Προς το περιεχόμενο

shoegaze, ambient, post rock πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδία ποια ειναι η διαφορά ανάμεσα στο memory man deluxe me to memory boy εκτός απο τα knobs και στην διαφορά της τιμής? ειναι και τα δύο αναλογικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Aπό reverb, τo Roomate της TRex μπορεί από μόνο του να κάνει οποιδήποτε σχεδόν set up shoegazing...must για τέτοια φάση.

 

Από delay, Το Decho Box της BMF και το Time της CrazyTubeCircuits είναι πάρα πολύ καλά μιάς και ελέγχονται πανεύκολα στα διάφορα settings μέχρι το oscillation. Πολύ καλό σε διαφορετική φάση και μάλλον πιο ακριβό και το Stereo Echo της Rockman.

 

Kάποια πιο ακριβά delays που έχω δοκιμάσει αντίθετα, δεν κάνουν για αυτο το είδος (Diamond Memory Lane, H&K Replex, DLS).

 

Kαλή προσθήκη είναι επίσης σε οποιοδήποτε τέτοιο set up το Tremolo της Empress.

 

Aπο 'κει και πέρα οι Death By Audio, Devi Ever, Copilot FX, Mid Fi Electronics και φυσικά η Moog είναι κάποιες από τις εταιρείες που μπορεί να κοιτάξει κάποιος και να πάρει ιδέες αποφασίζοντας τι απ' αυτά μπορεί να χρησιμοποιήσει...

 

Επίσης κατά τη γνώμη μου. ένα whammy και ένα kaoss pad δεν είναι κακές ιδέες αν έχεις και τον χρόνο για να μάθεις να τα χρησιμοποιείς...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του έκανες αυτήν την μετατροπή στην ευαισθησία? τί ακριβώς είναι αυτή η μετατροπή?

 

Υπάρχει μετατροπή που σου κάνει ο ίδιος ο εφευρέτης του πεταλιού, ο Howard Davis (http://howard.davis2.home.att.net/), αλλά και ο Analogman (http://www.analogman.com/eh.htm#dmm). Aυτές συμπεριλαμβάνουν αλλαγές στην ευαισθησία εισόδου (καλά το λέω??) για να μην παθαίνει εύκολα overloading από άλλα πετάλια, από hot μαγνήτες ή από δυνατά σήματα σε effect loops. Άλλη είναι μια απόπειρα (με αμφίβολα αποτελέσματα) να αυξηθεί ελαφρά ο μέγιστος χρόνος του echo. Μια ακόμη είναι των παλιών μοντέλων που δεν ήταν true bypass (σε μερικούς δεν αρέσει ο ήχος όταν είναι off). To δικό μου μοντέλο ήταν ήδη true bypass από τη μαμά εταιρία.

 

Οι διαφορές ανάμεσα στο νέο DMM Dlx. που πωλείται τώρα και του Mem. Boy είναι μικρές... έχει επιπλέον δυνατότητες το Boy όπως την επιλογή κυματομορφής και είσοδο για expression pedal. Και τα δυο είναι αναλογικά. Δεν τα έχω βάλει δίπλα δίπλα για να σου πω αν ακούγονται διαφορετικά. Αν θες οπωσδήποτε DMM, θα μπορούσες να περιμένεις ίσως 3-4 μήνες για να αγοράσεις το νέο Dlx. Mem. Boy που θα είναι επίσης αναλογικό και θα διαθέτει tap tempo.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να τα ομαδοποιήσουμε... compressors, drives, echoes/delays, reverbs, phasers, λοιπά (chorus, envelope filters, octavers, και αυτά που ονομάζω "κουφά" σχέδια που δανείζονται λίγο από όλα χωρίς να εμπίπτουν σε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία).

 

Bασικά δεν υπάρχουν "ειδικές" απαιτήσεις για αυτά. Απλά χρειάζεσαι πετάλια που να φτιάχνουν βρώμικο, "αλήτικο" ήχο και πολύ θόρυβο μέσω μεγάλων reverbs και delays (αν αυτά φτάνουν και σε oscillation, ακόμη καλύτερα). Χρειάζεσαι και ένα jangly ήχο που θα στον δώσουν οι κλασσικές του είδους Jazzmaster / Mustang / Jaguar, και έναν ενισχυτή με ωραίο καθαρό που τα πετάλια αυτά θα αξιοποιηθούν - δεν θα χρειαστείς το γομάρι Twin Reverb, εκτός κι αν ανεβείς σε σκηνή, όπου θα επιδιώξεις (α) να παίξεις σε στέρεο, (β) να σε μισήσει ο ηχολήπτης κάνοντας έναν πανικό στη σκηνή από feedback εκατοντάδων db.  ;D (Eννοείται πως δεν είναι ανάγκη να τους κουφάνεις όλους, απλά είναι κάτι που πολλοί shoegazers / post rockers κλπ. θεωρούν υποχρέωσή τους να κάνουν).

 

Το παν είναι να είσαι δημιουργικός με την σειρά των πεταλιών σου και να δοκιμάζεις "ανορθόδοξες" συνδεσμολογίες, πχ. τα reverbs σου να οδηγούν στα delays σου. Πάρε ιδέες (ανάμεσα σε αυτές και τα "κουφά" σχέδια) από δω: http://www.noiz.gr/index.php?topic=10660.0 Στο πλαίσιο του πειραματισμού υπάρχει ένας... ωκεανός δυνατοτήτων σε όλα τα πετάλια της Moog, αλλά πρέπει να είσαι διατεθειμένος να δώσεις αρκετά χρήματα για να αποκτήσεις κάποιο, και αρκετή υπομονή για να τα εξερευνήσεις.

 

Aπό κει και πέρα, χρειάζεσαι ένα καλό, άγριο και με αρκετό feedback σε υψηλές εντάσεις φαζ που να παίζει καλά σε έναν καθαρό ενισχυτή. Mπορείς να διαλέξεις ένα της κατηγορίας Muff, αν και θα διάλεγα άλλο ήχο. Αν θες Muff αγόρασε το Big Muff with Tone Wicker ή σαν πιο ψαγμενη λυση το Βlackout Musket. Aν όχι, θα πρότεινα το Wattson Fuzz - αντίγραφο του Shin Ei που έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στο στυλ, το Ηarmonic Percolator, και το Βarge Concepts BB-1 που είναι κλώνος του Bee Baa, άλλου σούπερ κλασσικού σχεδίου μαζί με το Univox Superfuzz. Αν βρεις βίντατζ κομμάτια στο EBay και είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις τουλάχιστον 400 ευρώ, νόου πρόμπλεμ...

 

Γενικά υπάρχουν και άλλες πολλές & "εξωτικές" λύσεις για drives σε τέτοιο στυλ όπως αυτές της Death By Audio, Devi Ever, Lastgasp Art Labs, της OοhLaLa... όλα αυτά στην προσπάθεια να υπάρξουν ήχοι "αντισυμβατικοί" με αρκετό mojo. Xωρίς πολύ mojo αλλά αγαπημένο πολλών του στυλ είναι και το MXR Blue Box. Tρελούς θορύβους αλλά και πολύ ωραίο fuzz του στυλ μπορεί να βγάλει με λίγη προσοχή και το γνωστό και μη εξαιρετέο ZVex Fuzz Factory.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Echoes/delays, οτιδήποτε σε ικανοποιεί ηχητικά που να μπορεί να φτάσει σε oscillation. Το reverb είναι απαραίτητο να έχει μεγάλο feedback / decay και αρκετές παραμετροποιήσεις για να το φέρεις στα μέτρα σου - γενικά θα έλεγα ότι παίζει μεγάλο ρόλο. Το Electroharmonix Cathedral είναι καλό για αυτό το σκοπό, αλλά το κλασσικό RV5 που αναφέρθηκε πριν είναι επίσης καλή λύση μιας και δεν θέλεις τίποτα "ήπιο" αλλά γενικώς μεγάλους και χαοτικούς ήχους. Οι άλλες λύσεις δεν αποκλείονται βέβαια, πχ. το Hardwire, αρκεί να πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις (κάπως σπάνιο).

 

Γενικά, το μεγαλύτερο βάρος το βάζω στα φαζ, και μετά στα delays και στα reverbs. Aπό κει και πέρα, δεν υπάρχουν "ειδικές" απαιτήσεις όπως είπα και προηγουμένως... μιας και αναφέρθηκε τρέμολο, ένα που είναι πολύ παραμετροποιήσιμο και με φανταστικό ήχο είναι το Shape Shifter της Seymour Duncan.

 

Αν δεν σε απασχολεί βέβαια ιδιαίτερα το mojo και οι λύσεις των ανεξάρτητων πεταλιών, παίρνεις μια Line 6 M9 και... καθάρισες!  ;D :) (γλιτώνεις χρήματα, κόπο, ψάξιμο και κερδίζεις σε παραμετροποιήσεις και εύκολη αλλαγή συνδεσμολογιών). Πληροφοριακά, πολλοί του shoegazing χρησιμοποιούν ψηφιακά racks λόγω των αυξημένων απαιτήσεων που έχουν στην παραμετροποίηση των delays και reverbs τους, επομένως μην αποκλείεις και τη λύση της M9, αρκεί να έχεις κι ένα ανεξάρτητο καλό φαζ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic:Μα τι θεοι οι ATBS τους περιμενουμε στις 7-8

 

Να συνεισφερω και εγω κανα κομματακι..

 

[flash=200,200]

 

[flash=200,200]

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=abFsnnsa_6A

 

[flash=200,200]

 

Το τελευταιο δεν ειναι ακριβως shoegaze αλλα κομματαρα Non the less.

 

Οποιος δεν εχει το Psychocandy στη δισκοθηκη του δεν μπορει να λεγεται ανθρωπος. :P :P

 

Παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον τη συζητηση εχω βαρεθει να ακουω για κλωνους tubescreamer  :P

 

Carry on

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης:

 

Ειμαι και εγω σε παρομοια αναζητηση και θελω να ρωτησω

 

Για το συγκεκριμενο ειδος γιατι καποιος να αγορασει μεμονομενα πεταλακια που κανουν 150 ευρα το καθενα(μαλιστα ενα παιδι ποσταρε 1 πεταλι των 350 ευρων :o) και να μην τα δωσει για μια Μ9 ή αντίστοιχη πεταλιερα αντε και 1 καλο φαζ και να καθαρισει ?Για να μην "βρωμισει" την λαμπα με ψηφιακουρες?Μα μεσα σε τοσο φιντμπακ και φασαρια ακουγεται?Η υπαρχει αλλος λογος?

 

Η δικη μου οπτικη και τσεπη μου λεει πως η πεταλιερα ειναι μονοδρομος, ασε που κουβαλιεται και πιο ευκολα.

 

Προσοχη δεν θελω να ανοιξω φλειμ πεταλιερα vs πεταλια απλα το εχω αποροια.

 

Επισης:Κανα fuzz/dist/od να προτειναται για shoegaze θα ημουν ευγνωμων

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης:Κανα fuzz/dist/od να προτειναται για shoegaze θα ημουν ευγνωμων

 

Εχμ... δεν σου φτάνουν αυτά που πρότεινα παραπάνω?  ;D ;D  Πχ. το Shinei ή το Bee Baa που έχουν χρησιμοποιήσει συγκροτήματα και του στυλ (πχ. Jezus and Mary Chain) και όχι (Βlur, Radiohead, Wolfmorther, Fu Manchu κλπ κλπ)? Υπάρχουν κι άλλα αλλά δεν το βρίσκω σκόπιμο να τα παραθέσω, θα είναι μια ανούσια παρέλαση ονομάτων, τα ανωτέρω θεωρώ πως είναι παραπάνω από αρκετά. Όσον αφορά στην M9, όπως σημείωσα είναι απλά θέμα προτίμησης. Το σίγουρο είναι πως επιτρέπει πάρα πολλούς πειραματισμούς και με ωραίο ήχο.

 

 

ΥΓ. Προσεχώς στο παρόν θρεντ, εντυπώσεις, περιγραφή των σετάπ και φωτό των πεταλιών από τους Α Place To Bury Strangers.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω και καιρο  σκεφτομουν το J&H τις visual sound.Μονο και μονο επειδη το χρησιμοποιουν οι strokes(μα τι ηχαρα θεε μου ;D)

 

Πιστευεις οτι το συγκεκριμενο θα μπορουσε να με καλυψει και σε ποιο shoegaze μονοπατια?

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μη φαντάζεσαι πως υπάρχουν "εξωγήινες" απαιτήσεις. Οποιοδήποτε βρωμοπέταλο χρησιμοποιημένο με φαντασία μπορεί να σε πάει εκεί. Απλά εγώ προτείνω μερικά μηχανηματάκια που την διεγείρουν περισσότερο, αλλά οι μουσικές ιδέες έχουν μεγαλύτερη σημασία από την υπερβολική ανησυχία για το gear (χωρίς να σημαίνει πως δεν αξίζει να το προσέξεις, τόσο όσο πχ. στο ΠΑΝΚ ή αν δεν έχεις πάει ΩΔΕΙΟ).  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου