Προς το περιεχόμενο

Mια κυρία 33 ετών..(gibson LP deluxe)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα, νοιώθω πολύ οικεία με το θέμα, και αν καταφέρω να ανεβάσω φωτό, θα δείτε και τη δική μου γριούλα, μία les paul custom, του '68. Την αγόρασα το '70 όταν ήμουν 13 χρονών. Ήταν μια πράξη που μου κόστισε 3 χρόνια πείνας, αλλά ποτέ δεν το μετάνοιωσα, μέχρι σήμερα που είμαι 52 αυτή είναι η κιθάρα μου!!

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κλιπάκι...

Τι κομματάρα είναι αυτή? ουάου.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δυστυχως θα σε λυπησω,ο λογος που παιζει τοσο χαμηλα ειναι επειδη ο μαστορας που ΑΛΛΑΞΕ τα ταστα εκανε καλη δουλεια,τα στοκ ταστα της ηταν μαυρα χαλια.....

Τί είχαν τα στόκ, εννοείς χάλια απ'το παίξιμο και τα χρόνια?

τα τωρινα ειναι 6150,την ειχε ο κιθαριστας των Διαφανων Κρινων (ειναι ο ιεροσυλος που την τρυπησε για Bigsby.... ::))

Τα 6150 είναι πολύ Respect και όχι μόνο για gibson.

Και για τον κιθαρίστα που αναφέρεις......ΣΤΗ ΛΑΙΜΗΤΟΜΟ ΤΩΡΑ, άκου να τρυπήσει για bigsby... τσ τσ τσ τι την πέρασε Harley Benton? ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Left Paul: Πολυ ωραίο κομμάτι. Και ωραιος κλασσικος lp ήχος.

My dear William δεν νοεται κατ' εμέ lp χωρίς bigsby! Ειναι πιο μοντέρνα χωρίς καπάκι και bigsby! Αλλά είναι κιθάρα που της πανε τα γύρω-γύρω. Βέβαια περι ορέξεως....

Υπάρχουν άραγε και άλλοι στο φορουμ με lp να ανεβάσουν κλιπ με lp άνω των 30;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@left paul: Τι κομματάρα και τι ηχάρα είναι αυτή!

 

Λοιπόν, όντως όποιος έχει οτιδήποτε παλιούτσικο (εντάξει, vintage εννοούμε) να ανεβάσει φωτόζ και κλιπάκι αν θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είχαν τα στόκ, εννοείς χάλια απ'το παίξιμο και τα χρόνια?Τα 6150 είναι πολύ Respect και όχι μόνο για gibson.

Και για τον κιθαρίστα που αναφέρεις......ΣΤΗ ΛΑΙΜΗΤΟΜΟ ΤΩΡΑ, άκου να τρυπήσει για bigsby... τσ τσ τσ τι την πέρασε Harley Benton? ;D ;D ;D

 

κοιτα για να ειμαστε και ειλικρινεις...

 

η συγκεκριμενη κιθαρα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ  οπως ολες οι Gibson της εποχης Norlin...δεν ειναι και η...επιτομη της....καλλιτεχνιας....if you know what I mean...;D ;D,(για αυτο αλλωστε δεν εχουν και τοσο μεγαλη αξια στη vintage αγορα,αν και τον  τελευταιο καιρο εχουν αρχισει να "τσιμπανε")

 

ευτυχως ειναι ισως η μοναδικη Deluxe που εχω παιξει που ΔΕΝ ζυγιζει 300 κιλα & που καθαρα λογω τυχης εχει καλους μαγνητες & "παιζει"  ;D

 

κατασκευαστικα εχει ολα τα "λαθη" των Gibson της εποχης (wrong headstock angle,pancake body,no body dish,no long tenon joint κτλ...)

 

εχει ομως  "πατινα" και ιστορια.

 

Καλησπέρα στην παρέα, νοιώθω πολύ οικεία με το θέμα, και αν καταφέρω να ανεβάσω φωτό, θα δείτε και τη δική μου γριούλα, μία les paul custom, του '68. Την αγόρασα το '70 όταν ήμουν 13 χρονών. Ήταν μια πράξη που μου κόστισε 3 χρόνια πείνας, αλλά ποτέ δεν το μετάνοιωσα, μέχρι σήμερα που είμαι 52 αυτή είναι η κιθάρα μου!!

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και κλιπάκι...

 

εδω μιλαμε για ΑΛΛΗ κλαση (ειχα ακριβως την ιδια αλλα δυστυχως μου την κλεψανε πριν 15 χρονια....ακομα δεν εχω βρει Les Paul που...να της μοιαζει) μια και μιλαμε για τις ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ Gibson που κατασκευαστηκαν ΣΩΣΤΑ (μερικες μαλιστα εχουν μπρατσα και σωματα του 59-60 μια και ειχαν"ξεμεινει" στο εργοστασιο απο το 61 που ειχε σταματησει (λογω εμπορικης αποτυχιας) η παραγωγη του μοντελου....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Gravedigger ???

Ψάχνω ακόμη λεπτομέρειες για τη Deluxe μου και πέτυχα κάτι που ίσως σας ενδιαφέρει εσας τους κατόχους....

 

Les Paul Deluxe shipping figures

Shown below. As can be seen it was incredibly popular in the early 1970s, although its position did slip as the decade wore on.

 

Model \ Year                          1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 total

Les Paul Deluxe                                                                22      8  39      7        376

Les Paul Deluxe - Blue Sparkle                                          215      9  7                  231

Les Paul Deluxe - Blue Sparkle LH                                          2                                  2

Les Paul Deluxe - Cherry                  1039  760  227  280      1                              2307

Les Paul Deluxe - Cherry Sunburst        220 1671 4529 3198  679    40 107    885  73 11402

Les Paul Deluxe - Cherry Sunburst LH                    25    65    59          36      39 28    252

Les Paul Deluxe - Goldtop          2587 3144 2482 4880  2955  394    34  93    915  70 17554

Les Paul Deluxe - Goldtop LH                27    36    34    45    66      23  22      34 22    309

Les Paul Deluxe - Natural                                                    82      3  12    345 16    458

Les Paul Deluxe - Red Sparkle                                            124                                124

Les Paul Deluxe - Red Sparkle LH                                          1                                  1

Les Paul Deluxe - Tobacco Sunburst              169  608  796  293          13    1041 93  3013

Les Paul Deluxe - Tobacco Sunburst LH                    2      5    4                          31    42

Les Paul Deluxe - Walnut                              36    67            7        2                      112

Les Paul Deluxe - Wine Red                                                610      14  99    831 41  1595

Les Paul Deluxe - Wine Red LH                                              1      30  24      21 32  108

Les Paul Deluxe with humbuckers                      9  179    28              5                      221

Total Les Paul Deluxe                2587 4466  5194 10484 7367 2561  172 413 4450 413 35520

 

http://vintageguitars.org.uk/LesPaulDeluxe2.php#shipping

 

Από το wiki:

 

Deluxe

The Deluxe was among the "new" 1968 Les Pauls. This model featured "mini-humbuckers", also known as "New York" humbuckers, and did not initially prove popular. The mini-humbucker pickup fit into the pre-carved P-90 pickup cavity using an adaptor ring developed by Gibson (actually just a cut-out P90 pickup cover) in order to use a supply of Epiphone mini-humbuckers left over from when Gibson moved Epiphone production to Japan. The DeLuxe was introduced in late 1968 and helped to standardize production among Gibson's USA-built Les Pauls. The first incarnation of the Deluxe featured a one-piece body and three-piece neck in late 1968. The "pancake" body (thin layer of maple on top of two layers of Honduran mahogany) came later in 1969. In late 1969, a small "volute" was added. 1969 Deluxes feature the Gibson logo devoid of the dot over the "i" in Gibson. By late 1969/early 1970, the dot over the "i" had returned, plus a "Made In USA" stamp on the back of the headstock. By 1975, the neck construction was changed from mahogany to maple, until the early 1980s, when the construction was returned to mahogany. The body changed back to solid mahogany from the pancake design in late 1976 or early 1977. Interest in this particular Les Paul model was so low that in 1985, Gibson canceled the line. However, in 2005, the Deluxe was reintroduced with more popularity due to its association with Pete Townshend [1] and Thin Lizzy.

 

In 1978 the Les Paul Pro Deluxe was introduced. This guitar featured P-90 pickups instead of the "mini-humbuckers" of the Deluxe model, an ebony fingerboard, maple neck, mahogany body and chrome hardware. It came in Ebony, Cherry Sunburst, Tobacco Sunburst or Gold finishes. Interestingly, it was first launched in Europe, rather than the USA. It was discontinued in 1982.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου