Προς το περιεχόμενο

autumn leaves by blue


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ ειλικρινά παιδιά.

Είναι μια περίοδος που νιώθω πολύ κουλός σε βασικά πράγματα και είναι πολύ ενθαρρυντικά τα σχόλιά σας :)

Δηλαδή όντως αναζητώ και αρνητικά σχόλια που θα με βοηθούσαν (αν είναι δυνατό να μεταφερθούν γραπτώς βεβαια...).

 

 

φαντασου εκανες τοσο κοπο και είναι μονο 1:50 !! αυτα εχουν οι κιθαρες  !!! την επομενη φορα παιξε κανα 20 λεπτο να σε ευχαριστηθουμε περισσότερο !!! .

 

ελα μωρέ τι είναι 15 χρόνια μπροστά σε ένα mp3 των 1:50? ;D ;D

Αυτα που εγραψα είναι τα μέρη που παίζω μέσα στο κομμάτι οταν το παίζουμε με μπάντα (μάλιστα το μπάσο προέκυψε επειδή ο μπασίστας είναι φαντάρος ;D ). Οι διαδοχές των ακκόρντων είναι πολύ συνηθισμένες σε ένα πλήθος τραγουδιών και στις πρόβες ακουγομασταν και οι δυο κιθαρίστες χάλια στον αυτοσχεδιασμό. Δηλαδη κανουμε ενα πραμα μαλλον κλασικό : καποιες φρασεις (κλεμμενες απο καπου) ξεκινανε στα δυνατα μερη του μετρου και μετα συνεχίζουμε "ψαχνοντας". Αυτο ο μόνος τρόπος να το κοιτάξεις κατάματα είναι η ηχογράφηση, κατά την ταπεινή μου άποψη.

 

Μου αρέσει που peakάρει σε μερικά σημεία και θυμίζει βελόνα που διαβάζει βινύλιο.

 

Η πλάκα είναι οτι το σημείο που πικάρει είναι από τo σκαφος και την TL ;D

Τρελό βινύλιο η TL ;D :D :D. Tα άλλα σημεία που ακούγονται τριγμοί και λυγμοί είναι απο το εξαιρετικό σεταπ των κιθαρών μου και τις vintage χορδες τους :)

 

Δηλαδή πχ, έβαλες στο BIAB έγραψες το μπάσο και μετά το κράτησες ξεχωριστά και έγραψες από πάνω;

 

οχι οχι. Ολα τα ρυθμικα του 2ου κυκλου γραφτηκαν με μετρονόμο και αυτοτιμωρία. Comping εννοώ αυτό το πράμα που κανουν οι κιθαριστες να κραταν μπασογραμμή και απο κάτω τα αντίστοιχα ακκόρντα ταυτόχρονα. Ενδεχομένως να βγαίνει λίγο αγχωμένα , απλα ελεγα οτι το μπασο πεφτει σωστα στο μετρονόμο. (το comping δεν ακουγεται πολύ δυνατά γτ έσπασε τ νυχι μ ;D και η προσπαθεια που εκανα να το φερω πιο μπροστα με EQ δεν απεδωσε και τοσο)

 

Ο νεος στρωθηκε βλεπω..Το επομενο βημα ειναι να swingάρεις κ χωρις τον μετρονομο κ να το κρατας.

 

:D Το αμέσως προηγούμενο βήμα είναι να πετάω όταν δε με βλέπετε ;D :D

 

Tα υπόλοιπα που λες είναι τεράστια συζήτηση και φυσικά τα προβλήματα είναι πολλά. Σαν μπαντα ξεκινησαμε να προβαρουμε με μετρονόμο για αυτό το λόγο, τουλάχιστον να καταλαβαίνουμε οτι το ρίχνουμε. Δηλαδη ο στόχος δεν είναι να μη χάσουμε μερικά bpm, αλλά να μην ανεβοκατεβαίνουμε διαρκώς στο τέμπο

 

Ζηλεύω!!!

 

καιρός ήταν. Μόνο εγώ θα ζηλεύω? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πώπω... Τι ωραίο που είναι!

 

Πάει σε CD να παίζει στο αμάξι! Μπράβο ρε blue! (μου ακούγεται λίγο δυνατά το μπάσσο, αλλα είμαι σε mini hi-fi και σε 1 απο τα 2 ηχεία (<-φάε μουσικό ρε!))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οχι. Ολα τα ρυθμικα του 2ου κυκλου γραφτηκαν με μετρονόμο και αυτοτιμωρία.

:o

Αυτοτιμωρία όχι σαχλαμάρες, αλλά απίστευτα επιμορφωτικό. Αυτό θα κάνω όλο το Σ/Κ.

Η ηχογράφηση εντελώς απογυμνωμένη τα προδίδει όλα, δεν έχει από που να κρυφτείς, αλλά μαθαίνεις πάρα πάρα πάρα πολύ!

Καλή συνέχεια και υπομονή!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αυτο το παιξιμο..θελω να με κανεις δικη σου... ;D ;D

 

 

Μου πηρε 2 χρονια..να ποσταρω..

Να ποσο..αγαπω το παιξιμο σου...

 

Με απατάς Antouan?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου