Προς το περιεχόμενο

Axe Fx tube amp modeling - ενα μικρο review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε Γιώργο, τα θερμά συγχαρητήρια και από μένα, τόσο για την επιλογή σου, όσο και για το άριστο review!  ;)

 

Στις παρατηρήσεις σου σχετικά με τις επιλογές για live (καρφί στο PA, τελικός+καμπίνα, κλπ), θα ήθελα να συμπληρώσω ότι κυκλοφορεί πλέον και το "επίσημο" FRFR για το Axe-Fx, από την Atomic.  ;) Τσιμπημένο αλλά όχι υπερβολικά....

 

Φιλε  The Genius Loci ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!

Κ βεβαια εχω υπο ψιν μου το Atomic FRFR με 2 6L6 στον τελικο αλλα αν μπεις στο φορουμ θα δεις και καποιες αρνητικες κριτικες που με εχουν προβληματισει!! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπηκε η λαμπα , αραγε οσο γραμμικη κ να ειναι η ενισχυση δεν θα χρωματισει τον ηχο? Φοβαμαι μηπως γινεται overcoloured ο τονος , οποτε αν ειναι ετσι προς το παρων προτιμω να εχω το κιθαριστικο μου setup με real thing στην τελικη ενισχυση!! Δεν εχω εμπειρια απο FRFR οποτε κανω τα πειραματα μου με το QSC και ...αναμενω!!!! :-\ :-\

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν καταλαβα ποια ακριβως ειναι η πατέντα. Εχω την εντυπωση οτι η αληθινη μαγκιά του μηχανήματος είναι οι γρηγορες πραξεις και ο σπουδαίος αλγόριθμος.

 

Δεν εχω μετρησει τη συχνοτική απόκριση ενός overdiven λαμπατου ενισχυτη και δεν καταλαβαινω τι εννοει οτι ειναι varying ενώ σε άλλoυς προσομοιωτές είναι static. Mεταβλητή ως προς τι?

 

Φιλε Blue εχω την εντυπωση πως αναφερεται στις δυναμικες του παιξιματος! Αναλογα με την ενταση της πενας εχουμε μια συχνοτικη μεταβολη στην ενισχυση μεχρι το φυσικο κομπρεσαρισμα που εχει ενας λαμπατος.

Οσο για τον φιλο που ρωτησε η αποκριση του volume της κιθαρας ειναι ακριβως η ιδια οπως κ σε εναν ενισχυτη. Το ιδιο κ το feedback.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ριβιού, ευχαριστούμε πολύ!

 

Ευχαριστω πολυ φιλε bloody sunday!!! Εχω ''κλεψει'' αρκετα απο τις περιγραφες που κανεις για τα διαφορα πεταλακια που δοκιμαζεις οποτε με την ευκαιρια ενα respect κ σε σενα!!! ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Blue εχω την εντυπωση πως αναφερεται στις δυναμικες του παιξιματος! Αναλογα με την ενταση της πενας εχουμε μια συχνοτικη μεταβολη στην ενισχυση μεχρι το φυσικο κομπρεσαρισμα που εχει ενας λαμπατος.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλα το ιδιο κανουν και ενα σωρο αλλα ψηφιακα modellers, οπωσδηποτα κατωτερα του Axe-FX. Αν υπαρχει πατεντα δεν πρεπει να ειναι αυτη. (το οτι κανει καλά αυτό που λέει δεν ειναι ευρεσιτεχνία, υποθετω πως η πατεντα θα ειναι ο ιδιος ο αλγόριθμος που χρησιμοποιει , απλα το σημειο που παραθεσαμε στα αγγλικά να είναι μια σαλτσούλα για να προσδιορίσει με κάποιον τρόπο οτι αποκρίνεται καλά στις δυναμικές).

 

Καπου λες οτι γραφεις στο φορουμ τους. Αν θελεις μετέφερέ τους την ερώτησή μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστούμε πολύ Marillion για το πολύ καλό σου review!  ;)

 

 

Φοβερός o τυπάς! Όλα τα κομμάτια τα παίζει απίστευτα καλά και με τέλειους ήχους!!!

 

Ευχαριστω φιλε elavd!!! Πραγματι ο τυπος  ''το εχει'' το εργαλειο. Εδω καταλαβαινει κανεις ποσο παραμετροποιησιμο ειναι το axe fx. To ωραιο ειναι πως δινει κ το setup για καθε ηχο κ καποιους που δοκιμασα οντως ηταν πολυ κοντα!!!

Το εργαλειο ΔΕΝ κανει τον μαστορα λοιπον στην περιπτωση μας!!! :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλα το ιδιο κανουν και ενα σωρο αλλα ψηφιακα modellers, οπωσδηποτα κατωτερα του Axe-FX. Αν υπαρχει πατεντα δεν πρεπει να ειναι αυτη. (το οτι κανει καλά αυτό που λέει δεν ειναι ευρεσιτεχνία, υποθετω πως η πατεντα θα ειναι ο ιδιος ο αλγόριθμος που χρησιμοποιει , απλα το σημειο που παραθεσαμε στα αγγλικά να είναι μια σαλτσούλα για να προσδιορίσει με κάποιον τρόπο οτι αποκρίνεται καλά στις δυναμικές).

 

Καπου λες οτι γραφεις στο φορουμ τους. Αν θελεις μετέφερέ τους την ερώτησή μου :)

 

Κ βεβαια θα την μεταφερω - ειμαι περιεργος κ εγω- κ μαλιστα απανταει ο ιδιος ο Cliff !

Παντως ενα pod που εχω δεν ''ακουει'' το χερι!! Ενισχυει γραμμικα το συχνοτικο φασμα σαν να ανοιγεις το volume ενος hifi ενισχυτη!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω κι εγω κατι που μου ειχε αναφερει ο TGL :

 

Στο Axe-FX μπορεις να συνδέσεις τα εφέ με κάθε δυνατό τρόπο, ακόμα και παράλληλα!!! Nομίζω οτι αυτο το χαρακτηριστικό ανοιγει από μόνο του πολλούς δρόμους στον ηχητικό πειραματισμό.

 

Φανταζομαι πως θα ακουγεται παράλληλη σύνδεση tremolo+flanger, delay+reverse delay, 2 διαφορετικά drives και καθαρό σήμα σε διαφορετικά ποσοστά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ βεβαια θα την μεταφερω - ειμαι περιεργος κ εγω- κ μαλιστα απανταει ο ιδιος ο Cliff !

Παντως ενα pod που εχω δεν ''ακουει'' το χερι!! Ενισχυει γραμμικα το συχνοτικο φασμα σαν να ανοιγεις το volume ενος hifi ενισχυτη!

 

Τέλεια! Ανυπομονώ για την απαντηση του :)

 

Δηλαδη ενας ήχος με fuzz στο pod δεν καθαρίζει με το χαμήλωμα του volume της κιθάρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου