Προς το περιεχόμενο

Τι δουλειά κάνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιστευω οτι οι μαγαζατορες εχουν ξεφυγει τελειως. πρεπει να συντονιστουμε και να τους τριξουμε τα δοντακια.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Θέλει οργάνωση και φυσικά αντοχή γιατί όλο και κάποιοι θα υπάρξουν που θα θέλουν να βγάλουν την ουρά τους απ' έξω.

 

Αν υπήρχε κάτι σαν σωματείο που θα υποχρέωνε τους μαγαζάτορες με κάποιον τρόπο να έχουν ένα κατώτατο όριο στις αμοιβές, αλλά όμως εκεί μετά τίθεται λογιστικό πρόβλημα για τα εισοδήματα κτλ κτλ.

 

Είναι λαβυρυνθος η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιζω για την ευχαριστιση και για την εμπειρια δεν με νιαζουν τοσο τα λεφτα, αλλα σιγουρα εαν ειχα ως μονη ασχολια την μουσικη δεν θα επαιζα ποτε τζαμπα αλλα για τα προς το ζην. Μην βλεπετε ομως μονο τα live σε μαγαζια, εκει οποιος θελει και μπορει τα περνει, εμενα μου την δινουν ατομα που ζητανε λεφτα απο ανεξαρτητα live που διοργανωνουν ΤΕΙ, Πανεπηστημια, διαφοροι οργανισμοι η και ανεξαρτητα ατομα επιδη τους αρεσει. Τις περισσοτερες φορες τετοιες εκδηλωσεις δεν εχουνε εισοδο αλλα υπαρχουν μαλακες που ζητανε λεφτα. Ποσο αξιοπρεπια λειπει απο τετοια ατομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μακράν μεγαλύτεροι τσαμπατζήδες: Μουσική σκηνή Αθηνά (δεν μας κερασε ουτε τα ποτά, με μπύρες απ'το περίπτερο τη βγάλαμε) και ο παππούς στο Woodstock (παίζαμε support 2-3 γκρουπάκια κάπου και μας την είπε πολύ άγρια επειδή δεν φέραμε κόσμο, απειλώντας μας οτι θα ανοίξουμε την συναυλία lol τι πακέτο κιάυτο χεχεχε !!). Μακράν καλύτερος τύπος:Κουτσούμπας-αν club

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω εγκαταστάσεις ηλεκτρονικών συστημάτων για σκάφη, πλοία, καϊκια κλπ. . Δηλ. GPS, PLOTTERS, RADARS, SONARS, ECHO SOUNDERS/ FISH FINDERS, VHF/HF RADIOS, ANTENNAS, DSC, AUTO PILOTS, GYRO COMPASSES, EPIRB, NAVTEX, TRANCDUSERS, SPEED - TEMPERATURE - MILE SENSORS, SART, ...............καλώδια, βυσματάκια, κουμπάκια, μανουάλια (manuals), μπλα-μπλα-μπλα....!!!

 

Σαν δεύτερη δουλειά, το "παίζω" ηχολήπτης/φωτιστής/καταναλωτής αλκολούχων ποτών σε μπουζουκερί για το χαρτζιλίκι.

 

A, και κάτι ακόμα.

Είμαι υπεύθυνος πωλήσεων στην εταιρία στο τμήμα:

Ναυτιλιακά - Ηλεκτρονικά - Εξοπλισμοί σκαφών.

 

Aυτάααααα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι βλέπω,αν όχι ο μικρότερος είμαι απ'τους μικρότερους ηλικιακά χρήστες του noiz. Ελπίζω φέτος να ξεμπερδέψω απ'την σχολή τεχνολογίας γεωπονίας που βρέθηκα μόνο και μόνο για να μπορέσω να δώσω αργότερα κατατακτήριες στο τει ηλεκτρονικών. Η απόσταση σπουδών είναι σχεδόν απαγορευτική για μουσικές ενασχολήσεις (μένω Πειραιά και σπουδάζω στην ¶ρτα) αλλά αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα και'γω ερασιτεχνικότατα(αλήθεια υπάρχει τέτοια λέξη?) να ασχολούμαι με το home recoding, το οποίο δεν βλέπω να έχει και πολύ μέλλον γιατί ο εξοπλισμός μου είναι κάτω του βασικού και χρειάζονται αρκετά χρήματα απ'οτι βλέπω όπως επίσης και οι γνώσεις μου σε θέματα ηχοληψίας-μουσικής τεχνολογίας είναι τύπικές και δε νομίζω να μπορώ να τις αποκτήσω μόνο και μόνο απο κάποιο βιβλίο. Μάλλον ανοίχτηκα σε άλλα θέματα όπως πάντα, σταματάω εδώ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μάλλον θα συμφωνήσω με τους περισσότερους προλαλήσαντες.Εγώ εδώ και 2 χρόνια περίπου ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την μουσική στο σπίτι (κιθάρα και υπολογιστής),απλά για το γούστο μου (δεν κρύβω ότι έχω όνειρα πάντως,κάποτε να ακουστεί η μουσική μου σε περισσότερα από 5 άτομα,αλλά αυτό φυσικά αποτελεί ματαιοδοξία....).Τα τελευταία 4 χρόνια όμως παίζω πολύ συχνά μουσική ως dj σε bar και μπορώ να πω μου αρέσει αρκετά.Με βασική προυπόθεση πάντα να πάιζω σε μαγαζί που γουστάρω και να παίζω αυτό που γουστάρω (άλλωστε είναι και θέμα marketing,αυτό ξέρω να παίζω,αν με βάλουν να παίξω "τζουτζούκα,όλως τυχαίως το χέρι μου θα γλιστρήσει στο "kill").Γενικά,τα λεφτά της νύχτας για τους dj είναι σεβαστά (τηρουμένων των λιγοστών ωρών που δουλεύουν) και άρα μπορώ να πω ότι βγάζω ένα άξιο χαρτζιλίκι,το οποίο όμως βγαίνει από την μουσική και πηγαίνει στην μουσική.Έχω ορκιστεί στον εαυτό μου,πως αν έχω εξασφαλισμένη την βενζίνη και τα τσιγάρα,όλα τα υπόλοιπα λεφτά που βγάζω από την μουσική θα πηγαίνει μόνο για μουσική.Είτε αυτό σημαίνει καινούριοι δίσκοι ή αξεσουάρ (ακουστικά,βαλίτσες,...),είτε στο προσωπικό μου studio στο σπίτι.Δεν έχω καμία τύψη γι'αυτό,γιατί έχω την εντύπωση ότι με πληρώνουν για κάτι που ξέρω εγώ και δεν ξέρουν αυτοί.¶σε που έχω ρίξει τρελά ευρούλια από την τσεπούλα μου για να γνωρίζω λίγα πράγματα παραπάνω από τον μέσο ακροατή.Τέλος πάντων πολλά είπα,αλλά είμαι της άποψης ότι γιατί να μην βγάζουν οι μουσικοί τίμια (εννοείται λογικά) λεφτά,όταν έχουν ξοδέψει κόπο,χρόνο και κυρίως χρήματα για αυτό που κάνουν?Πάντα όμως σύμφωνα με το "παν μέτρον άριστον".

 

 

 

Υ.Γ. συγνώμη....όπως φαίνεται πάλι δεν μπόρεσα να περιοριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλως σας βρηκα... Θεωρω σωστο να κανω την πρωτη μου δημοσιευση σε αυτο το thread.Τα τελευαια 3 χρονια ειμαι φοιτητης στο τμημα μουσικης τεχνολογιας και ακουστικης του ΑΤΕΙ Κρητης. Βγαζω κανα χαρτζιλικι δουλευωντας ως βοηθος ηχοληπτη σε κανα live, ως dj σε κανα μαγαζι και γενικα οπου φανω χρησιμος. Τελευταιες ασχολιες το sound installation, το dvd authoring και το video editing με εναυσμα μαθηματα της σχολης. Παραλληλα ειμαι και κιθαριστας (κυριως session αφου λογω αποστασης το group στην αθηνα εχει παγωσει) και τρελενομαι να ακουω demo και να βοηθαω νεα συγκροτηματα να φτιαξουν τον ηχο τους... Αυτα... πιστευω.. :roll:

ay Respects To The Vultures For They Are Your Future...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20χρονος φοιτητής ιατρικής εδώ!Δυστυχώς με ταϊζουν και θα με ταϊζουν για αρκετά χρόνια ακόμα... 4 τουλάχιστον+ότι προκύψει :oops:

Η ενασχόλησή μου με τη μουσική είναι καθαρά ερασιτεχνική και ελπίζω να παραμείνει έτσι.Θα 'θελα να βρω καμιά δουλειά ως dj για να χρηματοδοτήσω τις μουσικές μου ανησυχίες,αλλά λόγω περιορισμένων μαγαζιών εδώ στην Αλέξ/πολη είναι κομματάκι δύσκολο.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναλογικό δεντρόσπιτο είναι πάνω σε ένα δέντρο στην κρήτη και προσπαθεί να τελείωσει με τις σπουδές του στο πολυτεχνείο.Ταυτόχρονα κάνει διάφορες δουλειές (άσχετες με μουσική - παραήταν ψυχοφθόρο όσες φορές το επειχήρησα) για να συντηρεί την εμμονή του με τα αναλογικά πετάλια σε μια συνεχή αναζήτηση ωραίων ήχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

η μουσικη για μενα ειναι πολλα.καταρχην ασχολουμαι δυο χρονια σαν ντραμερ σε μια μπαντα οποτε και να ηθελα δεν μπορω να το παιξω επαγγελματιας με τις γνωσεις που εχω.ΑΛΛΑ εκανα το εξης.ζουσα στην αθηνα με τη γυναικα μου οπου καποια στιγμη ειπαμε να φυγουμε και να παμε στο νησι οπου εχουμε εξοχικο και να γινει η μονη μας κατοικια να ζουμε ποιο ανθρωπινα σε ηλικια 30 ετων και οι δυο.παρατησα την δουλεια μου σαν στελεχος μεγαλης εταιρειας ενοικιασης σκαφων και βρηκα μια δουλιτσα καλη στο νησι αιγινα.και μπαντα φτιαχτηκε και εμαθα να παιζω και στουντιο εχουμε και ενα παιδακι καναμε και ντεμο καναμε και σε εταιριες θα παει και αμα κατσει εκατσε.ερασιτεχνικα λοιπον μεχρι νεοτερας αν και ποιο πολλες ωρες παιζω παρα δουλευω .χεχε.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου