Προς το περιεχόμενο

Τι δουλειά κάνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ από την άλλη έχω πτυχίο κλασσικής κιθάρας και ένα group στο οποίο παίζω μπάσσο. είμαι φοιτητής 19 χρονών και απλά δουλεύω ως ελαιοχρωματιστής περιστασιακά μόνο και μόνο για να βγάλω καποια λεφτά τα οποία πάνε κατ'ευθείαν στη μουσική (εξοπλισμός κτλ) που πραγματικά μου αρέσει πολύ. το μόνο που θέλω να πετύχω όσον αφορά το οικονομικό, είναι να αντισταθμίσω την διαφορά κόστους-κέρδους που έχει η ενασχόληση μου με την μουσική, μέσω αυτής. Με άλλα λόγια τα λεφτά από ενα live να αρκούν για να αντισταθμίσουν τα λεφτά που έχω δώσει για πρόβες στο studio,η να πιώ μια μπύρα με το συκρότημα μετά το live και να ξέρω πως την κέρδισα με την ενασχόληση μου με αυτή!Αυτά!

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα παλιότερο παρεξηγιάρικο :-D ποστ είχα γράψει μερικά πράγματα για μένα... επειδή δεν κολλάει το ύφος τους σε αυτό το ποστ τα αφήνω εκεί και σας παραπέμπω, αν ενδιαφέρεστε:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=9195.msg126819#msg126819

(μέση της σελίδας)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Ρε παιδιά, εγώ και λεφτά από τη μουσική βγάζω, και τα ιδιαίτερα μου τα έχω, και σε 3 ωδεία δουλεύω, και το δίπλωμα στην κιθάρα μου το πήρα, και το πανεπιστήμιο μου το τελειώνω σε ένα χρόνο, και το στουντιάκι μου το φορμάρω σε κανα 2 μήνες το πολύ, και έχω ξεκινήσει σε επαγγελματικό ύφος να δουλεύω με μια μπάντα, και σε διαγωνισμο κιθάρας έχω κερδίσει έπαινο, και με τα πολιτικά την παλεύω, και τους Αμερικάνους δεν χωνεύω, και βλέψεις για πρωθυπουργός έχω και τι άλλο...... δε ξέρω, εγώ αντίθετα με όλους σας τα βλέπω πολύ θετικά τα πράγματα και το μέλλον μου μοιάζει ανθόσπαρτο.....

 

Το μόνο κακό ρε γαμώτο είναι ότι εδώ στον πλανήτη ¶ρη έχουμε πολύ υγρασία και κάθε πρωί ξυπνάω με πολύ βαρύ κεφάλι ::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

-Έρχομαι, έρχομαι μαμά..

Ωωωχ.. πάω να πιω το κώνειό μου γιατί κρύο δεν πίνεται.. :?

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  • Χα χα

  • Εγω παλι γιατι εχω την εντυπωση οτι ειμαστε 30 χρονια πισω απο τα προχωρημενα στη μουσικη βιομηχανια κρατη (Usa - Great Britain)
    και απο πολλα Ε.Ε κρατη?

  • Μιλαμε για επαγγελματιες μουσικους, ηχοληπτες παραγωγους και αλλα σχετικα με τη μουσικη επαγγελματα στην Ελλαδα?

  • Σαν το ανεκδοτο με τον Αλβανο τουριστα μοιαζει.

  • Κοροιδευομασται μεταξυ μας ετσι?
    Για να περναει η ωρα.

  • Μονο σκυλαδικο (δισκογραφικα και Live) δουλευει στην ελλαδα (οταν λεω σκυλαδικο εννοω τη νοοτροπια του "αρπακολλα", γιατι σαν ειδος μουσικης δεν κατακρινω κανενα), και δουλευει γιατι συμβαινει το εξης :

  • "Προσφερουνε πολυ λιγα και περνουνε παρα πολλα"

  • Χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

delta66 το θέμα της συζήτησης είναι "τι δουλειά κάνουμε." Όχι τι νομιζουμε ότι δεν κάνουν οι άλλοι.

Αν θες μας λες κι εσύ τι κάνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

delta66 το θέμα της συζήτησης είναι "τι δουλειά κάνουμε." Όχι τι νομιζουμε ότι δεν κάνουν οι άλλοι.

Αν θες μας λες κι εσύ τι κάνεις.

Οκ. Εχεις δικιο.

 

Δουλευω σε διανυκτερευον ανθωπωλειο στη μουσικη επενδυση του χωρου' date='

"ηχογραφω" σκορπιες νοτες για "δισκογραφικες εταιρειες" κλπ.

και στην εφορια ειμαι δηλωμενος "μουσικος-εκτελεστης μουσικων εργων".

Ενιοτε παιζω και συνθετω μουσικη, στο σπιτι ή με φιλους στο studio χωρις αμοιβη φυσικα.

Δευτερη δουλεια (πρωινη) δεν κανω γιατι για να μπορω να ειμαι σε θεση να κανω [b']τα παραπανω[/b], πρεπει να μελεταω κατα καιρους 6-12 ωρες την ημερα, και για συντηρηση 1-2 ωρες μεσο ορο την ημερα.

Υ.Γ οταν λεω τα παραπανω, εννοω το "παιζω με φιλους....χωρις αμοιβη"

Φιλικα Σπυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πριν ξεκινήσω το επάγγελμα που κάνω (δικηγόρος), δούλεψα σαν μουσικός σε live-άδικα και σε σκυλάδικα, προκειμένου να έχω δικά μου μπικικίνια και να μην ζητιανεύω από συγγενείς κτλ. Είμαι 31 και ασχολούμαι με ηλεκτρική κιθάρα από το 1988, η οποία και αποτελεί και το "ψώνιο" μου. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα δουλεύω...Οικοδομή... Α,ρε τιμημένη εργατιά...:lol: Αν πάρω ποτέ το πτυχίο μου (Ηλ/γος μηχανικός Τ.Ε.Ι. Πειραιά), θέλω να ασχοληθώ κατεξοχήν με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας _εντό στο Ελλάντα :lol:...Με τη μουσική ασχολούμαι απο τα 14,δηλ. 9 χρόνια,και είμαι απο τότε σάπιος και κουλός :lol::lol::lol::lol:

 

 

 

edit μα καλά, πώς δεν είχα γράψει τόσο καιρό σ αυτό το thread? 8O

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με λενε Σταματη.Ειμαι 15χρονων και παω πρωτη λυκειου.Η δουλεια μου οπως καταλαβατε ειναι η δουλεια του μαθητη.Στις ελευθερες ωρες μου παιζω κιθαρα μονος η' με φιλους.Τα λ7 μου τα βγαζω απο γονεις και λοιπους συγγενεις και πανε ολα σχεδον στην αγαπημενη μου κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 11 πηγα ωδειο κλασσικη κιθαρα, και το σκηνικο τραβηχτηκε απο τα μαλλια για 2 χρονια, μετα τα παρατησα γιατι... βαρεθηκα. Απο πτυχια δηλαδη.... πατος.

 

Με την πρωτη ηλεκτρικη επαιξα με τα παιδια της γειτονιας και με τα γκρουπακια του λυκειου κλασσικο ροκ και διαφορα παλια σουξε. Τοτε βεβαια της μοδας ηταν το thrash και death καθως οι metallica ηταν πολυ φλωροι αφου τους ακουγαν και ολοι οι φλωροι :D

 

Ασχοληθηκα εντατικα πολυ με κιθαρα οταν απολυθηκα (αμην!) το 1998 και εως το 2001 επαιζα σε ελληνοφωνο ροκ γκρουπ, με 3-4 προβες την εβδομαδα και διαφορα live. Μετα απο αυτο κουραστηκα (δουλεια, σεμιναρια, μουσικη) τα παρατησα ολα, εβαλα τα οργανα στη ντουλαπα και επενδυσα ολα τα φραγκα μου σε εκδρομες ταξιδια ξυδια και γκομενες. Επιασα παλι κιθαρα το 2006 και παιζω 1-2 ωρες την εβδομαδα για το ξεκα*λωμα. Τα λιγα φραγκα που βγαλαμε απο τα live τα δωσαμε να γραψουμε ενα demo της κακιας ωρας που δεν κυκλοφορησε ποτε.

 

Επαγγελματικα δεν θα ασχολιομουν ποτε με τη μουσικη ακομα και αν ειχα ταλεντο, γιατι πιστευω οτι ειναι κωλοδουλεια :lol:

 

Αφου τελειωσε η αυτοβιογρφια μου να σας πω οτι..

ειμαι της πληροφορικης ..τεχνης! Εχω δουλεψει σε διαφορες θεσεις, τωρα ειμαι σε μια πολυεθνικη που πουλαει δικτυο και ασχολουμαι με διαδικαστικα θεματα κυριως και λιγα τεχνικα. Με τα χρηματα που βγαζω κανω οτι μαλακια μου κατεβει :lol:

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου