Προς το περιεχόμενο

Τι δουλειά κάνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοιτητης programming αλλα οχι για πολυ ακομα. Επισης κατα καιρους, σερβιτορος, μεταφραστης, αφισοκολλητης, συντηρητης ναου και βοηθος χρηματιστη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εγώ είμαι 30 ετών. Ύστερα από αρκετά χρόνια που βολόδερνα τελειώνω βαριά του χρόνου το τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ(το ξέρω,το ξέρω, λίγο αργά για φοιτητής) αλλά τι να κάνουμε.Παντρεμένος στη Θεσ/νίκη εδώ και 1,5 χρόνο. Κιθάρα κλασσική παίζω από 6 χρονών και ηλεκτρική από τα 22 οπότε και ξεκίνησα να δουλεύω σε διάφορες μπουζουκλερί της Β.Ελλάδας και Θεσσαλίας βέβαια. Οπότε αν τα "μπουζούκια" στην Ελλάδα είναι η μουσική τότε ναι είμαι επαγγελματίας μουσικός. Αν το να ζεις απ'αυτό που κάνεις είναι επάγγελμα τότε και πάλι είμαι επαγγελματίας μουσικός. Αν θέλει κανείς να κάνουμε κανένα jam ας στείλει κανένα pm. Βαρέθηκα να παίζω τον Καπετανάκη και τα συναφή. ;D ;D ;D Χαίρομαι για τη γνωριμία με όλους.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα.......Εγώ είμαι 30 χρονών. χημικός μηχανικός έχω τελειώσει και τώρα εργάζομαι σε μία εμπορική εταιρία.Από φοιτητης ακόμα έχω φάει τις μπουατ με το κουτάλι. Τραγουδάω και παίζω κιθάρα. όχι τπτ σπουδαίο έτσι για να συνοδεύω τον εαυτό μου.Γράφω και τραγουδάκια. Η αποκλειστική ενασχόληση με τη μουσική ήταν είναι και θα είναι το όνειρο μου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω το γιατί...........το  θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν είμαι ικανός να ασχοληθώ με κάτι αποκλειστικά γιατι αυτό απαιτεί αφοσίωση και κότσια. Ισως στην πραγματικότητα μαρέσει να κάνω διάφορα πράγματα έτσι ώστε όταν βαριέμαι το ένα να πιάνω το άλλο.........Θαυμάζω τους ανθρώπους που ασχολούνται πιστά και σκληρά με ένα αντικείμενο. Για μένα αυτό απαιτεί πολλά προσόντα όπως μυαλο ψυχή συγκέντρωση αφοσίωση τύχη...................Τό ίδιο ισχύει και για τη μουσική λοιπόν. Αν  κάποιος έχει όλα τα παραπάνω στοιχεία μάλλον θα πετύχει. Δεν ξέρω βέβαια πως ορίζεται η επιτυχία (Λεφτά δόξα γκόμενες..................αυτό είναι υποκειμενικό). Πριν από ένα χρόνο νόμιζα πως έφτασα πολύ κοντα στο όνειρο δηλαδή στην αποκλειστική ενασχόληση με τη μουσική μιας και είχα την τύχη να κυκλοφορήση από μεγάλη δισκογραφική ο πρώτος μου δίσκος με τις ευλογίες μάλιστα ενός πολύ σπουδαίου συνθέτη. Είχα και πολύ καλό προμο διαφήμιση σε τιβι συνεντεύξεις σε περιοδικά, μέχρι και σε πρωινάδικα πήγα. ΑΛΛΑ ΠΟΥ...............ΤΖΙΦΟΣ ΦΡΑΓΚΑ ΜΗΔΕΝ ΤΠΤ............8 μήνες κοιτούσα το ταβάνι .σχεδόν κατάθλιψη.........ήξερα τι έπρεπε να κάνω αλλά ίσως δεν είχα τι δύναμη να το κάνω........anyway αποφάσισα να κατέβω αθήνα να βρω δουλειά για τα προς το ζην και να συνεχίσω να ψάχνω για live κυρίως ........πολύ τρέξιμο όμως........κουράστηκα...........από τις 8 το πρώι μέχρι 11 το βράδυ στο πόδι.........δουλειά και μετά πρόβες κλείσιμο μαγαζιών εύρεση μουσικών παναγία μου. Και το χειρότερο είναι ότι είχε φτάσει σε σημείο να είναι ψυχαναγκασμός και όχι ευχαριστηση. ΑΡΑ ΤΖΙΦΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ............Τώρα έχω ηρεμησει .........έχω πει στον εαυτό μου ότι εντάξει μπορεί και να μην κάτσει.......συνεχίζω να ασχολούμαι όμως γράφω τραγούδια για να πάω νέο υλικό στην εταιρεία μπας και γίνει τπτ..........παίζω κανα live..........και γενικά προσπαθώ να είμαι ήρεμος και καλά πρώτα από όλα με τον ευτό μου

Για μένα το συμπέρασμα μέχρι στιγμής είναι ότι πρώτα κάποιος πρέπει να ψαχτεί μέσα του, να ανακαλύψει τα όρια του , να δει μέχρι που μπορεί να φτάσει χωρίς να τραυματίσει τη ψυχή του.................Να το χέσω άμα είναι να ασχολούμαι 24 ώρες με τη μουσική αλλά παίρνω  ψυχοφάρμακα..........Το ίδιο επίσης και αν δεν ασχολούμαι καθόλου και παίρνω πάλι ψυχοφάρμακα..............Καλώς ή κακώς ο καθένας διαθέτει τη δικιά του αλήθεια και δυστυχώς πρέπει μόνος του να την ανακαλύψει. Τα υπόλοιπα είναι απλά δεδομένα που συμπληρώνουν το παζλ.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αν είπα λίγα παραπάνω απλά μου άρεσε πολύ αυτό το φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolo δεν λες κάτι καινούριο. Την ιστορία της πλειονότητας της μουσικής Ελλάδας (σε συνδυασμό με το posting του yngwie παραπάνω). Δεν σου λέω κουράγιο καθότι

α) Εχεις εναλλακτικές που μπορείς να επιλέξεις προκειμένου να μην βιοπορίζεσαι από τη μουσική αλλά να την διατηρείς σαν ευχαρίστηση

β) Πραγματοποίησες ένα κομμάτι (εταιρεία, cd και σπρώξιμο αυτού) φιλοδοξιών που πολλοί δεν καταφέρνουν.

άρα μια χαρά σε βλέπω. Από χαμένα όνειρα (αν και χρόνος και χώρος υπάρχει), δόξα τω Θεώ, όλοι μας.........

 

Εξάλλου θα χεις να λες και συ την I-could have-been-a-contender ιστορία σου σαν κι άλλο μεγαλώσεις.

 

Καλώς ήρθες στο forum και να σαι καλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο audiokostas. απλά ο καθένας βιώνει τις επιτυχίες του ή τις αποτυχίες του με διαφορετικό τρόπο...............ε τι να κάνουμε σαν γνήσιος έλληνας ρέει και λίγο γκρίνια στο αίμα μου . ::) ::) ::) ::) :( :( :( :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες η μουσική στην ελλάδα (όπως όλοι ξέρετε καλά) είναι αρκετά πίσω ώστε να μπορέσει να συντηρήσει έναν καλλιτέχνη!οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα που είπαν πολύ σωστά και τα παιδιά παρακάτω οτι ο μουσικός πλέον το κάνει για χομπί-χαρτζιλίκι και όχι για να ζήσει,Δυστηχώς!!!!!!!

ασχολούμε χρόνια με την μουσική αλλά σαν κύρια δουλειά έχω fast-foodadiko!

Η εμπειρία λέει οτι το φαγητό στην Ελλάδα δεν πεθαίνει ποτέ,ενώ η μουσική έχει λυσσάξει στην πείνα!!! :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδάζω πληροφορική, και με αυτό έχω σκοπό να ασχοληθώ επαγγελματικά. Για να βγάζω το χαρτζιλίκι μου και να μην ζορίζω τους γονείς μου, που μετά βίας τα βγάζουν πέρα, εργάζομαι ως φωτογράφος-βοηθός σε εργαστήριο φωτογραφίας. Με την μουσική δεν έχω ασχοληθεί επαγγελματικά. Με το συγκρότημά μου έχουμε παίξει 3 φορές ως support. Δεν έχουμε πληρωθεί ποτέ, αν και θα ήθελα να πληρώνομαι, μόνο και μόνο για τα χρήματα που έχω επενδύσει τον τελευταίο χρόνο στον εξοπλισμό μου (όλα από την δουλειά στο φωτογραφικό εργαστήριο).

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σπουδάζω στην Καλών Τεχνών, στο Τμήμα Κινηματογράφου του Α.Π.Θ με κατεύθυνση στην συγγραφή σεναρίου.

 

Παράληλα εδώ και τρία χρόνια δουλεύω σαν φωτογράφος σε ένα περιοδικό (ναι από εκείνα που βγάζουν 30 'καλλιτέχνες'/face of the town/got to know  σε κάθε τεύχος  :'(  :'( :'( )

Επίσης ασχολούμαι με  stage φωτογραφία, κυρίως σε event/συναυλίες της επαρχίας. Επιλεκτικά βέβαια πλέον.Γιατί έτσι μπορώ να ξεκλέβω ματιές από τα backstage μουσικών που λατρεύω , να τους γνωρίζω και να πληρώνομαι κιολας.... ;D

 

Αυτά....Καλώς σας βρήκα.

F(n+2) = F(n+1) + F(n) where F(1) = F(2) = 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοιτητης στο Δ.Π.Θ. Κομοτηνης, αισίως στο 5ο έτος!!

Με τη μουσική οι σχέσεις εκτός απο ενδοσπιτικούς αυνανισμούς είναι (αν μπορείς να το πεις) ημιεπαγγελματικές αφού σε οσα live συμμετέχω σαν κιθαρομπούζουκο πληρώνομαι ;D. Διακαής πόθος το φτιάξιμο μιας μπάντας και όχι να παίζω αυτά που μου δίνονται (τα οποία προς το παρόν τυχαίνει να μ' αρέσουν).

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ich Μήτσος ετών 32 και3/4... Φαναρτζής!

Χωμένος στα μέταλλα δηλαδή! ;D ;D ;D

 

Κιθάρα αγόρασα μόλις προχτές όποτε τη λέξη "παίζω" δε τη λέω,

-καλύτερα να τσιτώνω χορδές και τα νεύρα των άλλων παρά τα

δικά μου- προφανώς λοιπόν θέλω να ασχοληθώ για χόμπι!

Για το λόγο αυτό και επειδή δεν έχω γνώση της κατάστασης περί

κονόμας από τη μουσική, λογικά σκεπτόμενος νομίζω ότι δύο είναι

οι περιπτώσεις που έχουν φαΐ:

α) αυτοί που κατά γενική ομολογία ΠΑΙΖΟΥΝ θα τρώνε παρά και

β) αυτοί που "παίζουν" επειδή το λένε οι ίδιοι θα τρώνε αυγά, γιαούρτια, ντομάτες κ.α.

 

Για όσους βρίσκονται ανάμεσα στις δύο περιπτώσεις μάλλον τ' R x δια τους θα τρώνε. :(

 

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου