Προς το περιεχόμενο

Ο Έλληνας και το τσιγάρο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Και αυτό τι σημαίνει, ότι δεν έχουν δικαιώματα ή ότι εγώ έχω το δικαίωμα να τους τα στερώ;

Όταν το δικαίωμά τους αυτό, αγγίζει τη ΔΙΚΗ μου υγεία, και των παιδιών ΜΟΥ, τότε αρτίδια δικαίωμα είναι.

 

Εγώ έχω χομπυ τον βιασμό ανηλίκων γατών, καθώς και την θυσία τους μετά στον θεό τουτατί! Δεν είναι δικαίωμά μου να τα κάνω αυτά; ;D ;D ;D (δε διαφωνώ με τον άνθρωπο που έκανa quote)

 

Και το ξαναλέω, στο σπίτι μου, δεν έχω πρόβλημα να καπνίζουν, αν ρωτήσουν πρώτα. Έχω κατανόηση, και καταλαβαίνω ότι ο άλλος μετά το φαϊ μπορεί να θέλει να κάνει ένα τσιγάρο. Κατα κύριο λόγο (βασικά πάντα), οι καπνιστές βγαίνουν έξω να καπνίσουν, κι εγώ ο μη καπνιστής, ακολουθώ για την παρέα, για να μην νιώσουν άσχημα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 404
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορώ να καταλάβω απόλυτα και συμμερίζομαι το αντικαπνιστικό σου μένος.

Αυτό απέχει παρασάγγας όμως το να προσβάλλω όπως παραπάνω τις επιλογές του άλλου όταν δεν με αγγίζουν.

+1000 έλεος. Κ εμένα μ άρεσει να πετάω μπύρες στα μούτρα του κόσμου. Είναι σχεδόν η αγαπημένη μου συνήθεια μετά το να τους πετάω και το ποτήρι μαζί.

Αδικία να το στερούμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν όλοι οι καπνιστές να μαζεύονται σε αεροστεγείς χώρους και να καπνίζουν αχόρταγα όλοι μαζί, αν το κάνουν ετσι, όκ, μπορεί και να φερθώ μεγαλόψυχα και να τους σεβαστώ.

 

Αλλά να περιφέρουν τον καρκίνο τους αριστερά-δεξιά και να βήχουν φυματικά, όχι, VERBOTTEN.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nikolas

Έλα τώρα γίνεσαι λίγο υπερβολικός. Το ίδιο είναι να θες να κάνεις ένα τσιγάρο το ίδιο ...ο βιασμός ανήλικων γατών;

 

Είπαμε, αν είσαι σε θέση μη καπνιστών και ο δίπλα καπνίζει έχεις κάθε δικαίωμα να μην σεβαστείς το δικαίωμα του να καπνίζει γιατί πολύ απλά εκ του νόμου δεν το έχει εκεί που επέλεξε να κάτσει.

 

Απλά δεν ξέρω πόσο σωστό είναι εξ αρχής να απαγορεύεις το κάπνισμα. Φαντάσου να είσαι καπνιστής, να έχεις πάει π.χ. σε ένα εστιατόριο και το μόνο ελέυθερο τραπέζι να βρίσκεται μεταξύ τραπεζιών μη καπνιστών. Δεν θα ξενερώσεις;

 

Θα μου πείς, καλό τους κάνουμε μήπως και το κόψει κανένας. Αλλά από την άλλη ποιός είμαι εγώ ή εσύ να αποφασίσει τι είναι καλό και τι όχι για τον άλλο;

 

Αλλά τελικά όσο το σκέφτομαι μάλλον καταλήγω ότι έτσι πρέπει να γίνει. Στην τελική ...τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα μου πείς και τι να γίνει. Να είμαι εγώ υποχρεωμένος να αναπνέω τον καρκίνο του άλλου; Μπορώ απ' την άλλη να υποχρεώσω τον άλλο να κάνει κάτι παρά την θέλησή του;

 

όταν καπνίζουν δίπλα σου, δεν σε υποχρεώνουν, ΠΡΩΤΟΙ ΑΥΤΟΙ, να κάνεις κάτι "παρά τη θέλησή σου";

 

ή μάλλον εναντίον στην ίδια την υγεία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@Nikolas

Έλα τώρα γίνεσαι λίγο υπερβολικός. Το ίδιο είναι να θες να κάνεις ένα τσιγάρο το ίδιο ...ο βιασμός ανήλικων γατών;

Προφανώς έκανα πλάκα... Εννοείτε. Τώρα την Εύη την ψιλοφοβάμαι να πω την αλήθεια... Μπύρες με τα ποτήρια μαζί; πωπω...

 

Είπαμε, αν είσαι σε θέση μη καπνιστών και ο δίπλα καπνίζει έχεις κάθε δικαίωμα να μην σεβαστείς το δικαίωμα του να καπνίζει γιατί πολύ απλά εκ του νόμου δεν το έχει εκεί που επέλεξε να κάτσει.

 

Απλά δεν ξέρω πόσο σωστό είναι εξ αρχής να απαγορεύεις το κάπνισμα. Φαντάσου να είσαι καπνιστής, να έχεις πάει π.χ. σε ένα εστιατόριο και το μόνο ελέυθερο τραπέζι να βρίσκεται μεταξύ τραπεζιών μη καπνιστών. Δεν θα ξενερώσεις;

 

Θα μου πείς, καλό τους κάνουμε μήπως και το κόψει κανένας. Αλλά από την άλλη ποιός είμαι εγώ ή εσύ να αποφασίσει τι είναι καλό και τι όχι για τον άλλο;

 

Αλλά τελικά όσο το σκέφτομαι μάλλον καταλήγω ότι έτσι πρέπει να γίνει. Στην τελική ...τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.

Γενικά μιλώντας (και απο Αγγλία που ξέρω) το κάπνισμα απλά απαγορεύεται σε όλους τους κλειστούς χώρους! Τελεία και παύλα. Θες να καπνίσεις; Έξω (αλλού τα κουβαδάκια σου, που λες κι εσύ). Εκει που στην Αγγλία φρίκαρα και διαφώνισα, ήταν όταν απαγορέψανε το τσιγάρο στους ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ σταθμούς των τραίνων. Ντάξει, είπαμε, αλλά όχι κι έτσι...

 

Υπάρχουν δυο συνισταμένες στο όλο θέμα:

α. Το κράτος να μην ενθαρύνει το τσιγάρο (πχ φορολογία, απαγόρευση, κλπ). εκεί ομολογώ ότι το σκέφτομαι, αν και τελικά οι καρκινοπαθείς απο τσιγάρο, το κράτος ζημιώνουν με τις θεραπίες που θέλουν (το τραβάω, το ξέρω).

β. Να προστατέψουν τους υπόλοιπους. Εκεί, νομίζω, δε χρειάζεται πολλα, πολλά. Απλά πρέπει να γίνει!

 

Το θέμα ρουφιάνος, δεν υφίσταται στην Αγγλία! Δεν είναι κακό, και ομολογώ ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα "να δώσω κάποιον". Σιγά. Αν ο τύπος/μαγαζί είναι γαϊδούρι και νομίζει ότι μπορεί να κάνει ότι του γουστάρει, θα με έχει μπροστά του (ή τέλος πάντων τον Δημήτρη Χατζιπαπάρα... Γιατί μου πήγε άσχημα να πω Νικόλας... ξέρω κι εγώ γιατι...  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εξακολουθουμε και κουβεντιαζουμε γυρω απο ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ πραγματα.

 

1.Το τσιγαρο ειναι οντως ΠΟΛΥ ωραιο πραγμα ειδικα αν εισαι...καπνιστης... ;D αλλωστε αυτο τα ελεγε και ο Τομας Μαν.... ;D ο οποιος απορουσε γιατι καποιοι ανθρωποι ΔΕΝ καπνιζουν αφου ειναι η μεγαλυτερη απολαυση που υπαρχει....  

 

2.Το τσιγαρο ειναι οντως ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ (πρεπει να εισαι ΗΛΙΘΙΟΣ για να μην το γνωριζεις),επισης πρεπει να εισαι ΗΛΙΘΙΟΣ αν υποστηριζεις οτι και ΑΛΛΑ πραγματα ειναι... θανατηφορα αλλα δεν τα εχουν απαγορευσει ....ακομα..επισης πρεπει να εισαι ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΣ αν συνδιαζεις το δικαιωμα σου στην..ελευθερια με το δικαιωμα σου να καπνιζεις οπου γουσταρεις...

 

3.Το παθητικο καπνισμα ειναι σχεδον το ΙΔΙΟ βλαβερο με το ενεργητικο (πρεπει να εισαι ΗΛΙΘΙΟΣ για να μην το γνωριζεις)

 

4.Το καπνισμα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ χωρους σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο (και τυπικα στην Ελλαδα)

 

αρα βασει των 2,3,4 και παρα το 1 απλα ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ αλλοιως ειμαστε ΖΩΑ.(Δυστυχως ομως εχουμε ξεχασει οτι δεν ζουμε σε κανονικο κρατος αλλα σε ΖΩΟΛΟΓΙΚΟ κηπο)

Αυτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάτε τα αυτονόητα...

 

Εγω πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εξακολουθουμε και κουβεντιαζουμε γυρω απο ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ πραγματα.

 

Γκρινιάζουμε more like ;D

Μόνο αυτό θα μας μείνει :/

 

Τώρα την Εύη την ψιλοφοβάμαι να πω την αλήθεια... Μπύρες με τα ποτήρια μαζί; πωπω...

 

Καμια μέρα θα κάνω τίποτα τέτοιο και θα με μαζεύουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου