Προς το περιεχόμενο

Ακροαματική Διαδικασία


Terumi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε Σάββατο πάω σε ένα φίλο μου και ακούμε για 4 με 5 ώρες μουσική. Καθόμαστε στον καναπέ που και βάζουμε cd και ακούμε (από bjork μέχρι yes, από tortoise μέχρι yo la tengo και deus). Σαν να βλέπουμε ταινία, δεν μιλάμε και αντί για pop corn , έχουμε καφέδες και κουλουράκια. Παρατηρούμε τους ήχους και τις ενορχηστρώσεις προσπαθούμε να καταλάβουμε τι είναι το κάθε τι και επισημαίνουμε «λάθη», ιδιοφυείς ιδέες, απρόσμενες αλλαγές στις χροιές, στις μελωδίες και στους ρυθμούς.

Κάθε φορά μαθαίνουμε, ανακαλύπτούμε ή αποκρυσταλλώνουμε και κάτι καινούριο.

 

Πολλοί είναι οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν τη μουσική για να τρώνε καλύτερα, να δουλεύουν, να γα#%νε, να κάνουν γυμναστική, να μιλάνε. Κάποιες από τις παραπάνω χρήσεις κάνω και εγώ με τη μουσική που μου αρέσει, αλλά, τουλάχιστον κάθε Σάββατο, μαθαίνω από αυτή.

 

Κάτι τέτοιο το κάνετε και εσείς;

 

Φιλικά

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑΙ!!!!!!!

 

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΕΙΣ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...!!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΕΚΤΕΙΝΩ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΕΔΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ CD ΑΛΛΑ DVD ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ.

ΙΣΩΣ Η ΣΤΟΥΝΤΙΑΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΜΗ ΒΟΗΘΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.

 

 

ΦΙΛΕ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΜΑΛΩΣΑΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΒΗΜΑ. ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ

 

ΜΠΡΑΒΟ

 

ΑΣ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η διαφορά μας φίλε interpaul.

 

Εμένα μου αρέσει πιο πολύ η επιστήμη του ήχου και η αποτύπωση του. Το σωστό σχεδίασμα και η τελική εκτελεσή του σε ενα στούντιο.

Ίσως να έχει να κάνει και με την (περιορισμένη) κλασσική παιδεία μου. Παράτησα τα μαθήματα πιάνου στα μισά και συνέχισα θεωριτικά μόνο. Δεν με ενδιαφέρει το πώς παίζει κάποιος κάτι (δεξιοτεχνικά), αλλα το τί παίζει και τι ιδέες είχε προκειμένου να το αποτυπώσει.

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν σέβομαι τους δεξιοτέχνες (Zappa, Santriani, Vinnie Moore, Vai, Petrucci κ.α), αλλα προτιμώ να ακούσω μια πιο απλή, ή απλοική μελωδία μέσα απο ένα πολύ ενδιαφέρον εφφέ.

 

Σε αυτή την αντίληψη περι μουσικής ελλοχεύουν πολλοί κίνδυνοι. Πολλές φούσκες μπορούν να γοητεύσουν με τον ήχο τους, αλλα να μην έχουν να πούν τίποτα τελικα, ή μπορεί κάποιοι μουσικοί ή μπάντα να είναι παντελώς άσχετοι, άχρηστοι, άμουσοι, c:real, δημητριακά, corn flakes.

 

Ένα έχω να πώ. Οι φελοί επιπλέουν, αλλα τους παρασύρει και το κύμα. Οπότε αργά η γρήγορα ξεμπροστιάζονται. Και, όπως και να έχει δεν μπορούμε, και θα ήταν φασισμός, να σώσουμε τον κόσμο απο τις μαλακίες που θέλει να ακούει. Οπότε ο πολύς κόσμος *χ/ μας. Εμείς μπορούμε να ξεχωρίζουμε τι έχει ενδιαφέρον, μουσικότητα και τι όχι.

 

Φιλικά

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συμφωνώ απόλυτα και με τους 2 σας.

 

Είναι φορές που θέλω ένα κομάτι να το ακούσω σε studio εκτέλεση για να το παρατηρήσω καλά να τι ακόμα τι σκεφτόταν αυτόσ που το συνέθεσε, αλλά όμως θέλω να ακούσω και τη live εκδοχή του γιατί είναι πολλά groups και μεμονομένοι καλιτέχνες που ναι μέν ακούς παπάδες στην εκτέλεση αλλά όμως στο live ακούς μόνο τα μισά και αυτό γιατί τα περισσότερα ήταν ντουμπλαρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν κάθε βράδυ 1-3 η ώρα σχεδόν έχω έναν κολλητο που έρχεται σπίτι, και ακούμε μουσική και όχι μόνο. Παίρνει αυτός το μικρόφωνο και εγώ παίζω και κάνουμε χαβαλέ. Έχει και ένα ταλέντο ο π@$@ης και βγάζει σκοπούς δικούς του με τη φωνή, ωραίους , πρωτότυπους. Γράφω ότι μελωδία του έρθει, τον εκμεταλεύομαι και δεν το ξέρει. Ωραίος φίλος είμαι .χεχε!!

 

Ακούμε ότι βρούμε, πολλές φορές δεν ξέρουμε κάν το groop η τον καλλιτέχνη, δεν μας νοιάζει κι όλας.

 

Με έναν άλλο φίλο που του αρέσουν μουσικές από παιχνίδια του playstation2 έρχεται και τα γράφουμε και τα κανουμε mp3. Αλλος αρρωστος και με έχει κολλήσει και εμένα.

 

Είναι νορμάλ αυτό???? Αν όχι υπάρχει θεραπεία??

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Με έναν άλλο φίλο που του αρέσουν μουσικές από παιχνίδια του playstation2 έρχεται και τα γράφουμε και τα κανουμε mp3. Αλλος αρρωστος και με έχει κολλήσει και εμένα.

 

Είναι νορμάλ αυτό???? Αν όχι υπάρχει θεραπεία??

 

ÓXI και πολύ

Σαν θεραπεία προτίνω μια φορά την ημέρα και για μία ώρα να ακούτε μουσικές από τα παιχνίδια του ATARI!!!! :lol: :D :wink:

 

Ιερή τελετή μπλιμπλικιού...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου