Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για RME FIREFACE 400


nexis72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τύποι στην RME στα firmware/driver updates διορθώνουν μεταξύ άλλων κατά καιρούς τα bugs και τα προβλήματα που προκύπτουν από τις φτηνές υλοποιήσεις FW controllers.

 

Ακόμα και με VIA (εκτός απο 6308 όπου με επιφύλαξη) των 8 ευρώ PCI δεν θα ανησυχούσα σε Core2/6MB Cache και πάνω.

 

Unibrain PCIe FW είναι όμως το high-end. Σε σχέση με τα χρήματα της FF, δικαιολογείται η αγορά της, να μην πώ επιβάλλεται.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά αγόρασα την RME fireface uc. Έχω ερωτήσεις..

1.Μου βγάζει αρκετά μεγάλο latency. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Ρυθμίζω το buffer size sta 1024 και μου βγάζει latency 24.5ms.

2. Το buffer size πόσο είναι καλά να το ρυθμίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα την RME fireface uc. Έχω ερωτήσεις..

1.Μου βγάζει αρκετά μεγάλο latency. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Ρυθμίζω το buffer size sta 1024 και μου βγάζει latency 24.5ms.

2. Το buffer size πόσο είναι καλά να το ρυθμίσω?

 

Εμένα με 256 samples μου δίνει latency 7,4ms.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα την RME fireface uc. Έχω ερωτήσεις..

1.Μου βγάζει αρκετά μεγάλο latency. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος? Ρυθμίζω το buffer size sta 1024 και μου βγάζει latency 24.5ms.

2. Το buffer size πόσο είναι καλά να το ρυθμίσω?

 

Βάλε το buffer πιο χαμηλά.128 ειναί πολύ καλά οταν κανεις recording.Οταν κάνεις mix αστο στο 512.Tώρα αν εχεις κανενα σουπερ pc πχ ιντελ i7 αστο για παντα στα 64 ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το buffer πιο χαμηλά.128 ειναί πολύ καλά οταν κανεις recording.Οταν κάνεις mix αστο στο 512.Tώρα αν εχεις κανενα σουπερ pc πχ ιντελ i7 αστο για παντα στα 64 ;D

 

Σωστό. Εμένα επειδή είναι για κλωτσιές το PC μου παίζω στα 256. Με ένα τυπικό σημερινό, τα 128 είναι πρωϊνό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παρακαλω αν ξερει καποιος να μου πει αν η RME FIREFACE 400 ή η αντιστοιχη usb ποσα καναλια audio μπορουν να ηχογραφησουν ταυτοχρονα.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλω αν ξερει καποιος να μου πει αν η RME FIREFACE 400 ή η αντιστοιχη usb ποσα καναλια audio μπορουν να ηχογραφησουν ταυτοχρονα.ευχαριστω.

 

Aν θυμάμαι καλά...2xMic/Line + 2xInst/Line + 4xLine + S/PDIF L/R + 8xADAT = 18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θυμάμαι καλά...2xMic/Line + 2xInst/Line + 4xLine + S/PDIF L/R + 8xADAT = 18

 

 

σε ευχαριστω korg_nikos ,δηλ.την ιδια στιγμη μπορω να ηχογραφησω 8 audio line ή mic? αυτο με ενδιαφερει τα 8 οργανα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε ευχαριστω korg_nikos ,δηλ.την ιδια στιγμη μπορω να ηχογραφησω 8 audio line ή mic? αυτο με ενδιαφερει τα 8 οργανα μαζι.

 

Ναι.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε ευχαριστω korg_nikos ,δηλ.την ιδια στιγμη μπορω να ηχογραφησω 8 audio line ή mic? αυτο με ενδιαφερει τα 8 οργανα μαζι.

 

Για την ακρίβεια έχω την εντύπωση οτι μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

1. 8 Audio Line In ταυτόχρονα: Ναι

2. 2 Audio Mic In (Phantom Powered ή όχι) και 6 Audio Line In ταυτόχρονα: Ναι

3. 2 Audio Mic In (Phantom Powered ή όχι) και 2 Audio Hi-Z In και 4 Audio Line In ταυτόχρονα: Ναι

 

Αν θες 8 Mic In ή 8 Hi-Z τότε θα πρέπει να προενισχύσεις εξωτερικά ή να χρησιμοποιήσεις DI Box εξωτερικά για να φέρεις τα υπόλοιπα 6 σήματα ανά περίπτωση από μικρόφωνα και όργανα με μαγνήτες σε επίπεδο Line In.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου