Προς το περιεχόμενο

shoegaze, ambient, post rock πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μην ξεχναμε και τους Afformance οταν μιλαμε για ελληνικο post rock!

Όσο για πεταλια, εγω με τα παρακατω εχω καταφερει να βγάλω εναν γλυκό, γεμάτο red sparowίζοντα ήχο:

mxr stereo chorus,

mxr carbon copy delay,

trex tonebug reverb,

tech21 xxl,

boss rc 2

κι ενα wah double sound που ξεθαψε ενας φιλος απο καπου και το οποιο φυσαει.

 

Καλη επιλογη και αν μπλεκεις με λιγο πιο sludgoκαταστασεις ειναι και το hyperion της devi ever.

 

Και το super-wow-θελω-να-το-παρω-τωρα εφφε της ημερας:

 

 

alex θα μπορουσες να βαλεις ενα clip-άκι απο αυτο τον συνδιασμο πεταλιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδες πχ οι isis πως βγαζουν αυτον τον ηχο.?

(περα απ τον εξοπλισμο που εχουν, τις εντασεις κτλ - μιλαμε παντα για προσεγγιση του ηχου)..

ειναι βαρυς αλλα οχι muddy,ειναι καθαρος ταυτοχρονα, αλλα δεν ξυριζει επισης...

 

παλευω μ ενα gt 2 (το οποιο γενικοτερα ξυριζει αλλα τεσπα...) εδω περα αλλα ζοριζομαι γιατι προσπαθω να μεινω και σε εντασεις δωματιου...

 

για πειτε τπτ

το ιδιωμα σηκωνει κουβεντα ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

για compressor δεν ειδα να μιλατε... δε θελω να μου πειτε καποιο πεταλι... απλα, πιστευετε οτι ειναι απαραιτητος σε αυτα τα ειδη; και στα τρια ξεχωριστα...

χθες στην προβα πειραματιστηκα με τον κομπρεσορα (trex comp nova), και νομιζω πως ο ηχος μ'αρεσε χωρις αυτον.... ίσως δινει sustain, αλλα με τοσα delay και reverb, ειναι αχρηστο κατα τη γνωμη μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδιά όντως πολύ ωραίο το θέμα...

Έχω και εγώ τις απορίες μου ο δόλιος.

Γενικά παίζω και ακούω αρκετό "Post", τόσο Metal όσο και Rock... :)

Εδώ και κάμποσο καιρό, την παλεύουμε με κάτι φιλαράκια σε ένα σχηματάκι παίζοντας ο,τι μας βγαίνει προς αυτή την κατεύθυνση.

Με το ενδεχόμενο να παίξουν live εν καιρώ (παίζει και σύντομα κιόλας), μας προβληματίζει το θέμα του εξοπλισμού...

Πως να βγεις να παίξεις χωρίς gear ρε αδερφέ?Ξεβράκωτος στα αγγούρια πας?

Εξηγούμαι:

1)Όσον αφορά εμένα, δεν είμαι noize-ας...Δηλαδή δεν στοχεύω στο να έχω 10Delays-10Verbs και να θέλω το άπειρο Feedback και τελείως wall of sound.Θέλω δηλαδή η κιθάρα να είναι dominant.

Noize-άδες είναι άλλοι και το κάνουν και καλά και καλά κάνουν και γουστάρουν!! :D

2)Στη μπάντα είμαστε 3 κιθαρίστες.Έχουμε χωρίσει γενικά τα guitar parts αρκετά καλά πιστεύω.Την "βαριά" post δουλειά την κάνει ένας εκ των άλλων 2(infinite delays,tape echo κλπ). Όποτε δεν χρειάζεται εγώ να έχω ΤΟ τρελό gear.Χρειάζομαι δηλαδή ένα αξιοπρεπές overdrive,ένα delay και ένα Reverb που όμως δεν θα τα χρειαστώ και ταυτόχρονα.

Με όλα αυτά λοιπόν κατα νού σκέφτηκα τα εξής:

Κατέχω ήδη ένα BassPodXT pro.

Είναι μπάσου προφανώς αλλά και στην κιθάρα είναι μια χαρά...

Δηλαδή τα εφφέ του (Delays,Verbs,Springs κλπ) είναι μια χαρά και για την κιθάρα.Τα έχω δοκιμάσει και είμαι ικανοποιημένος.Θα πρέπει να αγοράσω το FBV Shortboard μόνο για να το έχω ποδο-χειριζόμενο και να έχω και το wah και το Volume pedal.

Αυτό που υστερεί είναι το overdrive που όμως σκέφτομαι να αγοράσω το OCD της Fulltone που έχω δοκιμάσει και είναι υπερκομπλέ...

Γενικά ποιά η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αν και βλέπω ότι ήδη έχουν μιλήσει για αυτό, αναφέρω ξανά το EHX Cathedral ως ίσως το καλύτερο reverb που κυκλοφορεί.

 

Πέραν του ότι ακούγεται υπέροχα όμως, διαθέτει και την την λειτουργία Infinite Reverb όπου πατώντας ένα footswitch μπορείς να δώσεις άπειρο sustain στο reverb σου, concept που σίγουρα ενδιαφέρει τους shoegazers....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες πχ οι isis πως βγαζουν αυτον τον ηχο.?

(περα απ τον εξοπλισμο που εχουν, τις εντασεις κτλ - μιλαμε παντα για προσεγγιση του ηχου)..

ειναι βαρυς αλλα οχι muddy,ειναι καθαρος ταυτοχρονα, αλλα δεν ξυριζει επισης...

το πως βγάζουν οι isis live αυτό τον ήχο είναι μία απορία που την έχει αρκετός κόσμος...

δε νομίζω πάντως να είναι τόσο θέμα εξοπλισμού όσο του ότι η μπάντα ξέρει ακριβώς τι θέλει να κάνει.... ;D

Στο Αν πάντως ήταν ηχητικά μάκραν η καλύτερη μπάντα που έχω δει ποτέ....(στο συγκεκριμένο club  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πως βγάζουν οι isis live αυτό τον ήχο είναι μία απορία που την έχει αρκετός κόσμος...

δε νομίζω πάντως να είναι τόσο θέμα εξοπλισμού όσο του ότι η μπάντα ξέρει ακριβώς τι θέλει να κάνει.... ;D

Στο Αν πάντως ήταν ηχητικά μάκραν η καλύτερη μπάντα που έχω δει ποτέ....(στο συγκεκριμένο club  ;))

 

τι συναυλια κ αυτη ε? ;D απο τις λιγες - επος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Isis έχουν (είχαν) απλό εξοπλισμό, και ίσα - ίσα δίνουν μεγάλη βάση στην απλότητα αυτή:

Κανένα μεγάλο μυστικό, εξωτικά μηχανήματα ή κουφές συνδεσμολογίες. Ας μην κοιτάμε φυσικά τα δημιουργήματα του στούντιο από μάγους όπως ο Joe Barresi γιατί είναι άλλη ιστορία.

 

για compressor δεν ειδα να μιλατε... δε θελω να μου πειτε καποιο πεταλι... απλα, πιστευετε οτι ειναι απαραιτητος σε αυτα τα ειδη; και στα τρια ξεχωριστα...

χθες στην προβα πειραματιστηκα με τον κομπρεσορα (trex comp nova), και νομιζω πως ο ηχος μ'αρεσε χωρις αυτον.... ίσως δινει sustain, αλλα με τοσα delay και reverb, ειναι αχρηστο κατα τη γνωμη μου...

Aπό την αρχή του θρεντ...

Κομπρέσσορα, αν παίζεις στις ΤΡΕΛΕΣ εντάσεις που παίζουν οι του shoegazing, δεν θα χρειαστείς σε καμία περίπτωση. Οι ενισχυτές σου θα σε παρακαλάνε για έλεος και θα έχουν ήδη κομπρεσσάρει από μόνοι τους. Αν παίζεις σε λογικές εντάσεις, γενικά δεν υπάρχουν ειδικές απαιτήσεις σε compressors για το είδος και επαφίεται στο προσωπικό σου γούστο κι αν πραγματικά τον θες ή όχι

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου