Προς το περιεχόμενο

shoegaze, ambient, post rock πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη για να μαθω σουγκειζ πρεπει να παω στου ΜΠΕΡΚΛΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΌ ?

 

 

Αλλιως δεν? :'(

 

 

Πλακα εχει αυτο το blue box που ειδα 2-3 βιντεα, βεβαια αναρωτιεμαι κατα ποσο θα ηταν εφαρμοσιμο σε band setting με αλλα οργανα, πολυ μπερδεμα στη συχνοτητα, μονο για wall of sound μπορω να το δω να δουλευει.

 

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επισης:

 

Ειμαι και εγω σε παρομοια αναζητηση και θελω να ρωτησω

 

Για το συγκεκριμενο ειδος γιατι καποιος να αγορασει μεμονομενα πεταλακια που κανουν 150 ευρα το καθενα(μαλιστα ενα παιδι ποσταρε 1 πεταλι των 350 ευρων :o) και να μην τα δωσει για μια Μ9 ή αντίστοιχη πεταλιερα αντε και 1 καλο φαζ και να καθαρισει ?Για να μην "βρωμισει" την λαμπα με ψηφιακουρες?Μα μεσα σε τοσο φιντμπακ και φασαρια ακουγεται?Η υπαρχει αλλος λογος?

 

Η δικη μου οπτικη και τσεπη μου λεει πως η πεταλιερα ειναι μονοδρομος, ασε που κουβαλιεται και πιο ευκολα.

 

Προσοχη δεν θελω να ανοιξω φλειμ πεταλιερα vs πεταλια απλα το εχω αποροια.

 

Επισης:Κανα fuzz/dist/od να προτειναται για shoegaze θα ημουν ευγνωμων

 

 

με την πεταλιερα ομως δεν εχεις πολλα περιθορια για πιραματισμο... ετσι νομιζω, οπως για παραδηγμα την μαγγια που είπε ο φύλος bloody_sunday να βάλεις το delay μετά το reverb ωστε να δινει μεγαλητερη μικος ηχό χωρης να ακουγετε πολυ η επαναληψη της νοτας απο το delay. Συμφωνω βεβαια στο οτι η πεταλιερα ειναι πιο βολική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Υπαρχει και to feedback looper pedal,το οποιο με διαφορα εφφε βγαζει πολυ feedback,

αναλογα και το εφφε βεβαια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Προσεχώς στο παρόν θρεντ, εντυπώσεις, περιγραφή των σετάπ και φωτό των πεταλιών από τους Α Place To Bury Strangers.

 

ανιπομονώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα τη σειρα M απο τη Line6,αληθευει οτι μπορεις να εχεις ανοιχτα μονο 4 εφφε ανα πασα στιγμη?Τι να τα κανουμε μονο 4 εφφε :P

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειμαι πεταλολαγνος αλλα πραγματικα θα προτινα καποιον για αρχη να παρει μια πεταλιερα (μια tonelab πχ )

να ψαξει ολα τα εφφε να δει πως μπορει να τα χωσει κ μετα εαν γουσταρει να παταει πολυχρωμα κουτακια (οπως εγω) να παρει πεταλακια.

 

γενικα πιστευω οτι σε αυτα τα ειδη βαζεις οτι γουσταρεις κ φτιαχνεις τον ηχο σου.

 

επειδη βιαζομαι θα επανελθω κ με μερικες προτασει για πεταλακια

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι ψημενος να στειλω mail στον τραγουδιστη κιθαριστα των a place to bury strangers να μου φερει κανενα death by audio πεταλι ( TOTAL SONIC ANNIHILATION  :'() γιατι στην ελλαδα δυσκολα βρισκεις, και απο αμερικη αστα (τελωνιο  :-[).

 

Παντως με τη μπαντα μου που ψηλο shoegazeιζουμε χρησιμοποιω το mudhoney της t-rex που κατεμε ειναι πολυ μπροστα πεταλι και fuzzarei παραδοξως περισσοτερο απο οτι θα περιμενε κανεις. reverb χρησιμοποιω το holy grail plus, που επισης βγαζει απιστευτο 'εκκλησιαστικο' ηχο, και delay χρησιμοποιω το stereo memory man της EHX γιατι απλα εχει περισσοτερες δυνατοτητες απο το αναλογικο, με συνεπεια το να πειραματιζεσαι με τον ηχο σου πολυ πιο ευκολα.

 

 

παρεπιπτωντος ας μη λεω πολλα: <object width="425" height="344"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειμαι πεταλολαγνος αλλα πραγματικα θα προτινα καποιον για αρχη να παρει μια πεταλιερα (μια tonelab πχ )

:o :o :o :o

  Αυτά τα μηχανήματα δεν είναι του σαρδανάπαλου;

      Ε; Ε; Ε; :P

 

ΘΑΝΑΣΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ!  :P χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι ψημενος να στειλω mail στον τραγουδιστη κιθαριστα των a place to bury strangers να μου φερει κανενα death by audio πεταλι ( TOTAL SONIC ANNIHILATION  :'() γιατι στην ελλαδα δυσκολα βρισκεις, και απο αμερικη αστα (τελωνιο  :-[).

 

Αποκλείεται να έχει μαζί του, αυτά που διαθέτει είναι κάστομ για δική του χρήση που δεν πωλούνται. Όμως εισάγονται κανονικά στην Ευρώπη, εγώ στο Βέλγιο τα βρίσκω (πχ. στις Βρυξέλλες). Δοκίμασε κι εδώ: http://www.crushthebutton.be/spip.php?page=categorie&id_categorie=3&lang=en  Στέλνουν κανονικά. Δεν τους έχω προτιμήσει ακόμη πάντως μιας και τα πετυχαίνω ο ίδιος σε διάφορα μαγαζιά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου