Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για RME FIREFACE 400


nexis72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ακρίβεια έχω την εντύπωση οτι μπορείς να κάνεις τα εξής:

 

1. 8 Audio Line In ταυτόχρονα: Ναι

2. 2 Audio Mic In (Phantom Powered ή όχι) και 6 Audio Line In ταυτόχρονα: Ναι

3. 2 Audio Mic In (Phantom Powered ή όχι) και 2 Audio Hi-Z In και 4 Audio Line In ταυτόχρονα: Ναι

 

Αν θες 8 Mic In ή 8 Hi-Z τότε θα πρέπει να προενισχύσεις εξωτερικά ή να χρησιμοποιήσεις DI Box εξωτερικά για να φέρεις τα υπόλοιπα 6 σήματα ανά περίπτωση από μικρόφωνα και όργανα με μαγνήτες σε επίπεδο Line In.

 

Ναι, ακριβώς έτσι είναι (για τις αναλογικές εισόδους). Έδωσα παραπλανητική απάντηση... αλλά ο φίλος ρωτάει για line ή mic και υπέθεσα ότι θα θέλει ένα συνδιασμό των δύο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστω.και κατι αλλα θελω να ρωτησω,

 

1. Η RME Multiface II PCIe εχει τους ιδιους μετατροπεις με την rme fireface 400 η την 800 δηλ. ιδια ποιοτητα ηχου? και γραφει 8 audio καναλια ταυτοχρονα?

 

2.σε μια αναβαθμηση του homestudio,αν αντικαταστησω την emu 1820m που εχω με την RME Multiface II PCIe θα ακουσω καποια αισθητη διαφορα??

 

3.αν αντικαταστησω τα mackie mr5 που εχω με τα genelec 8030 θα ακουσω ομοιως καποια αισθητη διαφορα??

οι τυχον απαντησεις θα ειναι πολυ κατατοπιστικες και σημαντικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά μπορεί να είναι μικρή και αναιπαίσθητη για κάποιους και σημαντικότερη για κάποιους άλλους. Εγώ στη θέση σου δεν θα πλήρωνα λεφτά για αναβάθμιση του υπάρχον εξοπλισμού καθώς μου φαίνεται αρκετά ποιοτικός για ενα home studio (την ίδια κάρτα εχω και εγώ και χρησιμοποιω 6 χρόνια και δεν την αλλάζω με καμία.)

8 audio κανάλια γράφει και η emu και πολλά παραπάνω μεσω ADAT.

Στη θεση σου η καλύτερη και πιο ουσιαστική αναβάθμιση θα ήταν ένας καλος προενισχυτης μικροφώνου-ων με ψηφιακή έξοδο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω loki για την γνωμη σου και θα το σκεφτω.εχω τον avalon 737 οποτε απο προενισχυτη ειμαι ενταξει.

 

Για τα ηχεια διαφορα ηχου τα mackie mr5 που εχω με τα genelec 8030 ? καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.Σκεφτομαι και γω την αγορα της συγκεκριμενης καρτας και εχω μια δυο αποριες..

Γιατι Firewire και οχι usb2?Λογω ταχυτητας?(τυπικα η usb2 δεν φθανει μεχρι τα 480mbps?)τοσο εμφανη θα ειναι η διαφορα ταχυτητας της firewire που αξιζει το ρισκο να μπλεξεις με τυχον προβληματα?

Απο αυτα που ακουω και διαβαζω η rme fireface πρεπει να ειναι η κορυφαια καρτα ηχου σε σχεση με την τιμη της!?Γιατι βγαζει σε αρκετους προβληματα?και τι ειδους προβληματα ειναι αυτα?

Προταση αλλης καρτας με τα ιδια λεφτα και την ιδια ποιοτητα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που ακουω και διαβαζω η rme fireface πρεπει να ειναι η κορυφαια καρτα ηχου σε σχεση με την τιμη της!?Γιατι βγαζει σε αρκετους προβληματα?και τι ειδους προβληματα ειναι αυτα?

 

Τι προβλήματα εννοείς; Τα μόνα προβλήματα που ξέρω να έχουν αναφερθεί είναι με κάρτες firewire στα PC. Παλιότερα και με κάποιους Mac. Ο,τιδήποτε έχει να κάνει με bug και ασυμβατότητες, συνήθως λύνεται στο επόμενο firmware update.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν την εχω δουλεψει την καρτα και δεν γνωριζω..διαβαζω ομως για προβληματα..τωρα τι ειδους προβληματα ποτε δεν αναφερεται καποιος συγκεκριμενα..Μεχρι και σε αυτο το post εγινε παρομοια αναφορα

...ε...."χωρίς κανένα πρόβλημα".......υπερβολές  Grin Grin Grin Grin Grin Grin

Grin Grin Grin Grin Grin

Οσο αναφορά την unibrain. Τώρα για την fireface άααααλλο θέμα!  Grin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν την εχω δουλεψει την καρτα και δεν γνωριζω..διαβαζω ομως για προβληματα..τωρα τι ειδους προβληματα ποτε δεν αναφερεται καποιος συγκεκριμενα..Μεχρι και σε αυτο το post εγινε παρομοια αναφορα

 

Προσωπικά δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με την FF400 όσο καιρό την χρησιμοποιώ (ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια). Τώρα με firewire controllers, ναι, υπήρξαν προβλήματα, μάλιστα αυτόν που έχω τώρα τον χρησιμοποιώ στα Win7 σε legacy mode (δουλεύει περίφημα).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστω.και κατι αλλα θελω να ρωτησω,

 

1. Η RME Multiface II PCIe εχει τους ιδιους μετατροπεις με την rme fireface 400 η την 800 δηλ. ιδια ποιοτητα ηχου? και γραφει 8 audio καναλια ταυτοχρονα?

 

2.σε μια αναβαθμηση του homestudio,αν αντικαταστησω την emu 1820m που εχω με την RME Multiface II PCIe θα ακουσω καποια αισθητη διαφορα??

 

3.αν αντικαταστησω τα mackie mr5 που εχω με τα genelec 8030 θα ακουσω ομοιως καποια αισθητη διαφορα??

οι τυχον απαντησεις θα ειναι πολυ κατατοπιστικες και σημαντικες.

 

1. Δεν εχει τους ιδιους μετατροπεις. Αλλα η διαφορα ειναι τοσο μικρη που αν δεν εχεις ακουστικα διαμορφωμενο χωρο ακροασης και high end monitors δεν θα καταλαβεις διαφορα.

2. Ειχα και τις 2. Ναι, εχουν διαφορα στον ηχο, κατα την αποψη μου η RME εχει πιο ισορροπημενο ηχο. Η τεραστια διαφορα ωστοσο ειναι στη σταθεροτητα των drivers και εννοειται στην ποιοτητα κατασκευης. Την 1820m την ειχα αγορασει 500 ευρω ενω την Multiface II 1200. Δεν το μετανιωσα ποτε που εκανα την αναβαθμιση. Οι RME αξιζουν τα χρηματα τους μεχρι τελευταιας δεκαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου