Προς το περιεχόμενο

High output μαγνήτης (bridge θέση) σε Fender Eric Clapton Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Με έχει πιάσει τελευταία μια έντονη αλλαξομαγνητίτιδα...

 

Θέλω, λοιπόν, να αλλάξω τον noiseless μαγνήτη στην bridge θέση της Fender Eric Clapton Stratocaster μου (μοντέλο 2008) με κάποιον high output μαγνήτη (με πιθανότερο τον DiMarzio Chopper) για να πάρω περισσότερα γκάζια σ'αυτή τη θέση.

 

Η απορία μου είναι η εξής: επειδή η συγκεκριμένη κιθάρα διαθέτει mid-boost σύστημα, υπάρχει κάποιο κόλλημα στην διαδικασία αλλαγής του μαγνήτη; Κάποιο πρόβλημα ή έστω κάποια τεχνική δυσκολία; Έχω αλλάξει αρκετές φορές μαγνήτες σε tele.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καμία διαφορά, ξεβιδώνεις το pickguard βλέπεις που είναι κολλημένος ο μπλιαχ Noiseless και στα ίδια σημεία κολλάς τον άλλο. Το Mid-boost είναι αυτόνομο ηλεκτρικό (δηλ. χρησημοποιεί τη μπαταρία μόνο γι'αυτό)και δεν έχει να κάνει με το υπόλοιπο κύκλωμα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ , φίλε μου. Συμφωνώ με το "μπλιάχ" σου  ;)

 

Αν δεν είναι μεγάλος κόπος, θα ήθελες να μου προτείνεις κάποιους μαγνήτες για τις άλλες θέσεις ; Για πιο vintage/κλασσικό strato ήχο. Σκέφτομαι για τους vintage της DiMarzio (middle και neck θέσεις πάντα).

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίος, αλλά πες μου πρώτα αν σε ενδιαφέρει, αν θα είναι μονοί (single coil) ή διπλοί (humbucker, stacked humbucker).

Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν λύσεις.

Α! Και τί είδος μουσικής θέλεις να παίζεις?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ.

 

Σε single coil μαγνήτες προσανατολίζομαι. Με ενδιαφέρει πολύ να έχω καλά καθαρά και όσο το δυνατόν πιο κλασσικό strat ήχο. Κινούμαι σε rock/hard rock ήχο. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε single coil μαγνήτες προσανατολίζομαι. Με ενδιαφέρει πολύ να έχω καλά καθαρά και όσο το δυνατόν πιο κλασσικό strat ήχο.

 

Με τον Chopper, ούτε καλά καθαρά βλέπω, ούτε κλασικό strat ήχο και φυσικά ΔΕΝ ειναι single coil μαγνήτης αλλά humbucker σε μέγεθος μονού.

 

Anyway, το ερώτημα σου είναι κλασικότατο και πολλακις απαντημένο (αν ψάξεις λίγο το noiz) αλλά έτσι, χάριν συζητήσεως σου προτείνω τους εξής

 

Joe Barden S-Deluxe bridge (μακράν.... και μετά ακολουθούν ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι...)

Duncan JB jr

Duncan Vintage rails

Duncan Quarter Pound

Klein Pickups Bridge p90 (super fat .... αλλα με καλά καθαρά)

Rio Grande Muy Grande Bridge

Tom Anderson SA2+R 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου, αλλά αναφερόμουν στις άλλες δυο θέσεις (Middle και Neck) καθώς για τον bridge μάλλον για DiMarzio Chopper το κόβω.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω, λοιπόν, να αλλάξω τον noiseless μαγνήτη στην bridge θέση της Fender Eric Clapton Stratocaster μου......

 

Sorry, κατάλαβα λάθος γιατί άλλο ρώτησες στο αρχικό post.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικό ποστ ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα στο να εγκαταστήσω εναν high output μαγνήτη στην bridge θέση και όχι ποιόν. Απλά στην πορεία ζήτησα καμιά πρόταση ως προς τις άλλες θέσεις. Σε ευχαριστώ όμως για την καλή σου πρόθεση και κυρίως για την πρόταση που ακούει στο όνομα "Joe Barden S-Deluxe bridge". Κάνει για πιο hard καταστάσεις;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με, είναι εξαιρετικός. Ενα θέμα έχει μόνο: είναι ακριβός και σχετικά δυσεύρετος, αλλα αξίζει κάθε cent. απλά, χρειάζεται υπομονή στην τοποθέτηση γιατί πχ το ύψος του και η απόσταση απο τις χορδές επηρεάζει δραστικότατα τον ήχο του, αλλα once you get there.... 8)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου