Προς το περιεχόμενο

Διαφορες αναμεσα σε ibanez JEM7V-WH και σε IBANEZ JEM 555WH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες...

Ηθελα να ρωτησω αμα εχει δοκιμασει κανεις και τις 2 κιθαρες,και θελω να ρωτησω,μηπως ακριβοπληρωνουμε την <<υπογραφη>>και την <<χωρα προελευσης>> η οντως εχει τεραστια διαφορα η μια απο την αλλη?(και οταν εννοω διαφορα,εννοω στον ηχο που βγαζουν,καιγομαι για μια jem θελω την συμβουλη των απαικτων noizαδων! ;D)

Παρακαλω πολυ,να μου απαντησει οποιος εχει δοκιμασει και τις 2 και μπορει να φερει καποια αντικειμενικη αποψη

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Οριστε και μερικα links

Jem7v http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4655&ref=pathfinder

Jem 555 http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=68&products_id=4866

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η μια εχει την υπογραφη του βαι-βαι νιναναϊ γιαβρουμ και η αλλη οχι ...

αντε τελευταιο μήνυμα στο noiz ...εφτασα τα 100...την κανω...χαρηκα για την φοβερη εμπειρία... :P

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.

Εχω παιξει την 555 για λιγο ομως. Ειμαι κατοχος μιας floral Jem (μοντελο τελη '80) ενω εχω παιξει και με τη Jem 7v.

Καταρχας να σου πω πως σιγουρα πληρωνεις την τζιφρα του φιλτατου Steve, αλλα περα απο αυτο και οι 3 κιθαρες ειναι πολυ καλα οργανα.

Η δικια μου φοραει τους Paf Pro (ειναι αυτη η πρασινη με τα πρασινο tree of life η καπως ετσι στην ταστιερα) και ειναι πιο μελωδικοι και μουσικοι μαγνητες απο τους Evo που φοραει η 7ν.

Παρακατω...Η κορεατικη (αν δεν κανω λαθος) 555 ειναι και αυτη πολυ ωραιο οργανο. Το τι διαφορες στον ηχο εχουν δεν μπορω να σου εξηγησω απο εδω παντως μπορεις αν τις πιασεις και τις δυο να καταλαβεις οτι η 7ν ειναι πιο ''δεμενο'' οργανο χωρις ομως η 555 να ειναι της πλακας.

Γνωμη μου ειναι να πας να τις δοκιμασεις και τις 2.

 

Εν κατακλειδι αν ζητας την αποψη μου η Jem μου δεν ειναι το καλυτερο οργανο που εχω παιξει. Την κραταω πιο πολυ για την ιδιαιτερη εμφανιση της και τη συλλεκτικη της αξια. Οχι πως ειναι οργανο της σειρας...

 

Αλλα αν εχεις στην ακρη 2500 τοτε πιστευω πως μπορεις να βρεις πολυ καλυτερα οργανα.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ..έχω παίξει αρκετά με τη 555....και μπορώ να πω ότι είναι κιθάρα για κάποιον που θέλει να παίξει στο στυλ του βαι....από εκεί και περά τη κουρδίζαμε ... τη ξεκουρδίζαμε ... της βάζαμε εφέ .. της βγάζαμε εφέ .. αλλάζαμε ενισχυτές .. λαμπάτους καλούς .. τρανζιστοράτους χάλια ... το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο ...

οι μαγνήτες της τη προσδιορίζουν 100%,συνεργάζονται καλά με εφέ αλλά η κιθάρα είναι για συγκεκριμένο στυλ παιξίματος.....

 

για μένα είναι οργανο που όταν αλλάξεις προσανατολισμό δε θα σου πολυταιριάζει .. ενώ έχει και πολύ χαμηλή αξία μεταπώλησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ..έχω παίξει αρκετά με τη 555....και μπορώ να πω ότι είναι κιθάρα για κάποιον που θέλει να παίξει στο στυλ του βαι....από εκεί και περά τη κουρδίζαμε ... τη ξεκουρδίζαμε ... της βάζαμε εφέ .. της βγάζαμε εφέ .. αλλάζαμε ενισχυτές .. λαμπάτους καλούς .. τρανζιστοράτους χάλια ... το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο ...

οι μαγνήτες της τη προσδιορίζουν 100%,συνεργάζονται καλά με εφέ αλλά η κιθάρα είναι για συγκεκριμένο στυλ παιξίματος.....

 

 

αυτο πιστευω αντιπροσωπευει το 99% των ibanez......... ::)επειδη ειναι flat κιθαρες και τα ξυλα τους ειναι καπως.....δεν εχουνε και πολυ χαρακτηρα.......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους!Να στε καλα!Προς G.K The Greek Επειδη δεν μ περισσευουν τα 2000+ ευρω απλα ειδα την 555 και ειπα να ψαχτω λιγο ως προς τις διαφορες,γτ μαλλον αυτη θα καταληξω να αγορασω!

 

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει αρκετα με την 555 και μπορω να πω οτι δεν μου κανε καθολου καλη εντυπωση.Δεν ξερω μου φαινονταν πως ειναι λιγο "ψευτικη".Το πλαστικο καπακι εκανε κατι κυματισμους δηλ.δεν ηταν ισιο.Το μονο που την σωζει ειναι το κλασικο τρεμολο της ibanez.Ασε που πρεπει να συνηθισεις τη τριανταφυλλια αν παιζεις καθιστος για να μην μπερδευεσαι.Οποτε σου λεω, οπως και τα αλλα παιδια να την αποφυγεις.ΑΑΑ και κατι τελευταιο:Αν θες ibanez στα ιδια λεφτα παρε μια prestige οπως http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5797 Την εχω δοκιμασει και ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ γ@μ%^το μπρατσο εντελως διαφορετικη αισθηση με την 555 δεν ξερω ομως να σου πω για τους μαγνητες γιατι τη δοκιμαζα σε 15αρι marshall... κατα τα'αλλα εσπερνε... κοιτα γενικά και αλλες prestige δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με τις made in korea, malaysia κλπ.

Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τριανταφυλλια δεν υπαρχει προβλημα.

1 μερα αφου πηρα τη δικη μου επαιξα live σε σκοτεινο χωρο. Εγω δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν μπορει να σου αρεσει η κιθαρα, οποτε καλο ειναι να τη δοκιμασεις.

Επειδη ομως σε αυτο το budget υπαρχουν απειρες κιθαρες (1000 και κατι ευρω) που μπορει να σου κανουν κλικ. Take your time. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και παλι noizαδες!

Παντως αμα σας ερθει καμια καλη ιδεα για ibanez στα ιδια λεφτα,πειτε μ!;D

Παντως κτ μου λεει και αυτη εδω...

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=68&products_id=4896

Aoshi Shinomori...Πολυ μπροστα ο τυπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου