλιτώσουμε και τα μεταφορικά. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα (μιας και γραφω πρωτη φορα αλλα σας διαβαζω χρονια)

 

Εχω ενα μπασακι Ibanez GSR200 (http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr200_pw.htm) και σκεφτομουν να προβω σε μια αντικατασταση με το Squier Vintage Modified Jazz Bass (http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_nt.htm)

 

Και ηθελα να ρωτησω, αξιζει το κοπο?

 

Το Ibanez, αν και εξαιρετικο για τα λεφτα του, για καποιο λογο ποτε δεν μου καθησε σωστα, πως να το πω δεν με εφτιαξε.

 

Επισης ειμαι λατρης της vintagιλας και των fender(-οειδων. τι πρωτοτυπο..) ενω σαν ηχος ειμαι και παλι φαν του κλασικου, jazz bass και stingray κατα βαση. Και precision αλλα ειναι αρκετα μονοδιαστατο οποτε το απεκλεισα.

 

Οποτε το επομενο μπασο μου ειχα αποφασισει να ειναι καποιο jazz αμερικανικο, οταν φυσικα εβρισκα τα λεφτα. Και μετα ειδα το squier που ολοι εδω μεσα λετε οτι ειναι γαματο και θα πρεπε να κοστιζει τα διπλα, πραγμα που ισως θα συνεβαινε αν το headstock του εγραφε fender. Και σε σαιτς οπως το talkbass λενε οπως ειναι στοκ (νταξει με ενα σεταρισματακι) δινει τα μεξικανικα στα ισια και τα ξεπερναει και αν πας για μερικες αλλαγες οπως γεφυρα, μαγνητες-ηλεκτρονικα πλησιαζει επικινδυνα τα εξ'Αμερικης ξαδερφακια του.

 

Επισης ειναι πανεμορφο.. :-*

 

Να το παιξω δεν το βρισκω πουθενα (εδω δεν το χει καν στα κεντρικα του αντιπροσωπου του Στολλα στην Πατρα που σημειωτεον το πουλαει και 100 ευρω ακριβοτερα απο θωμα) , μονο youtube οσο τ'ακουσα και γνωμες απο φορουμ.

 

Το σκεφτομαι πολυ, ετσι κι αλλιως αν πουλησω και το Ιμπανεζ δεν θα χω δωσει ενα σκασμο λεφτα.

 

Για να καταλαβετε παιζω κυριως alternative (πιανοντας φασμα απο killers, muse και U2 μεχρι peppers), λατρευω ηχο και μπασογραμμες flea, crommerford (rage against the machine), wolstenholme (muse). Αυτα πανω κατω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και precision αλλα ειναι αρκετα μονοδιαστατο οποτε το απεκλεισα.

Υπάρχουν και τα PJ  ;D

http://www.soundslive.co.uk/product~name~Squier-P-Bass-Special---Walnut-Satin~ID~3573.asp

Και σε Squier αλλά και σε άλλες μάρκες  ;)

 

Το "εδώ" αν είναι Θεσσ/νίκη δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλιώς εν Αθήναις νομίζω έχει το Guitar store. Και κάποιοι άλλοι θα χουν δεν μπορεί.

 

Το όργανο εν ολίγοις, είναι αξιοπρεπές.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαπαπα, μπασταρδα πραγματα.  ;D

 

Το 'εδω' ναι Θεσσαλονικη ειναι, απλα πηγα σε μαγαζια οι οποιοι παιρναν στο Στολλα στην Πατρα τηλεφωνο και δεν υπηρχε καν.

 

Αυτο που ρωταω ειναι αν αξιζει τον κοπο, μεχρι να παρω ενα αμερικανικο ισως ή καποιο Warwick (αν και ειναι ασχημα ρε πστ..) ή κατι πραγματικα καλο εν τελει. Βεβαια αυτο δεν θα γινει σε λιγοτερο απο εναμιση χρονο. Και επειδη αν πουλησω και το δικο μου θα βαλω ενα σχετικα μικρο ποσο (150 ευρω ξερω γω..) και θα παρω ενα μπασο που θα με φτιαχνει πολυ περισσοτερο ηχητικα (..και οπτικα). Επισης το jazz 20ταστο (medium jumbo) μανικι μπορω να πω μου καθεται ιδανικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου