Προς το περιεχόμενο

shoegaze, ambient, post rock πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποκλείεται να έχει μαζί του, αυτά που διαθέτει είναι κάστομ για δική του χρήση που δεν πωλούνται. Όμως εισάγονται κανονικά στην Ευρώπη, εγώ στο Βέλγιο τα βρίσκω (πχ. στις Βρυξέλλες). Δοκίμασε κι εδώ: http://www.crushthebutton.be/spip.php?page=categorie&id_categorie=3&lang=en  Στέλνουν κανονικά. Δεν τους έχω προτιμήσει ακόμη πάντως μιας και τα πετυχαίνω ο ίδιος σε διάφορα μαγαζιά.

 

Σε ποια καταστηματα??  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεί καποιος να μου πει τι σημαινει shoegaze? Ακουσα καποια κομματια αλλα δεν καταλαβαινω πως το ξεχωριζουν απο το post rock, που νομιζω οτι θα μπορουσα να το περιγραψω διαχωριζοντας το απο αλλα ειδη εναλλακτικης μουσικης.

 

(ελληνικο post rock υπαρχει?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικο ποστ ροκ υπαρχει, και μαλιστα πολυ καλο.

 

Οι αγαπημενοι μου ειναι οι misuse:

 

[flash=200,200]

 

Δες τα προηγουμενα ποστς μου.

 

Shoegaze για αρχη εχει στοιχο ενω το ποστ ροκ οχι, shoegaze εχει πολυ feedback και χρηση του "wall of sound" στο ποστ ροκ δεν ειναι απαραιτητο, γενικως ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.

 

 

Απο εκει και περα ο ορος shoegaze λενε εχει βγει γιατι στις συναυλιες τους τα συγκροτηματα ειχαν κατω το κεφαλι και κοιταγαν τα πεταλια τους και δεν κοιταγαν το κοινο σχεδον καθολου στις συναυλιες.Ε, καποιοι καναν το συνειρμο οτι κοιτανε τα παπουτσια τους :P

 

Εdit:Για να το διαπιστωσεις καλυτερα, ακου τους Misuse που ειναι καθαρα post rock και δες στις προηγουμενες σελιδες που εχω ποσταρε συγκροτηματα οπως jesus and the mary chain , a place to bury strangers Κλπ. που ειναι shoegaze και βρες τις διαφορες :P

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικο ποστ ροκ υπαρχει, και μαλιστα πολυ καλο.

 

Οι αγαπημενοι μου ειναι οι misuse:

 

[flash=200,200]

 

Δες τα προηγουμενα ποστς μου.

 

Shoegaze για αρχη εχει στοιχο ενω το ποστ ροκ οχι, shoegaze εχει πολυ feedback και χρηση του "wall of sound" στο ποστ ροκ δεν ειναι απαραιτητο, γενικως ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.

 

 

Απο εκει και περα ο ορος shoegaze λενε εχει βγει γιατι στις συναυλιες τους τα συγκροτηματα ειχαν κατω το κεφαλι και κοιταγαν τα πεταλια τους και δεν κοιταγαν το κοινο σχεδον καθολου στις συναυλιες.Ε, καποιοι καναν το συνειρμο οτι κοιτανε τα παπουτσια τους :P

 

 

Χμμμ, αυτα που λες τελειως διαφορετικα πραγματα μου φαινονται σαν τις διαφορες μεταξυ doom metal και grind core ;D ;D ;D ;D

 

Τους misuse τους εχω δει και live και δεν μου αρεσαν καθολου.

 

Αυτο τον ορισμο ειχα ακουσει (οτι κοιτανε τα παπουτσια τους) και ελεγα μηπως ειναι κατι αλλο. Anyway, τωρα καλυφθηκε ΚΑΙ το θεμα γιατι δεν μπορεις να τα παιξεις αυτα με πεταλιερα :D, αφου πρεπει να κοιτας πεταλακια συγκεκριμενα ;D (πχ αν παιζαν με rack το ειδος τελικα θα ειχε διαμορφωθει να λεγεται wallgaze) :)

 

Οπως και να εχει, μερικα απο τα βιντεακια που εχετε ποσταρει μ'αρεσουν πολυ (πχ απ' το χαμενοι στη μεταφραση), απλα μου φαινεται "καπως" αυτος ο διαχωρισμος στα ειδη, νομιζα τα ειχαμε ξεπερασει αυτα σαν κοινωνια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το shoegaze, και το post rock μπορούν να έχουν στίχους. Τυπικά παραδείγματα στη σελίδα 1. Το shoegazing ήταν μια νεορομαντική μετάλλαξη του no wave που είχε προηγηθεί, και εκφράστηκε κυρίως από τους My Bloody Valentine και Jesus and Mary Chain. Tην ονομασία του την απέκτησε από τα... emo του δεύτερου μισού των 80s κι αργότερα (κάτι σαν τα "κιουράκια" για όσους θυμούνται) που επειδή είχαν τέτοια βαθιά απόγνωση ;D ήταν συνεχώς χαμηλοβλέποντα - θα μπορούσαν να τους είχαν πει και floorgazing. Έχει δυο υποείδη: το ένα έχει φαζοήχους με μεγάλα reverbs, feedback και χαοτική χρήση πεταλιών (συχνά όλα μαζί!) και το άλλο σε πολύ πιο ήπιο, trippy αλλά μπαλαντοειδές στυλ, πχ. Mazzy Star, μερικά τραγούδια των Lush κλπ.

 

Το post rock έχει περισσότερο σχέση - σήμερα - με το στυλ των Mogwai: μεγάλα και πολύ ατμοσφαιρικά ορχηστρικά κομμάτια με ήσυχο μέρος-πανικό-ήσυχο μέρος ή αργή κλιμάκωση και τέλος με τρελά feedback κλπ, αν και πολλά συγκροτήματα ξεφεύγουν από αυτό το κλισέ. Άλλοι εκπρόσωποι είναι οι Godspeed You Black Emperor, Red Sparowes, oι απίστευτοι και γοργά ανερχόμενοι Russian Circles κλπ. Συγκροτήματα του είδους όπως οι Isis, Stereolab, Sigur Ros κλπ. διαθέτουν και φωνητικά. Aυτές οι τρεις μπάντες διαφέρουν βέβαια πολύ η μια από την άλλη αλλά γενικά το post rock είναι μια ταμπέλα-ομπρέλλα που χωράει πολλούς (για όσους βέβαια αρέσκονται στις ταμπέλες).

 

Xen σου είπα, σε καταστήματα του Βελγίου!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω αυτο το geiger counter ειναι αρρωστο, που μπορουμε να το βρουμε?

 

 

Και επειδη αναφερθηκε και το no-wave ας εχουμε να ακουμε και τιποτα οσο πεταλοσυζηταμε :P

 

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=ZLUUDZdKxuA

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Sigur Ros και τους Godspeed καταλαβαινω οτι καποιοι εχουν αναγκη να τους βαλουν μια δiαφορετικη ταμπελα, αλλα για τους Mazzy Star δεν το περιμενα (μπανταρα btw). Τhnx για τις πληροφοριες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Sigur Ros και τους Godspeed καταλαβαινω οτι καποιοι εχουν αναγκη να τους βαλουν μια δiαφορετικη ταμπελα, αλλα για τους Mazzy Star δεν το περιμενα (μπανταρα btw). Τhnx για τις πληροφοριες :)

φυλε μου μπλου νομίζω οτι ξεφευγης λιγο απο το θέμα (shoegaze, ambient, post rock πετάλια) το θεμα ειναι ο εξοπλισμος... sorry αν διχνω κακός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου