Προς το περιεχόμενο

Γράψε ελληνικά...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φχαριστω...

μαθαμε κατι και σημερα!

αλλα εχω και αλλες αγνωστες λεξεις....!!!

 

Ωραία εδώ είμαστε,

Pwned = κακογραμμένο owned. Κοινώς, σε πάτησα/ ισοπέδωσα, go home gg (= good game)

noob ή n00b, ή newb ή newbie, βγάζεις κανένα νόημα ή να πω ότι σημαίνει αρχάριος;

 

Η πλάκα είναι πως έχει αρχίσει ο πατέρας μου να ασχολείται με τις διάφορες έννοιες και συντομογραφίες που συναντάει. Πριν κανένα μήνα ρώτησε τι σημαίνει lol ;s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

ο βασικος λογος που τα φορουμ γενικα ειναι αυστηρα με την ορθογραφια ειναι για να βρισκουν τα ψαχτιργια τα θεματα που ανοιγουν και απαντανε οι χρηστες. οσο ποιο πολυ υλικο καταλληλο δημιουργουν οι χρηστες , με λεξεις κλειδια σωστα γραμμενες κτλ, σε τοσο περισσοτερες αναζητησεις εμφανιζεται το φορουμ, τοσο γνωστοτερο γινεται, οι διαφημισεις περνουν ποιο πολλα κλικ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο βασικος λογος που τα φορουμ γενικα ειναι αυστηρα με την ορθογραφια ειναι για να βρισκουν τα ψαχτιργια τα θεματα που ανοιγουν και απαντανε οι χρηστες. οσο ποιο πολυ υλικο καταλληλο δημιουργουν οι χρηστες , με λεξεις κλειδια σωστα γραμμενες κτλ, σε τοσο περισσοτερες αναζητησεις εμφανιζεται το φορουμ, τοσο γνωστοτερο γινεται, οι διαφημισεις περνουν ποιο πολλα κλικ κτλ.

Αν κατάλαβα καλά, οι χρήστες του φόρουμ κάνουν σχόλια για ορθογραφικά λάθη, επειδή θέλει η διαχείριση να έχει παραπάνω λεφτά απ'τις διαφημίσεις; Αυτό λες;

 

Προσωπικά με ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη και για αυτό κάνω πάρα πολλά (βλέπε διορθώσεις του Μάραθου προς εμένα... χαχαχα). Αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, οι χρήστες του φόρουμ κάνουν σχόλια για ορθογραφικά λάθη, επειδή θέλει η διαχείριση να έχει παραπάνω λεφτά απ'τις διαφημίσεις; Αυτό λες;

 

Ναι, και μη ξεχνας το βασικο : Η ΜΕΡΚΕΛ Φτει για ωλα φιλως

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blue monk

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να γράφουμε ορθογραφημένα για να μη μας πετάγονται τα μάτια έξω από την ανορθογραφία.

 

Είναι πολύ δύσκολο να διαβάζεις ένα ανορθόγραφο κείμενο. Σκέψου, είναι σαν να ακούς ένα τραγούδι γεμάτο φάλτσα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να γράφουμε ορθογραφημένα για να μη μας πετάγονται τα μάτια έξω από την ανορθογραφία.

 

Είναι πολύ δύσκολο να διαβάζεις ένα ανορθόγραφο κείμενο. Σκέψου, είναι σαν να ακούς ένα τραγούδι γεμάτο φάλτσα.  ;)

 

++

 

 

@blue monk: http://online.eduportal.gr/b/newgr/lathistixrisiglossascgym/Lathi3.htm

 

Πέραν αυτών, το θέμα είναι παρωχημένο. Για όλους τους browsers υπάρχουν spell checker addons. Όποιος ενδιαφέρεται να γράφει σωστά ελληνικά (και αν δεν ξέρει καλή ορθογραφία, με αυτόν τον τρόπο να μάθει κι όλας), μπορεί να ενσωματώσει ένα και να τελειώσει με το θέμα μια και καλή.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue monk το πρόβλημα με τους ανορθόγραφους είναι ότι γράφουν ποιο ενώ θέλουν να γράψουν πιο και οι υπόλοιποι πρέπει να ξαναδιαβάσουμε για να καταλάβουμε τι στον μπούτσο θέλουν να πούνε.

  • Like 1

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, οι χρήστες του φόρουμ κάνουν σχόλια για ορθογραφικά λάθη, επειδή θέλει η διαχείριση να έχει παραπάνω λεφτά απ'τις διαφημίσεις; Αυτό λες;

 

Αυτό λέει, αλλά δεν ισχύει.

Η μεγάλη πλειοψηφία όσων πληκτρολογούν λέξεις για έρευνα (στο Google) πληκτρολογούν επίσης ανορθόγραφα. Απλά ο φίλος μας δεν έχει άμεσο τρόπο να το γνωρίζει αυτό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέει, αλλά δεν ισχύει.

Η μεγάλη πλειοψηφία όσων πληκτρολογούν λέξεις για έρευνα (στο Google) πληκτρολογούν επίσης ανορθόγραφα. Απλά ο φίλος μας δεν έχει άμεσο τρόπο να το γνωρίζει αυτό.

 

Εγω πιστευω οτι εχει δικιο...

Δεν υπαρχει καποιος κανονας που να ισχυει στο διαδυκτιο...

Μπορει να ειναι κουραστικο για καποιους και για καποιους αλλους οχι κουραστικο...

Αλλα ο λογος που το καθε φορουμ θελει στους κανονισμους να μην γραφουμε greeklish ειναι (ενας απο αυτους για να μην με βαρεσεται) και για να μπορει πιο ευκολα το συστημα να βρει στην πρωτη σελιδα αναζητησης το ... "Βοηθεια για setup κιθαρας" ενω... αμα ηταν voi8ia gia setap ki8aras ... μαλλον δεν θα το εβρισκε... (τουλαχιστον οχι ακομα....)

 

Αμα ποτε το γοογλι... βρισκει και αυτα.... ισως ολοι αρχισουμε να γραφουμε γρικλισ, και να μην παραπονιεται κανενας....

 

Προς θεου δεν λεω οτι καποιος απο εδω εχει προθεση για οτιδιποτε αλλα οπως και να το κανουμε... Πληροφοριακα συστηματα λεγεται το μαθημα.... Διαβαστε και θα καταλαβετε....

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου