Προς το περιεχόμενο

Τι δουλειά κάνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ πέρασα ένα φεγγάρι από το Μαθηματικό Θεσ/νίκης.

 

Η υπομονή μου εξαντλήθηκε γρήγορα.

 

Θα προτιμούσα να είχα σπουδάσει Φυσική (τρομερό αντικείμενο, όχι υποδεέστερο από τα Μαθηματικά), πιστεύω όμως ότι η σχολή στο ΑΠΘ τότε ήταν καλύτερη από το Μαθηματικό.

 

Τελικά κατέληξα Computing Science στο εξωτερικό.

 

Μ'αρέσουν τα μαθηματικά και θαυμάζω τους ανθρώπους που έχουν την Γεωμετρία μέσα τους.

 

Δεν συμπαθώ πολύ τις εξισώσεις αλλά μου αρέσει να διαβάζω για το χάος.

 

Θυμάμαι τον Μαθηματικό μας στο σχολείο, μας έκανε Αστρονομία. Σχεδίαζε με χρωματιστές κιμωλίες στον πίνακα ολόκληρο το Ηλιακό Σύστημα με τις τροχιές των πλανητών, των δορυφόρων, 3d με το χέρι.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

-"Oργανοποιος"!!

-Aααα,ωραια τα οργανα,..και τι οργανα? Μετρησεων,ιατρικα,οργανα ενδειξεων...

-Μουσικα,με ξυλα και χορδες.

-Δηλαδη "μουσικοργανοποιος" οπως μουσικοσυνθετης..τωρα καταλαβα...!

-Sorry,i should have said "Luthier"...

-Ok,..now we're doin' it...!

 

Εκει καταληγουμε...στην πλουσια γλωσσα μας να μην υπαρχει συγκεκριμενη λεξη,

για ενα απο τα αρχαιοτερα επαγγελματα...

"Κατασκευαστης μοντερνων εγχορδων μουσικων οργανων" λοιπον,

που και παλι θελει διευκρινισεις...

 

Ελλινιστι,και λαικιστι,...οργανοποιος! (εκτος αν καποιος ξερει κατι αλλο,διορθωστε με!)

 

Υ.Γ. Πρωτα "βγηκανε" οι χορδες,..και μεταααα οι πετρες η ο τροχος!! ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι "φοιτητής" εφαρμοσμένης πληροφορικής στο Παν. Μακεδονίας Θεσσ/νίκη 4ο έτος (τι 4ο λέμε τώρα).

Με ταίζουν ακόμα οι γονείς μου όσο κ αν δεν θέλω να το παραδέχομαι με τις ψευτοδουλειές που κάνω κατά καιρούς.

 

Μπραβο φιλέ ;) Και εγω απο 14 ετων δουλευα στα χωραφια . :D

Αν βάλουμε στην άκρη το πότε άρχισα να πληρώνομαι κ εγώ από τότε δουλέυω στα χωράφια.

Όπως κ σε αποθήκες - λιπάσματα σε πλακάκια, μπάρμαν, σερβις,  κ για ένα μήνα σε εργοστάσιο γάλακτος.

 

Η μουσική είναι πάνω από πολλά για εμένα.Είναι μέσο διαφυγής. Είναι τρόπος έκφρασης της χαράς κ της λύπης.

Θέλω να γράψω μουσική που να αρέσει κ σε άλλους κ όχι μόνο σε μένα και να τους δημιουργεί τα συναισθήματα που δημιούργησε σε εμένα αρχικά.

Ψάχνω απεγνωσμένα να μπω σε γκρουπάκι, όπως κ απεγνωσμένα προσπαθώ να περασω κ κανένα μάθημα. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τυπική εκπαίδευση είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός.

 

Βέβαια αφού ασχολήθηκα με υπολογιστές και ηλεκτρονικά από πολύ μικρός (1982), τώρα εργάζομαι σε μία εταιρεία πληροφορικής ώς τεχνικός Voice over IP τηλεφωνικών κέντρων.

Παράλληλα διατηρώ και μία μικρή επιχείρηση πληροφορικής.

 

Επίσης ως hobby, κατασκευάζω hi-end ενισχυτές με λυχνίες, δικής μου σχεδίασης και συναρμολόγησης (μέχρι και τους μετασχηματιστές τους τυλίγω μόνος μου). Δεν το κάνω για επάγγελμα αν και μου προτάθηκε. By the way, χαρά μου να βοηθήσω σε τεχνικά θέματα για λαμπάτους ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι τελειόφητος της Γεοπονικής Σχολής Αθηνών (όπου να'ναι αλλάζει σε Αττικό πανεπιστήμιο). Εδώ και κάμποσους μήνες περιμένω μία ημερομηνία για να παρουσιάσω την πτυχιακή μου να τελειώνω, αλλά με όλα όσα γίνονται πτηχείο δεν βλέπω να πέρνω σύντομα  :(

 

Παράλληλα εργάζομαι σε μία βιοτεχνία ξυδιού ως ανειδίκευτος υπάλληλος γενικών καθηκόντων (αποθήκες, συσκευασία, φορτοεκφόρτωση, κλπ).

 

Από χόμπι το κυριότερο είναι η μουσική και η φωνητική. Είμαι vocalist σε ένα συγκρότημα και ασχολούμαι εντατικά με την φωνή μου, τόσο σε καθαρό επίπεδο όσο και σε γριλίσματα. Πέρα από αυτά ασχολούμαι και με βιολογία, αστροφυσική, κοσμολογία.

Let's talk vocals...any kind!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

δεν ηθελα να το πω ....

 

αλλα ειμαι o quincy jones . Παραγωγος του Michael jackson , isaac hase , supremes , και αλλων πολλλλλλλωωωωννν...

Τον ελευθερο μου χρονο παιζω κιθαρα , σαξ , δραμς , κλαρινο , γκαιντα ,κ.τ.λ /

 

εχω πολλα λεφτα και ζω ξοδευοντας τα .

music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My name is τεμπελης. Επαγγελματιας τεμπελης!  :P :P :P :P

 

Πιο σοβαρα τωρα, ειμαι φοιτητης του Ιστορικου/Αρχαιολογικου τμηματος του πανεπιστιμιου Ιωαννινων, στο πρωτο εξαμηνο!

Αν και βλεπω να μενω στο πρωτο για αλλο ενα εξαμηνο γιατι μονο εμεις απ'ολη τη Φιλοσοφικη κανουμε ακομα καταληψη... ::) ::)

 

 

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τώρα ειδα το άρθρο!

Ήθελα να πω και γω κάτι, γιαυτο λοιπόν:

Πιστέυω οτι η μουσική είχε τα πάνω της (δηλαδή είχε και χρήματα) όταν άρχισε να διαδίδεται μαζικά (δίσκοι κασσέτες κλπ.) τώρα πλέον δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο αλλά κάτι συνιθισμένο.

Πιστεύω επίσης οτι η μουσική της εκάστοτε εποχής εκφράζει και τις εκάστοτε συνθήκες (σαπίλα σήμερα, σάπια σχεδόν πάντα και η μουσική). Μιλάω για έμπνευση όμως και όχι για ευκαιρίες.

Το rock και γενικότερα αυτού του είδους ο ήχος ΔΕΝ έχει απήχηση στην Ελλάδα (π.χ.φαντάσου να παίζεις ρεμπέτικα στην Αμερική). Όργανο ευάκουστο στην πλειοψηφεία των Ελλήνων είναι το μπουζούκι (εγώ κιθάρα πάντως παίζω)

Και φυσικά αρκετοί ακόμη λόγοι.

Σπουδάζω και ονειρεύομαι κάποτε να ''τολμήσω'' να ασχοληθώ με την μουσική. Τι κάνω για το όνειρο; μελετάω κανα 5ωρο την μέρα και οργανώνω να πάρω καμια αρμονια (έστω και κλασική)

Ακούσματα που έχω είναι όλο το φάσμα της μπλουζ, τζάζ, latin-flamenco, rock.

Επίσης θα ήθελα να κατηγορίσω όλους αυτούς που σκάνε τα απίστευτα φράγγα για να δούν AC/DC και όταν παίζει κανα αγνωστο συγκρότιμα ούτε που το σκέφτονται. Όχι οτι είναι λύση αλλά θα έδινε άλλον αέρα.

Έλεος πια με τα πειραματικά (όσο και αν είναι πολλά υποσχόμενα, έλεος)

Δεν αντέχω άλλο να βλέπω να συγκροτούνται death, black, hardcore και γενικά με brutal φωνιτικά συγκροτίματα. Δεν έχω κάτι με το είδος αλλά νομίζω οτι το παρακάναμε και εκτός αυτού είναι και η εύκολη λύση (γιαυτο είμαι σίγουρος)

Δώστε ποιότητα στον κόσμο και αργά ή γρήγορα θα ανταπεξέλθει (δεν εννοώ τα τρελά αρπετζιο ή τις 100000 νότες το δευτερόλεπτο)

Οι μουσικοί είναι κίνημα όπως και το κάθε είδος!!! Τα μπλουζ εξέφραζαν τις ανισυχίες της καταπιεζομενης ταξης και κυρίως των μαύρων, δες ρεμπέτικο.

Μην αποκολάτε την μουσική απο την κοινωνία, τις συνθήκες και τον άνθρωπο!

Αυτά τα ολίγα.

Καλό θα ήταν να υπάρξει και άλλο τέτιο παρόμοιο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου