Προς το περιεχόμενο

Axe Fx tube amp modeling - ενα μικρο review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φίλε Γιώργο, τα θερμά συγχαρητήρια και από μένα, τόσο για την επιλογή σου, όσο και για το άριστο review!  ;)

 

Στις παρατηρήσεις σου σχετικά με τις επιλογές για live (καρφί στο PA, τελικός+καμπίνα, κλπ), θα ήθελα να συμπληρώσω ότι κυκλοφορεί πλέον και το "επίσημο" FRFR για το Axe-Fx, από την Atomic.  ;) Τσιμπημένο αλλά όχι υπερβολικά....

 

Σχετικά με την τιμή, παίδες, το μηχάνημα είναι ΠΑΜΦΘΗΝΟ. Επαναλαμβάνω για όσους δεν το έπιασαν με την πρώτη: είναι ΤΖΑΜΠΑ. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις απλώς 2 "μέτριες" κεφαλές, ή μια καλή και επώνυμη. Κοιτάζω τώρα τη μαγική μου σφαίρα, και βλέπω πεντακάθαρα ότι υπάρχει ένα Ultra στο μέλλον μου.  ;D ;D ;D

 

Κλείνοντας θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι ναι, ο Φρήντομ φταίει για όλα.  8) 8) ;D :P

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κοιτάζω τώρα τη μαγική μου σφαίρα, και βλέπω πεντακάθαρα ότι υπάρχει ένα Ultra στο μέλλον μου.  ;D ;D ;D

Eγώ είχα δεί το μέλλον σου από χθές...αλλά δεν με άκουγες...

διαβάζω και το φλυτζάνι εάν θές...

 

ΥΓ Παρ όλο το 2000λιαρο, συμφωνώ μαζί σου ότι είναι Τζάμπα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ είχα δεί το μέλλον σου από χθές...αλλά δεν με άκουγες...

διαβάζω και το φλυτζάνι εάν θές...

 

Βρε εγκάθετε διαφημιστή, στο μέεεελον λέμε!  :P ;D

 

Ελπίζω να το λες σοβαρά ότι συμφωνείς για το τζάμπα, διότι:

 

http://www.thomann.de/gr/soldano_slo100_head.htm

http://www.thomann.de/gr/diezel_herbert.htm

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_dual_rectifer.htm

http://www.thomann.de/gr/eventide_eclipse.htm

http://www.thomann.de/gr/yamaha_spx2000_multieffektprozessor.htm

 

;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση ?

 

Πως αντιδρα το axe-fx στις δυναμικες του παιξιματος ? Εαν χαμηλωσεις το volume της κιθαρας καθαριζει ο ηχος ?Αν χτυπησεις πιο δυνατα τις χορδες το καταλαβαινεις στο ηχητικο αποτελεσμα ? Αν γυρισεις το tone pot γινεται αντιληπτη η αλλαγη στον τονο ?

Γιατι οτι Pod και να ειχα δοκιμασει στο παρελθον(και software) δεν παρατηρουσα καμια σημαντικη αλλαγη .

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να το λες σοβαρά ότι συμφωνείς για το τζάμπα

Αν και το συγκεκριμένο προϊόν, δεν απευθύνεται σε ένα τεμπέλη plug and play σαν και εμένα, αυτό που έχω μάθει αυτά τα χρόνια είναι ότι το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά. Το συγκεκριμένο μηχάνημα το είχα δοκιμάσει σε ένα φίλο και πραγματικά ο ηχος ήταν κορυφαίος, με (ο Θεός ας με συγχωρέσει) οποιαδήποτα κιθάρα βάλαμε επάνω.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ Marillion για το πολύ καλό σου review!  ;)

 

 

  Aξιζει να τσεκαρετε αυτο το video που ειναι πολυ κατατοπιστικο

 

Φοβερός o τυπάς! Όλα τα κομμάτια τα παίζει απίστευτα καλά και με τέλειους ήχους!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε φούστη μου....

Πωλούνται Rivera M100, M60, S6R DC3 και mc2

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως το μηχανημα ακουγεται αψογο...σιγουρα φτιαχνει παπαδες...αλλα εγω δεν αντεχω χωρις λαμπιτσες στο σπιτι μου...αν δεν εχω τα κεφαλακια μου να τα βλεπω και να τα χαιρομαι δεν παιζει...να ξυπανω το σαββατο μου να παιξω και να ανοιγω ενα ψυχρο rack,να μην περιμενω τις λαμπιτσες να ζεσταθουν...απαπαπαπα...

 

φυσικα για τους φιλους που παιζουν live και ηχογραφουν λεει και παραλεει...

 

εγω τελευταια την βγαζω με reverb και ενα overdrive και πειραματισμους με κεφαλακια φθηνα οποτε....

 

φανταζομαι σε λιγο καιρο τι εχει να γινει οταν κλεψουν κι αλλες εταιριες την πατεντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν καταλαβα ποια ακριβως ειναι η πατέντα. Εχω την εντυπωση οτι η αληθινη μαγκιά του μηχανήματος είναι οι γρηγορες πραξεις και ο σπουδαίος αλγόριθμος.

 

Our Dynamic Response Technology™ accurately simulates the varying frequency response of an overdriven tube amplifier. Unlike conventional tube modelers where the frequency response is static, Dynamic Response Technology™ gives the guitarist a true dynamic experience. Cranked-amp tone and feel at any volume!

 

Δεν εχω μετρησει τη συχνοτική απόκριση ενός overdiven λαμπατου ενισχυτη και δεν καταλαβαινω τι εννοει οτι ειναι varying ενώ σε άλλoυς προσομοιωτές είναι static. Mεταβλητή ως προς τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου