Προς το περιεχόμενο

Σκοπός και Μέσο.


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι,

 

Προχθές το πρωί, καθισμένος στο καναπέ ενός φιλικού σπιτιού, ακούγοντας το καινούριο δίσκο των Tortoise, σκέφτηκα το εξής:

Τι θα έπαιζαν οι κύριοι, εάν οι γυναίκες είχαν ενα φυσικό κομπρέσσορα, και έκλειναν τα αυτιά τους στην ύπαρξη της μουσική, αν δηλαδή είχαν την ίδια αντίληψη που έχει η γιαγιά μας για internet, στη μουσική (ναι, μηδενική εννοώ).

Αυτή την ερώτηση μου την έκανε ένας πολύ καλός μουσικός παλιότερα (ένας άνθρωπος πολύ πολύ μορφωμένος πάνω στο rock) και μου αποκάλυψε οτι μάλλον δεν θα είχε ασχοληθεί με την μουσική.

Τέλος πάντων μετά απο πολλούς συνειρμούς (και αφού είπα οτι οι Τortoise δεν παίζουν για γκομενάκια, όπως κάνουν για παράδειγμα οι him), ρώτησα τον εαυτό μου:

 

Εσύ φιλαράκο; Γιατί ασχολείσαι με την μουσική; Γκομενάκια; Γκομενάκια;

 

"Ε, όχι" απάντησα εγώ.

"Έλα τώρα, αφού σου αρέσουν πολύ τα γκομενάκια" μου κάνει ο λύκος της στέπας.

"Ναι, αλλά τι σημαίνει αυτό"; Αμύνθηκα εγώ.

"Αφού σε κανένα γκομενάκι δεν αρέσει η μουσική μου, μέχρι τώρα τουλάχιστον. ¶σε που δεν έχω παίξει μουσική μου σε καμία γυναίκα μπροστά προκειμένου να τη ρίξω ή πριν τη ρίξω".

Κοντοστέκεται λίγο το υπερεγώ μου, το σκέφτεται λίγο και μου απαντά. «Σαν να τα λες καλά, αλλά τότε γιατί»;

«Ειλικρινά δεν ξέρω καθόλου. Δεν έχω ζηλέψει ποτέ καθόλου τους φίλους μου όλους που παίζουν Κατσιμιχαίους ή Ιωαννίδη στο βράχο της ακροπόλεως και τα κοριτσάκια λιώνουν στη μελωδία και στους στίχους. ¶σε που νοιώθω τυχερός που το πιάνο δεν μπορείς να το κουβαλήσεις σε καμία παραλία ή κανένα βράχο. Αυτό που με κάνει να ασχολούμαι με την μουσική πρέπει να είναι κάτι πιο βαθύ...»

 

Τάδε έφη terumi …

 

Και αυτό αποτελεί μια ερώτηση προς τους απανταχού μουσικούς, όχι κυρίως τους performers που αντλούν πώρωση, κα$λα, δύναμη από τη μουσική (ναι φίλε interpaul, εδώ κάπου πρέπει να είσαι εσύ),αλλά για όσους γράφουν μουσική, την προγραμματίζουν και δεν έχουν την δυνατότητα να την αναπαράγουν live.

 

Γιατί το κάνετε;

 

Εγώ το κάνω, ενώ έχω πολλά άλλα να κάνω (προγραμματιστής είμαι) γιατί δεν μπορώ αλλιώς και ναι, μου αρέσει πολύ να αρέσει η μουσική μου, αλλά την γράφω για μένα, σαν μέσο λύτρωσης και προϊόν αυτογνωσίας.

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΙΛΟΓΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΥΤΟΛΥΤΡΩΣΗ ΤΟΥ Η ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΑΓΝΙΣΜΟ ΤΟΥ.

 

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΡΙΟ ΠΟΥ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΤ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΜΟΥΣΙΚΑ.

 

ΙΣΩΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΣΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ, ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?

 

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΝΟ ΒΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ. ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΕΣ Η ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΣΟΥ ΤΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ Η ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ. \

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ... ΑΝΤΙΘΕΤΑ...ΜΑΣ ΒΟΗΘΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ

 

ΤΙ ΛΕΣ ΓΙ' ΑΥΤΑ?

 

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι να πώ. Χαίρομαι πολύ που το βλέπεις έτσι το πράγμα. Όχι πως δεν θα το έβλεπες, γιατι από την αρχή κατάλαβα οτι είσαι από τους πιο ρομαντικούς σε σχέση με τη μουσική (όχι αγαθός, ρομαντικός με την σωστή έννοια).

 

Σίγουρα οι δισκογραφικές είναι ενα μάτσο απο καργιόλια που ο μόνος τρόπος για να αντιμετωπίζουν την μουσική (είτε απο άποψη ψυχικής κατάθεσης, είτε απο άποψη κόπου ή μερακίου) είναι σαν προιόν.

 

Κατα την περίοδο της ποτοαπαγόρευσης στην αμερική, οι άνθρωποι που εκμεταλεύοταν τα πνευματικά δικαιώματα των ηχογραφημάτων, ήταν οι ίδιο που διακινούσαν και το αλκοόλ. Ναι, ήταν οι μαφιόζοι. Αυτό δεν σημαίνει οτι οι έχοντες εταιρίες είναι μαφιόζοι, αλλα, δεν παύει να σημαίνει κάτι.

 

Τώρα, εάν οι pink floyd, οι jethro tull, oι eloy, και όλοι οι άλλοι, δεν είχαν πάει σε κάποια εταιρεία, ίσως να μην παίζαμε μουσική με τον ίδιο τρόπο.

 

Τι κάνεις τελικά; Ζείς, χωρίς να προσπαθείς να φτάσεις ψηλά, και μοιράζοντας cd στους φίλους σου;

Δεν ξέρω, δεν ξέρω ακόμα, αλλα όταν μάθω θα σου απαντήσω.

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου