Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget μπάσσου


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δύο παραπάνω χορδές από όσες πραγματικά χρειάζονται.............  ;D

 

Είναι ωραίο μπάσο όμως, όντως.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

σωστος ο τυπος ακομα και με ενα low budget μπασο μπορεις να κανεις την δουλεια σου και αρκετα καλα,μιας και πλεον τα περισοτερα απο τα low budget μπασα εχουν καλα χαραχτηριστικα και αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης

(κι εγω που πηρα EB Musicman sterling τι καταλαβα ???)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Hopefully) proud owner of the attached (είναι καθ' οδόν, εξ ου και το "hopefully")  :-\

Εις την Αγγλοσαξωνικήν, αυτό ονομάζεται brand loyalty.  ;D

FPB62-VWA.thumb.jpg.a2af186d4f313143322b586051a84318.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλους!!!

 

Σκεφτομαι να ασχοληθώ με το μπάσσο και κατέληξα στο Ibanez GSR200.  To βρήkα λοιπόν με 230 Ευρώ στο adagio.gr

 

http://www.adagio.gr/product.php?catid=24&prodid=10

 

και παρατήρησα οτι το μπάσσο στη φωτογραφία έχει μόνο 3 ασημενια κουμπιά(δεν ξέρω την ακριβή ονομασία τους), ενώ αυτό στο επίσημο site της Ibanez έχει 4!!!

 

http://www.ibanez.com/BassGuitars/model-GSR200

 

Για ποιό λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτό που φαίνεται στη photo του adagio είναι η παλιότερη έκδοση του gsr 200 με volume /volume / tone  κουμπια , ενώ αυτό στο site της Ibanez  είναι η τελευταία έκδοση με Volume/volume/tone / Bass boost  (που δίνει + 10db (νομίζω τόσα δλδ) στις μπάσες συχνότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχει χρονια νομιζω που προσθεσαν το boost μαζι με την active προενισχυση στο GSR200. Και ονομασαν το παλιο 200, GSR190 συνεχιζοντας να τα κυκλοφορουν παραλληλα στην αγορα.

 

Συνεπως ή ειναι καποιο αρκετα παλιο στοκ αυτο που ποσταρες στο λινκ ή ειναι το 190  ;)

 

Αν ενδιαφερεσαι παντως πουλαω ενα GSR200 (το τελευταιο με τα 4 knobs) καινουργιο (5 μηνες χρηση...). Αν σε ενδιαφερει στειλε μου ενα πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, το μπασο αυτο το εχω (ηταν και εμενα το πρωτο μου). Παρε το και δεν θα το μετανιωσεις! Για αρχαριο ισως ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορεις να κανεις, αναλογικα με τα λεφτα του. Βγαζει πολυ καλο ηχο και θα σε βολεψει σχεδον σε ολα τα τραγουδια, ολων των ειδων μουσικης. Ειναι αρκετα ελαφρυ και μπορεις να το χρησιμοποιησεις αργοτερα, οταν (και αν) κανεις και τα πρωτα σου Live για τις προβες για να ξεκουραζεις την μεση σου απο τις πολλες ωρες ορθοστασιας.

Οντως με 4 κουμπια ειναι. Αυτο που βλεπεις εσυ στην φωτο δεν εχει ενα πιο μικρο, που ειναι ενας προενυσχητης και η δουλεια του ειναι, οπως πολυ σωστα λεει ο loathbass απο πανω, να σου δοσει db εκει που θα τα χρειαστεις. (νομιζω δινει 9 και οχι 10, αλλα ουτε και εγω θυμαμαι).

Με λιγα λογια το συνιστω ανεπιφυλακτα. Και φυσικα να το παρεις ζεστα το θεμα! Παιζε οσο μπορεις περισσοτερο, ειναι μεγαλη διασκεδαση!!!

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου