Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget μπάσσου


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι σχολές, ως γνωστόν, είναι δύο εδώ μέσα.

 

Η μία είναι μάζεψε όσα έχεις και όσα μπορείς να έχεις και χώστα για ένα και καλό.

Η άλλη είναι παίρνε συνέχεια - παίρνε φθηνά με την παραλλαγή του παίρνε φθηνά και χώστα στις μόντες.

Ο καθένας έχει τα επιχειρήματά του.

 

Είχε ζητηθεί σε ένα άλλο thread αλλά το δίνω τώρα που ξανασυζητήθηκε.

Βλέπεις τα μοντέλα εδώ

http://www.sxguitarspain.com/sx_vintage_plus.htm

http://www.sxguitarspain.com/sx_vjbass.htm

http://www.sxguitarspain.com/sx_fjb57c-vyw.htm

κλπ.....

 

Και τιμές / παραγγελίες από εδώ

http://www.musicasa.es/default.asp?marca=SX&subfamily=CUERELECTR&lang=es

 

Εγώ πάντως είμαι στη πρίζα............  ;)

Καλή διασκέδαση.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και εγω ειμαι της αποψης μαζεψε και παρε ενα καλο οργανο, απλα πριζωθηκα τωρα γιατι τα χρηματα ειναι λιγα και δεν βγαινω ουτως η αλλως εκτος προγραμματος για καλο μπασο. Απλα παιρνω κατι που θα με φτιαχνει περισσοτερο να το παιζω μεχρι να βελτιωθω και να παρω κατι καλο.

 

Πιστευεις τα SX στα 2 τελευταια λινκ που εδωσες ειναι καλυτερα απ'το Squier??

 

Ενα παλλικαρι στο youtube (http://www.youtube.com/lallare90) παιζει μ'ενα τετοιο jazz και ακουγεται οντως αρκετα καλα, αλλα τωρα το utube κατα ποσο ειναι αξιοπιστο μεσο για να καταλαβεις δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γεια σας και απο μενα...εχω ενα fender jazz japan των 800 ευρω και ενα yamaha bb 1200 s των 850 ευρω τα οποια συγκρινονται ηχητικα ανετα με ενα τριτο που εχω j&d jd 2700 των 250 ευρω μεταχειρισμενο...κουφο ετσι ?...μην πειτε εμενα κουφο γιατι παιζω ερασιτεχνικα απο το 1982 και εντευθεν και ειχα στην κατοχη μου περιπου 15 μπασσα και ακριβα και φτηνα...πραγματι συμφωνω οτι ο ηχος καθοριζεται σε μεγαλο ποσοστο απο την τεχνικη μας και απο τον ενισχυτη μας...μια τελευταια κουβεντα,στα οικονομικα μπασσα νομιζω οτι ξεχωριζουν α.squire p bass special β. warwick rockbass streamer γ. ibanez sr 300 ipt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομουν να προβω σε μια αντικατασταση με το Squier Vintage Modified Jazz Bass

 

Και ηθελα να ρωτησω, αξιζει το κοπο?

Bεβαίως αλλά... ποιόν κόπο? :D Ευχαριστημένος κάτοχος του συγκεκριμένου, με σωστό

σεταρισματάκι (και λίγη δουλίτσα στο nut ίσως) παίζει ωραιότατα, το hardware του

σταθερότατο, oι μαγνήτες του παραπάνω απο αξιοπρεπείς, sexy looks. Mειονέκτημα

το βάρος του, φαντάζομαι πως σε σχέση με το ibanez σου ίσως σε ξενίσει.

Στο dv247 το βρίσκεις με 245 ευρώ και σου μένουν και ψιλά για καναδυό σετ χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, καλα θυμομουν οτι το χει καποιος απο δω μεσα.  ;D

 

Εχω ψηθει ασχημα να το παραγγειλω, το βαρος το σκεφτομαι ειναι η αληθεια γιατι και με το Ιμπανεζ μετα απο καμια 3ωρη προβα μου πεφτει λιγο ο ωμος. Αν και η ζωνη μου ειναι αθλια και εν μερει μπορει να φταιει και αυτο.

 

Περιμενω να μου απαντησει ο audiokostas και για τα SX που οντως ακουγονται καλα στο νετ αλλα δεν σημαινει απαραιτητως κατι αυτο. Επισης δεν υπαρχει (?) αξιοπιστο σαιτ για να τα παραγγειλεις.

 

Με το dv247 ολα κομπλε ειναι? Ειναι 50 ευρω διαφορα απο θωμα. Αν βρω θηκη και ζωνη θα το παρω απο κει, αρκει να φτασω τα 299 ευρω, αλλιως δεν εχει νοημα θα βγει στα ιδια με τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχωντας ibanez μπασσακι θα σου ελεγα δοκιμασε το λαιμο και αν σε βολευει τσιμπα το.

η σειρα SR της ibanez εχουν λεπτο λαιμο

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πάρεις. Εγώ πάντως κ το μεξικάνικο το fender μια χαρά το βρίσκω κ είναι το 2ο που περνάει απ τα χέρια μου.

Είμαι της νοοτροπίας ένα και καλό. Για μένα πχ το Αμερικάνικο είναι κάτι που δε παίζει να τα μαζέψω τα λεφτά στα προσεχή χρόνια κ επίσης τα Μεξικάνικα με υπερκαλύπτουν.

Μπορείς να ψάξεις αν εμφανιστεί μεταχειρισμένο, γιατί κατά καιρούς μπαίνουν στις αγγελίες ωραιότατα jazz bass.

 

Αν δηλαδή το squire έχεις σκοπό να το αλλάξεις σε 1 2 χρόνια δε βλέπω το λόγο.

 

Επίσης αν κ όλα καλά με τις απομιμήσεις jazz bass... προτιμώ το οριτζιναλ πράμα ;)

 

Άσε πχ που το sx που σου λέει ο Κώστας του άλλαξε κ τα πάντα επάνω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω να μου απαντησει ο audiokostas και για τα SX που οντως ακουγονται καλα στο νετ αλλα δεν σημαινει απαραιτητως κατι αυτο. Επισης δεν υπαρχει (?) αξιοπιστο σαιτ για να τα παραγγειλεις.

Τα SX πρέπει πιθανόν να είναι και η μοναδική (άσημη σχετικά) μάρκα που έχει απασχολήσει το talkbass (ναι ξέρω, σιγά το forum) τόσο πολύ. Νομίζω ότι πρόσφατα έχουν φτάσει στο part 9 με κάθε part να αναλογεί σε 1000 postings περίπου  :o . Οι περισσότεροι εκφράζονται με καλά λόγια. Χωρίς τα λόγια τους να είναι ευαγγέλιο, ε κάτι θα ξέρουν. Και στο Tdpri τα ίδια σχεδόν λένε.

Η Evi υπερβάλλει όταν λέει ότι άλλαξα τα πάντα στο δικό μου. Φθηνούς μαγνήτες και μια φθηνή γέφυρα έβαλα. Δύο πράγματα που πιθανόν θα άλλαζες και στο Squier. Ασε που το πήρα για πολύ ειδικούς λόγους που ανέφερα στο σχετικό thread.

Αν θα ξανάπαιρνα SX το απάντησα ήδη παραπάνω. Ηδη το σκέφτομαι.

 

Και να πώ και κανα δυό πράγματα κατά την αυστηρά προσωπική μου άποψη για την γνωστή συνομοταξία.

Κατ' αρχήν στα Squier σας αρέσει ή όχι πληρώνετε και όνομα. Σε πολύ πρόσφατη γύρα μου και με τους περιορισμούς της Ελληνικής αγοράς, έπιασα στα χέρια μου Squier για καυσόξυλα και Squier τουλάχιστον αξιοπρεπή και ωραία για πλατφόρμες για μόντες. Δεν μιλάω για τα παλιά Ιαπωνικά ή Κορεάτικα που είναι άλλη κατηγορία.....

Οπως επίσης και στα MIA Fender. Υπήρξαν μερικά που τα θεωρώ τουλάχιστον αξιοπρεπή και άλλα που δεν τα θέλω ούτε για κουπί. Άλλοι λένε ότι είναι θέμα τύχης άλλοι λένε ότι είναι θέμα μοντέλου. Τώρα να πω όμως ότι τα περισσότερα ΜΙΑ Fender (και ξέρετε οι περισσότεροι ότι το θέμα made in USA δεν το έχω χάψει) η ποιότητα ήταν τουλάχιστον ένα κλικ παραπάνω. Τα αξίζαν τα λεφτά τους ;

Αντε πάλι και μεγάλη κουβέντα δεν θα ξανανοίξουμε. Ο καθείς κρίνει με τα κριτήρια του και ότι θέλει κάνει. Εγώ απλώς διαπιστώνω ότι τα ΜΙΑ που έπιασα στα χέρια μου με τα ΜΙΜ που έπιασα στα χέρια μου (τα οποία εν συνόλω αποτελούν ένα απειρολάχιστα ασήμαντο ποσοστό αυτών που κυκλοφορούν στην αγορά), ήταν ένα κλικ παραπάνω σε ποιότητα και αίσθηση.

Εάν θέλετε όμως την χρυσή τομή μεταξύ τιμής και ποιότητας, για μένα, η Ιαπωνική οδός της Fender είναι μονόδρομος. Εφάμιλλη (αν όχι καλύτερη των φθηνών Αμερικάνικων) και στα ίδια λεφτά (περίπου) με τα Μεξικάνικα.

Αυτά από μένα.

 

Στο θέμα δάχτυλα / μαγνήτες /setup δεν μπήκα για λόγους ευνόητους.  ;)

 

Α ναι, και το musicasa που έδωσα θεωρείται φερέγγυο site στην Ευρώπη για παραγγελία. Αμα πάρω θα σας πω και λεπτομέρειες.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Εάν θέλετε όμως την χρυσή τομή μεταξύ τιμής και ποιότητας, για μένα, η Ιαπωνική οδός της Fender είναι μονόδρομος. Εφάμιλλη (αν όχι καλύτερη των φθηνών Αμερικάνικων) και στα ίδια λεφτά (περίπου) με τα Μεξικάνικα.

+ 1000 Παρότι το κυρίως όργανο μου είναι αμερικάνικο Fender, το Japan Marcus Miller που έχω δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε ποιότητα κατασκευής. Βέβαια, για να πω την αμαρτία μου μέχρι πρόσφατα άκουγα για Squier και έβγαζα… φλύκταινες, καθώς πριν από καμιά 15αρα χρόνια είχα πάρει ένα reissue Jazz του ’74 και τελικά ήταν πολύ μάπα το καρπούζι. Όμως πρόσφατα αγόρασα ένα  Squier Vintage Modified Jazz Bass fretless και δεν μπορεί να ξεκολλήσει από τα χέρια μου… Δεν λέω ότι το όργανο παίζει στο 10, αλλά για τα 2 κατοστάρικα που το αγόρασα παίζει super και αυτό με έκανε να αναθεωρήσω την ελιτίστικη άποψη μου ότι μόνο  USA και Japan παίζουν… Και καθώς έχει ξαναμπεί ο διάολος μέσα μου, δεν θα σνομπάρω όποιο Mexico Precision βρεθεί στον δρόμο μου, με αξιοπρεπή ήχο και καλή τιμή- ναι το ομολογώ και τα μεξικάνικα τα κοιτούσα με μισό μάτι…

Δεν κρύβω ότι έχω παίξει με μπάσα πολλών χιλιάδων ευρώ- μερικά από αυτά ήταν ασύλληπτα όργανα- αλλά έχω βαρεθεί να τα χώνω και καθώς οι καιροί είναι ζόρικοι, η φθήνια θα φάει τον παρά…     

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σνομπάρω όποιο Mexico Precision βρεθεί στον δρόμο μου, με αξιοπρεπή ήχο και καλή τιμή

Σωστά.

 

Εγώ θα θα πρόσθετα ότι δεν σνομπάρω κανένα μπάσο που

α) Πρωτίστως μου αρέσει οπτικά

β) Μου κάθεται καλά στο χέρι και στο σώμα

γ) Με καλύπτει ηχητικά και

δ) Έχει τιμή που δεν θα με αγχώσει στη χρήση του

 

Οτι και να γράφει επάνω.......

 

Αν και καλό θα ήταν να ήταν κανα επώνυμο ή εύηχο όνομα τέλος πάντων γιατί ψιλοβαριέμαι και την καζούρα. Αλλά και πάλι και η καζούρα έχει το γέλιο της.

Το ζήτημα είναι να περνάμε όλοι καλά  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου