Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για RME FIREFACE 400


nexis72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι την αγορά αυτής της κάρτας ήχου. Το πρόβλημα είναι οτι ο υπολογιστής μου δεν έχει firewire είσοδο. Οπότε μάλλον θα αγοράσω μια κάρτα pci που να παρέχει έξοδο για firewire. Οπότε έχω τις εξής ερωτήσεις.

1. Είδα οτι υπάρχουν διάφορες τέτοιες κάρτες στην αγορά. Πρέπει να έχει κάποιο χαρακτηρηστικό η κάρτα που θα αγοράσω? Ποια κάρτα θα είναι καλή?

2. Η pci κάρτα firewire θα υστερεί σε σχέση με την firewire είσοδο που έχει κάποιος υπολογιστής ενσωματωμένη στην motherboard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολυ συνοπτικη απαντηση ,,,, εκτος αν η motherboard εχει Texas Instruments FW chipset παρε μια PCI card με Texas Instruments FW chipset .

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια χαρά θα είσαι με αυτήν. ΤΙ chipset έχει και την χρησιμοποιώ με την fireface 800 εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια χαρά θα είσαι με αυτήν. ΤΙ chipset έχει και την χρησιμοποιώ με την fireface 800 εδώ και 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα!  ;)

 

 

...ε...."χωρίς κανένα πρόβλημα".......υπερβολές  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ολοκληρωμένα της Texas Instruments είναι μία περίεργη ιστορία (έχει αναφερθεί σε παλαιότερα ποστ) και καλό θα ήταν αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις κάτι πριν αγοράσεις να το κάνεις.

Είχα αγοράσει κάρτα με 3 FW400 εισόδους και στο ASUS P5KR motherboard μου δεν δούλευε, σε αντίθεση με ένα άλλο υπολογιστή με ακριβώς τα ίδια specs, αλλά διαφορετικό motherboard (νομίζω gigabyte) δούλεψε μιά χαρά.

Πιστεύω οτι πρέπει να κοιτάξεις και κάρτες με VIA ολοκληρωμένο,(εκτός τα VIA VT6325 & VT6320).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...ε...."χωρίς κανένα πρόβλημα".......υπερβολές  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

;D ;D ;D ;D ;D

 

Οσο αναφορά την unibrain. Τώρα για την fireface άααααλλο θέμα!  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ολοκληρωμένα της Texas Instruments είναι μία περίεργη ιστορία (έχει αναφερθεί σε παλαιότερα ποστ) και καλό θα ήταν αν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις κάτι πριν αγοράσεις να το κάνεις.

Είχα αγοράσει κάρτα με 3 FW400 εισόδους και στο ASUS P5KR motherboard μου δεν δούλευε, σε αντίθεση με ένα άλλο υπολογιστή με ακριβώς τα ίδια specs, αλλά διαφορετικό motherboard (νομίζω gigabyte) δούλεψε μιά χαρά.

Πιστεύω οτι πρέπει να κοιτάξεις και κάρτες με VIA ολοκληρωμένο,(εκτός τα VIA VT6325 & VT6320).

 

 

Η Digitus ενσωματώνει και VIA chipset σε ορισμένες από τις κάρτες firewire που φτιάχνει. ενώ άλλες έχουν Texas Instruments. Εγώ χρησιμοποιώ μία digitus με TI chipset (express card για laptop) και δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια..

Μόλις αγόρασα την κάρτα της Unibrain http://www.unibrain.com//Products/p1394/FireBoardBLUE_e.htm

Άντε να αγοράσω και την RME τώρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου