Προς το περιεχόμενο

Axe Fx tube amp modeling - ενα μικρο review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο συμβιωση 2 μηνων  με το εν λογω μηχανημα αποφασισα να ποσταρω ενα μικρο review γιατι υπαρχει πολυ hype κ συγχυση θα ελεγα σχετικα με τις δυνατοτητες κ τον σκοπο του εν λογω μηχανηματος.

 

Το Axe fx ειναι ενας προσεσορας κιθαρας , προενισχυτης κ εφεδιερα με εξομοιωσεις ενισχυτων ( prea amp και power amp simulation ξεχωριστα) κ καμπινων. Θα μου πειτε τιποτα το καινουριο. Το ξεχωριστο με την συσκευη αυτη ειναι το επιπεδο προσομοιωσης κ η ποιοτητα των εφε. Η εταιρεια Fractal Audio που το κατασκευαζει κ κυριως ο εμπνευστης κ ιδρυτης της Cliff Chase εχουν φτειαξει στην ουσια εναν ισχυρο dual-core υπολογιστη με πολυ ισχυρους αλγοριθμους αποτελουμενους απο 50.000 γραμμες κωδικα. Ο Cliff Chase ηταν για χρονια ηλεκτρονικος-μηχανικος αλλα το μεγαλο του παθος ηταν η μουσικη κ μετα απο 5 χρονια δουλειας βγηκε το axe fx να ταραξει τα νερα στον χωρο του digital modelling κ οχι μονο.

 

Οπτικα δεν θα ελεγα πως ενυπωσιαζει ιδιαιτερα , θυμιζει βιντεοσυσκευη δεκαετιας 80 περισσοτερο παρα ενα μοντερνο digital μηχανημα. Εχει μεγεθος 2U , πολυ στιβαρο κ καλοφτειαγμενο κ αρκετα ελαφρυ (μιας κ δεν εχει δυστυχως μετασχηματιστες εξοδου :D :D!!!!!) Εχει μια μικρη σχετικα οθονη αλλα η λογικη του ειναι τετοια που δεν θα προβληματισει στον προγραμματισμο των ηχων. Βεβαια υπαρχει κ ο pc κ mac editor μεσω midi που σου λυνει τα χερια. Η ελλειψη USB ειναι βεβαια ενα μειον  μιας κ το midi ειναι πολυ αργο κ αρκετες φορες αναξιοπιστο. Οι υποδοχες καλυπτουν ολες τις αναγκες ( balanced , unbalanced , digital , line in , instrument in κλπ) αν εξαιρεσουμε την ελλειψη εξοδου για ακουστικα. Στα συν ειναι η υπαρξη λουπας εξωτερικης η οποια μαλιστα μπορει να λειτουργησει κ σαν δευτερο output  το οποιο προγραμματιζεται να φευγει απο οποιο σημειο της  ηχητικης μας αλυσιδας  επιλεξουμε( το main output το στελνουμε στον ενισχυτη μας χωρις simulation κ το δευτερο το στελνουμε στην κονσολα εμπλουτισμενο με cab sims )

 

 H  λογικη του μηχανηματος  ειναι αρκετα απλη:  εχουμε 4 αλυσιδες routing πανω στις οποιες μπορουμε να βαλουμε 12 εφε , στην ουσια εναν πινακα 4 επι 12. Ενωνουμε με γραμμες τα κουτακια των εφε κ φτειαχνουμε την αλυσιδα μας. Μπορουμε να αναμειξουμε με πολλους τροπους τις 4 αυτες αλυσιδες κ ετσι να δημιουργησουμε παραλληλες συνδεσμολογιες η χρησιμοποιοντας το send return να φτειαξουμε εσωτερικες λουπες δημιουργοντας δικα μας μονοπατια εφε.

 

 Η εταιρια ισχυριζεται οτι το μηχανημα αποδιδει τα μεγιστα οταν συνδεθει σε ενισχυτικη διαταξη Full Range Flat Response ( FRFR) δηλαδη γραμμικη ενισχυση σε ολο το ακουστικο φασμα. Εκει εχει νοημα κ η χρησιμοποιηση της εξομοιωσης καμπινων κ ενισχυτων μιας κ το FRFR συστημα δεν χρωματιζει τον ηχο απλα τον αναπαραγει ενισχυοντας τον. Βεβαια μπορει να συνδεθει οπουδηποτε απενεργοποιοντας τα αναλογα sims . Tα εφε που εχει ειναι οτι μπορει να ζητησει ενας μουσικος για χρηση στο στουντιο κ σε live. Εχει εξομοιωσεις γνωστων ενισχυτων κ  efe pedals οπως κ  γνωστων καμπινων.

 

 Η λογικη τους βεβαια δεν ειναι αποτι λενε να αντιγραψουν 100% εναν ηχο ενισχυτη αλλα να δωσουν το ηχοχρωμα με περισσοτερες δυνατοτητες αποτι εχει ο ιδιος ο ενισχυτης πχ να βαλεις ενα master volume εκει που δεν υπαρχει η μια αρνητικη αναδραση πχ σε εναν VOX . To modeling των ενισχυτων εχει γινει πανω στα πραγματικα schematics γι αυτο υπαρχουν τοσες πολλες παραμετροι που μπορεις να ρυθμισεις σε καθε εναν πχ το bias  ,  το bright cap , το ταιριασμα του μετασηχματιστη εξοδου , το tonestack να το κανεις active σαν να μαστορευεις δηλαδη εναν εικονικο ενισχυτη. Βεβαια υπαρχουν ολα τα γνωστα ρυθμιστικα μαζι με extra  για την εξομοιωση του poweramp section.

 

   Το power amp sim ειναι κ η διαφορα του axe fx με ολα τα αλλα effect processors. Yπαρχουν καποιες παραμετροι που καθοριζουν το ποσο κοντα θα ακουστει το τελικο αποτελεσμα σε σχεση με ενα tube amp. H ιδια η εταιρεια λεει :

 

Our Dynamic Response Technology™ accurately simulates the varying frequency response of an overdriven tube amplifier. Unlike conventional tube modelers where the frequency response is static, Dynamic Response Technology™ gives the guitarist a true dynamic experience. Cranked-amp tone and feel at any volume!

 

 Oλοι μας ξερουμε που πασχουν ολες οι πεταλιερες-πεταλια  προσεσορες κλπ που στηριζονται στο modeling κ γενικα στην ψηφιακη επεξεργασια του ηχου. Η αναπαραγωγη ενος ψηφιακα κλιπαρισμενου σηματος αφηνει ενα τζιτζικισμα  , μια σκληραδα στις υψηλες που δυσκολα φευγει οσο EQ κ να ριξεις(μεχρι που να γινει τελειως μουντο!) Η λεγομενη ψηφιακιλα που αλλα αυτια ακουνε λιγοτερο κ αλλα περισσοτερο ειναι ενας αρνητικος παραγοντας για καποιον που θελει να την δει....  digital  δηλαδη να εχει ολες τις ευκολιες μιας ψηφιακης πλατφορμας επεξεργασιας. Εδω λοιπον χρειαζεται μια μεγαλη υπολογιστικη ισχυ για σχεδον μηδενικο latency κ για να σηκωσει το βαρος ενος δυνατου αλγοριθμου που θα προσομοιωνει τον κλασσικο λαμπατο ηχο ενος ενισχυτη κιθαρας κ θα δινει ζωντανα κ ρεαλιστικα εφε σαν να ηταν αναλογικα ( αααχ ποσα πεταλακια μας ειναι ψηφιακα κ καμαρωνουμε για τον αναλογικο τονο μας!!!!!)

 

 Για να μην σας κουραζω θα πω τωρα τις εντυπωσεις μου.  Μεσα στον Αυγουστο λοιπον ο συμφορουμιτης μας Freedom ειχε ερθει στον χωρο μου να ''λειωσει'' εναν plexi ( φοβερος plexi maniac!!) k με ενημερωσε για το axe fx.( δεν ειχα παρει πρεφα για την υπαρξη του !) Το ιδιο βραδυ αρχισα να ξεζουμιζω ολο το ιντερνετ κ να συλεγω πληροφοριες απο παντου. Γραφτηκα στο αντιστοιχο φορουμ κ σε λιγες μερες ηξερα πως επρεπε να το παρω!!! Εστω κ αν με απογοητευε , με ειχε πιασει η GASιτιδα sto φουλ! Αφου πουλησα καποια μηχανηματα γραφτηκα στην λιστα της εταριας κ μετα απο ενα μηνα ηρθε η σειρα μου!!! Εκανε περιπου μια 7μαδα να ερθει απο τον ευρωπαικο αντιπροσωπο G66 που ειναι στην Γερμανια. Οταν ηρθε κ ανοιξα το κουτι αντικρυσα.....σοκολατακια.....αλλα κ το μηχανημα απο κατω!!!! ( τα πιο ακριβα σοκολατακια που εχω πληρωσει ποτε μου!!)

 

  Axe fx Ultra λοιπον ( υπαρχει κ η πιο απλη εκδοση με ιδια ποιοτητα εφε αλλα με λιγοτερη μνημη κ χαμηλοτερη ταχυτητα επεξεργαστη τουτεστιν λιγοτερα εφε στην αλυσιδα ).  Ειπα λοιπον να το συνδεσω στην return εισοδο ενος ξεχασμενου bandit peavey solidstate. Με το πρωτο ακουσμα καταλαβα πως δεν ειχε καμμια σχεση με οτι ειδους ψηφιακο υλικο ειχα χρησιμοποιηση στο παρελθον ( GT8  pod   Korg κλπ). Ζεστο overdrive απο τους ενισχυτες ,high gain με σφιχο μπασο κ definition, καθαρα κρυσταλλινα , κανενα ιχνος απο artifacts. Tα βασικα εφε ειχαν μια 3D αισθηση κ απλωναν ευχαριστα  , πολυ μουσικα. Ολα αυτα βεβαια ψαχνοντας τα διαφορα presets μιας κ δεν ειχα ακομα επεμβει στα ''ενδοτερα''!!!! Η μεγαλη μου περιεργεια ηταν να δω πως ακουγεται η λεγομενη λαμπατη προσεγγιση του ηχου που δινει το poweramp simulation για αυτο ειχα εφοδιαστει με εναν solidstate PA τον ΑRT SLA2 τον οποιο συνδεσα σε μια 2χ12 καμπινα. Παιζοντας  λοιπον με τις ρυθμισεις καταλαβα πως ο τυπος ειχε κανει σοβαρη δουλεια στον τομεα αυτο!! Πραγματικα το ηχητικο αποτελεσμα ηταν πολυ κοντα στον ηχο κ τις δυναμικες τις λαμπας . Μετα απο αρκετο dialing εφερα σχεδον ταυτοσημο -στα αυτια μου τουλαχιστον- τον  ηχο του plexi κ του jcm800 κ λιγοτερο κοντα τον ηχο του twin reverb.

 

  Στο setup αυτο δεν χρησιμοποιουσα καμπινες μονο preamp κ power amp simulation και βεβαια λιγο reverb στο τελος. Πρεπει εδω να τονισω πως ειχα ενημερωθει πληρως για τις λειτουργιες του μηχανηματος προτου το παραλαβω , ειχα διαβασει προσεκτικα το manual κ ειχα ξεζουμιζει οπως προειπα το αντιστοιχο φορουμ της εταιριας.  Οι δε ρυθμισεις στο καθε εφε ειναι παρα πολλες κ σχεδον τα παντα ειναι παραμετροποιησιμα. Ειναι ειδος προς αποφυγη λοιπον για οσους φιλους ειναι λατρεις του plug n play.

 

  Η ποιοτητα των εφε τωρα , θα ελεγα οτι καλυτερο εχω ακουσει . Να τονισω ομως πως δεν  ειχα ποτε μεγαλες απαιτησεις απο τα εφε που χρησιμοποιουσα αν εξαιρεσω τα διαφορα reverb που ημουνα αρκετα μερακλης!!!!! Αρα καποιος περισσοτερο ψαγμενος θα ''ακουγε'' καλυτερα την λειτουργια τους. Η λιστα με τα εφε , ενισχυτες κλπ βρισκεται στην wiki σελιδα του axefx       http://axefxwiki.guitarlogic.org/index.php?title=Main_Page .

 

  To επομενο βημα ηταν να δοκιμασω το FRFR setup χρησιμοποιοντας ενα αυτοενισχυομενο μονιτορ  το QSC HPR122i. Eδω προσπαθησα να μπω στην λογικη της αναπαραγωγης του ηχου ο οποιος περιεχει ολη την αλυσιδα του κιθαριστικου setup , μεχρι κ τον ηχο της καμπινας δηλαδη ( cab sim). To monitor απλα θα ενισχυε γραμμικα κ αχρωματιστα ( οσο ειναι δυνατον βεβαια ) τον τελικο τονο. Παιζοντας με τις διαφορες καμπινες εβγαλα αρκετα καλο αποτελεσμα με πολλα ηχοχρωματα ( το ενα καλυτερο απο το αλλο ) ΑΛΛΑ δεν εχεις την αισθηση του ενισχυτη κιθαρας. Ειναι σαν να παιζεις σε stage κ με ενα καλωδιο 50 μετρα να εισαι διπλα σε μονιτορ που εχει παρει τον ηχο του ενισχυτη σου με μικροφωνο. Δεν υπαρχει ο αερας που βγαζει το μεγαφωνο ουτε κ οι δυναμικες του παιξιματος σου ( αυτο βεβαια δεν ακουγεται κατω στον κοσμο αλλα πως να το κανουμε...εχουμε συνηθισει στο damping!!) Eιναι μια αλλη λογικη που εγω προς το παρων την βαζω στην ακρη!!!

 

  Τελος συνδεσα το axefx στο return του Koch twintone εχοντας δηλαδη το τελικο σταδιο ενισχυσης λαμπατο κ ολη την προενισχυση απο το axefx. Τα παντα ολα!!! Αψογα καθαρα κ γλυκα drive. Eχω μεινει εδω προς το παρων αλλα κ το setup με τον ART ηταν εξισου καλο. Ειτε δηλαδη εβαζα modeling λαμπας ( ασ το πουμε ετσι!) με solidstate amp ειτε real thing λαμπα στο τελικο σταδιο οι διαφορες ηταν μικρες. Δεν θα ελεγα πως καποιο setup υπερτερουσε απλα ακουγοταν λιγο διαφορετικα.

   

   Πρεπει να πω επισης πως σχεδον ανα μηνα υπαρχουν firmware updates που προσθετουν καλουδια ( πεταλακια , ενισχυτες κλπ ) κ βελτιωνουν τις λειτουργιες του μηχανηματος. Υπαρχουν επισης 2 εισοδοι για exp pedals πανω στα οποια μπορουν να ανατεθουν για realtime ρυθμιση οι περισσοτεροι παραμετροι. Κ βεβαια οι κλασικες midi in out through για ελεγχο απο midi foot controler. Εγω πηρα εναν μεταχειρισμενο Behringer 1010 κ με αλλαγη της eprom ( ενας Βελγος στην στελνει με 16 ευρω κοστος ) μπορω να αλλαξω patches k εφε on the fly μετα απο εναν σχετικο προγραμματισμο βεβαια.

 

   Το μονο κακο - γενικο βεβαια με ολα τα κιθαρογκατζετακια- ειναι πως αφιερωνω πολυ χρονο στο ψαξιμο γιατι ποτε δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος παρολο που ειμαι σχετικα ''βολικος'' οσον αφορα τον κιθαριστικο μου τονο αλλα εδω εχουμε να κανουμε με ενα μηχανημα που συνεχως σου δινει καινουρια πραγματα οσο το ψαχνεις κ μπαινεις στην λογικη του. Ευχαριστο μεν αλλα...!!! Απο εδω   http://www.brains2bits.com/Fractal/Beta/

   μπορειτε να κατεβασετε τον  editor κ να παρετε μια ιδεα (οπτικη βεβαια ) της λειτουργιας του axefx καθως κ ολων των εφε κ των παραμετρων που περιεχει. Το κοστος του ULTRA ειναι 2100 ευρω , αρκετα τσιμπημενο εκ πρωτης οψεως αλλα πιστευω πως αξιζει μιας κ περιεχει σχεδον τα παντα που θελει ενας κιθαριστας. Εδω ειναι η επισημη σελιδα του ευρωπαιου αντιπροσωπου  http://www.g66.eu/index.php. Υπαρχει κ το link με τα video για μια πρωτη ακουστικη γνωριμια    http://www.g66.eu/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=28&Itemid=136

 

 Aξιζει να τσεκαρετε αυτο το video που ειναι πολυ κατατοπιστικο

 

  Ανεβασα κ εγω ενα μικρο βιντεακι με καποια δειγματα ηχων που εχω φτειαξει

 

 Τελος να τονισω πως ολα τα παραπανω ειναι μια καθαρα προσωπικη εκτιμηση

( ισχυει κ εδω η γνωστη κολοκυθοπιτα :) ) ομως νομιζω πως το μηχανακι αυτο ειναι ενα βημα πιο πανω αποτι εχει βγει μεχρι τωρα στο ειδος του ( κ πολλα βηματα στην τιμη βεβαια!!! :) )

 

 

 

 

 

 

 

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πραγματικά χρήσιμο video!

;)

απλά θέλω να ρωτήσω αν το axe-fx χει λάμπα.. είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν έχει το συγκεκριμένο..

όπως και να'χει,ευχαριστούμε πολύ για το review σ'ένα πραγματικά πολυσυζητημένο μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No tubes in there!

 

Γιωργο εγω παλι ειμαι πιο ενθουσιασμενος απ το παιξιμο και πιστευω ακομα και στον μικρο peavey καρφι να παιζες παλι θα βγαζες καλο ηχο! Μπραβο!

 

PS. Σορρυ που δεν εχω επικοινωνησει, ειμαι λιγο πνιγμενος αυτο το διαστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μηχανημα αυτο ειναι οτι θα ηθελα να ειχα για να παιζω κιθαρα.....δεν το εχω ακουσει απο κοντα και ειμαι σιγουρος θα σπερνει....αλλα απο τα video που εχω ακουσει εχω μεινει αφωνος.....πραγματικα καλοριζικο....και φυσικα επειδη εισαι παιχταρας.....και με zoom να επαιζες καλα θα ακουγοτανε.....αλλα ξερουμε οτι ενας καλος ηχος σε εμπνεει να παιξεις ακομα καλυτερα..... ;)

 

 

p.s ειναι πολλα τα λεφτα ομως......και δεν μου το επιτρεπει η συνσειδηση μου να το αγορασω ...ειπαμε πολυ καλο...αλλα πολλα τα λεφτα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Παιδια ευχαριστω  για τα καλα σας λογια!!

    Ignantios οντως πολλα τα λεφτα αλλα οσο περναει ο καιρος κανω αποσβεση!!!! Βλεπω οτι δεν χρειαζομαι τιποτε αλλο πια απλα να φυγει η κουλαμαρα ( το παιχταρας στο επιστρεφω  :) :), τα videakia σου σκοτωνουν :o :o!!!!) Χρονος χρειαζεται να σχοληθεις μαζι του αλλα αν καποιος το ''εχει το αυτι κ την εμπειρια " σε λιγο χρονο θα βγαζει παπαδες!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ διαφωτιστικό όλο το review και τα video όπως και το παίξιμο επίσης υπέροχα.

 

Μια ερώτηση μόνο, αν και ακούω το κλασικό φύσημα, η ηχογράφηση έγινε με μικρόφωνο ή είναι τόσο καλό το line out του AXE (και είμαι εντάξ') FX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά πολύ διαφωτιστικό όλο το review και τα video όπως και το παίξιμο επίσης υπέροχα.

 

Μια ερώτηση μόνο, αν και ακούω το κλασικό φύσημα, η ηχογράφηση έγινε με μικρόφωνο ή είναι τόσο καλό το line out του AXE (και είμαι εντάξ') FX?

 

Μια απλη καμερα  ειναι που κανει ολη την δουλεια , χθες βραδυ που το εγραψα ολοι κοιμοντουσαν γι αυτο αν παρατηρησεις συνεχως χαμηλωνω το level.  Iσα που ξεκιναγε το pot να κανει επαφη δηλαδη!!! :) Γι αυτο ποσταρα κ το videaki του τυπου που ειναι πολυ κατατοπιστικο!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου