Προς το περιεχόμενο

Χαμηλό σήμα στην κάρτα ήχου Edirol fa 66 από Roland Sh-201


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία, έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκραμένο Roland SH-201 VST Synth, το δουλεύω με USB, έχω και μια κάρτα ήχου Edirol fa 66 στέλνω από το output του Synth στο input της κάρτας ήχου όλα καλά ως εδώ, το πρόβλημα μου είναι στην ένταση, πρέπει να δώσω full ένταση από κάρτα ήχου και ενισχυτή για να ακουστή σωστά, γιατί αλλιώς  δε γίνεται δουλεία, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω παρομοιο προβλημα με το blofeld μου.εχει χαμηλο σημα και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προφανώς η είσοδος της κάρτας που χρησιμοποιείτε δεν είναι ρυθμισμένη για line level.

Θα πρέπει να επιλέξετε λοιπόν στις ιδιότητες της κάρτας αυτη την επιλογή ώστε η είσοδος να έχει και την ανάλογη ευαισθησία. Κοιτάξτε το manual.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδία, έχω ένα πρόβλημα με το συγκεκραμένο Roland SH-201 VST Synth, το δουλεύω με USB, έχω και μια κάρτα ήχου Edirol fa 66 στέλνω από το output του Synth στο input της κάρτας ήχου όλα καλά ως εδώ, το πρόβλημα μου είναι στην ένταση, πρέπει να δώσω full ένταση από κάρτα ήχου και ενισχυτή για να ακουστή σωστά, γιατί αλλιώς  δε γίνεται δουλεία, ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω?

 

Η Edirol FA-66, όπως φαίνεται εδώ, από αναλογικές εισόδους διαθέτει ένα ζευγάρι mic/line + mic/line/instrument στο μπροστά πάνελ, και ένα stereo ζευγάρι unbalanced RCA εισόδων στο πίσω πάνελ.

Η μία επιλογή σου είναι να χρησιμοποιήσεις τις πίσω συνδέσεις, με το ανάλογο καλώδιο (η μία άκρη ένα ζευγάρι RCA και η άλλη άκρη ένα ζευγάρι mono καρφιά). Αν χρησιμοποιήσεις τις μπροστά εισόδους, θα πρέπει να ρυθμίσεις και τους επιλογείς "Sens", με τους οποίους σετάρεις τη στάθμη εισόδου, ανάλογα με το τι θα συνδέσεις.

Φυσικά ίσως να υπάρχουν και επιλογείς στάθμης στο software που συνοδεύει την κάρτα ήχου. Δεν ξέρω τι software δίνει η Edirol με την FA-66, αλλά λογικά θα υπάρχει κάποιος τρόπος ελέγχου της στάθμης των εισόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου