Προς το περιεχόμενο

Διαδικασίες ηχογράφησης/στησίματος/ολοκλήρωσης τραγουδιού


theoctapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εν συντομία.

Το TRS έχει να κάνει με σήμα balanced. Το αρμόνιό σου, δεν το γνωρίζω, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα έχει έξοδο unbalanced. Οπότε στην περίπτωση ηχητικού σήματος θέλεις απλό καλώδιο με βύσμα TS (unbalanced) και όχι TRS (balanced).

Αυτά για την περίπτωσή σου όπου χρησιμοποιείς τις δύο LINE εξόδους του αρμονίου σου που είναι Left και Right.

 

Όμως, τα ακουστικά για παράδειγμα διαθέτουν βύσμα TRS όπου στην συγκεκριμένη περίπτωση το TRS το λειτουργεί ως stereo.

Το ίδιο βύσμα (TRS) μπορεί να χρησιμοποιειθεί και για άλλες εφαρμογές όπως για παράδειγμα σε expression pedal, half damper pedal κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Μανώλη για άλλη μια φορά. Ναι έχω την αρχαιολογία korg pa 50  που μάλλον είναι unbalanced οι έξοδοι, οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσω TS. Τώρα πιστεύεις είναι άσκοπο να δημιουργήσω 2 mono tracks στο DAW όπου θα γράφεται η κάθε έξοδος, αντί για 1 stereo track που μου πρότεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από τη στιγμή που θα γράψεις-μεταφέρεις μιά κι έξω, από το αρμόνιο όλο το backing, δηλαδή τύμπανα-μπάσσο-πλάτες κλπ, ποιός ο λόγος; Τα γράφεις όλα σε ένα stereo track και τέλος, θα σε βολέψει καλύτερα πιστεύω.

 

Εάν τα έγραφες ξεχωριστά ένα-ένα όργανο, τότε ναι, θα έπρεπε να γράψεις-μεταφέρεις κάθε όργανο σε διαφορετικό track ως mono ή stereo ανάλογα, αλλά αυτό απαιτεί συγχρονισμό μεταξύ του οργάνου και του daw. Να υποθέσω πως χρησιμοποιείς έτοιμους ρυθμούς του αρμονίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όταν περνάω όργανα ένα ένα από το keyboard μου, πρέπει να τα γράφω mono ή stereo? Μια κιθάρα πχ αν την έπαιζα φυσική, θα την ηχογραφούσα σε mono. Επειδή την περνάω από τα πλήκτρα όμως, μήπως πρέπει να την γράψω stereo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται

αν η κιθάρα περνάει από ένα stereo modulation effect πχ chorus το στέρεο δίνει άλλη αίσθηση οπότε ίσως το θες αυτό να ακούγεται.

Αν μιλάμε για ξερή κιθάρα μονο είναι πιό οικονομικό σε μνήμη και υπολογιστή γενικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα μηνύματά μου, αγόρασα την steinberg UR22 (ύστερα και με τη βοήθεια πολλώ από εδώ μέσα τους οποίους υπερευχαριστώ), από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος!

 

Επειδή όμως στην πράξη θα φανεί τι τελικά δεν πρόβλεψες, προέκυψε η εξής ανάγκη που δεν είχα προβλέψει:

Χρειάζομαι ταυτόχρονα 2 ακουστικά. Θέλω και εγώ που παίζω πλήκτρα και η τραγουδίστρια να ακούμε ταυτόχρονα από ακουστικά. Η UR22 έχει μια είσοδο για headphones σε αντίθεση με την UR44 που έχει δύο (phone1 και phone2 με διαφορετικά volumes μάλιστα).

Υπάρχει σωτηρία; Υπάρχει καμιά λύση ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω δύο ακουστικά στην κάρτα?

Ένα απλό ανταπτοράκι των 2€ που δέχεται στην είσοδο δυο καρφιά (όπου θα βάλω τα 2 ακουστικά) και βγάζει ένα καρφί στην έξοδο (που θα το βάλω στη συνέχεια στην μοναδική είσοδο για headphones  που διαθέτει η κάρτα) θα μου έλυνε το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killbill είπε

Ένα απλό ανταπτοράκι των 2€ που δέχεται στην είσοδο δυο καρφιά (όπου θα βάλω τα 2 ακουστικά) και βγάζει ένα καρφί στην έξοδο (που θα το βάλω στη συνέχεια στην μοναδική είσοδο για headphones  που διαθέτει η κάρτα) θα μου έλυνε το πρόβλημα

 

Ναι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου