Προς το περιεχόμενο

ερωτησεις για γιουκαλιλι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hello everybody!

 

εχω μια ερωτησουλα!

εχω καμποσο καιρο ενα γιουκαλιλι της πυρκαγιας απο τον αρμαο, με το οποιο παιζω αρκετα!

το μονο προβλημα ειναι οτι καποια απο τα ακκορντα δυσκολευομαι να τα πιασω, γιατι δεν χωρανε οι χοντροδαχτυλαρες μου στα μικροσκοπικα ταστα!

σκεφτομαι λοιπον να παρω μια σχετικα φτηνη, ισως και εντελως φτηνη κιθαρα 1/2 απο τομαν, να της περασω μονο τις 4 κατω κατω χορδες απο ενα σετ κλασικης και να παιζω ετσι!

 

το γιουκαλιλι μου το κουρδιζω απο κατω προς τα πανω AECG που ειναι σαν να εχεις ενα καποταστο στο πεμπτο ταστο μιας κιθαρας!

επειδη φανταζομαι πως θα ναι απιθανο να κουρδισω τις χορδες της κιθαρας τοσο, (εκτος και αν δεν υπαρχει προβλημα μιας και οι χορδες θα ειναι κανονικες ενω οι διαστασεις της κιθαρας οχι)εχω αποφασισει να δοκιμασω σε στανταρ κουρδισμα...!

 

τι εχετε να πειτε?

ειναι εντελως βλακωδες?

καμια αλλη προταση?

 

 

sorry αν εχω γραψει καμια βλακεια αλλα την ιδια στιγμη αποσπα την προσοχη μου ο παπακαλιατης....!!!! :-[ :-[ :-[

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα οι χορδες που θα βαλω δεν θα ναι οι eBGD της κλασικης, αλλα eBGB η eBGe αναλογα με το τι θα ακουγεται καλυτερα...!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση που αναφερεις ειναι θεωρω εφικτη. Οσο για την ποιοτητα του αποτελεσματος...δε ξερω. θα εχεις μια κιθαρα με 4 χορδες, αρα οτι να ναι spacing μεταξυ τους...πιθανα προβληματα κουρδισματος...

 

Μια αλλη λυση θα ηταν να ψαξεις για καποιο βαρυτονο ukulele. Πιο μεγαλο scale, πιο μεγαλα ταστα. Δε πιστευω να σου βγει και πολυ ακριβοτερο απο μια μικρη κλασσικη.

 

Μια ακομα λυση για εγγυημενα αποτελεσματα ειναι να λιμαρεις τα δαχτυλα σου ωστε να χωραν στα μικρα ταστα. Η να ταξιδεψεις πισω στο χρονο, τοτε που ησουν παιδακι και ηταν μικρα και λεπτεπιλεπτα τα δαχτυλα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια ακομα λυση για εγγυημενα αποτελεσματα ειναι να λιμαρεις τα δαχτυλα σου ωστε να χωραν στα μικρα ταστα. Η να ταξιδεψεις πισω στο χρονο, τοτε που ησουν παιδακι και ηταν μικρα και λεπτεπιλεπτα τα δαχτυλα σου.

 

 

αυτη ειναι η καλυτερη λυση!

την εχω σκεφτει και εγω, αλλα η χρονομηχανη μου εχει χαλασει.μασησε ενας ποντικος ενα καλωδιο και τωρα πια ειναι καλη για μεταλ μονο.

 

 

 

Μια αλλη λυση θα ηταν να ψαξεις για καποιο βαρυτονο ukulele. Πιο μεγαλο scale, πιο μεγαλα ταστα. Δε πιστευω να σου βγει και πολυ ακριβοτερο απο μια μικρη κλασσικη.

 

 

το σκεφτηκα το βαρυτονο γιουκαλιλι, αλλα οταν λεω πως θελω να αγορασω μια κιθαρα φτηνη, απλα για να δω πως θα ναι, ελεγα καμια απο αυτες τις κιθαρες-κουπια του τομαν που ναι γυρω στο 40ευρω...!οποτε δεν ειμαι για αγορα κανενος γιουκαλιλιου (sic) στο 100αρι και πανω!

 

Η λυση που αναφερεις ειναι θεωρω εφικτη. Οσο για την ποιοτητα του αποτελεσματος...δε ξερω. θα εχεις μια κιθαρα με 4 χορδες, αρα οτι να ναι spacing μεταξυ τους...πιθανα προβληματα κουρδισματος...

 

 

για το spacing δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα γιατι θα βαλω τις χορδες στις 4 τρυπες στην μεση!

θα αφησω δηλαδη την e και την E κενες!

 

τωρα για το κουρδισμα δεν ξερω και ειναι μια απο τις βασικες αποριες μου...!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις ένα ωραιότατο baritone. ;) Και να μάθεις να τοποθετείς καλύτερα τα δάχτυλά σου στην ταστιέρα (ούτε εγώ το έχω κάνει). Δεν πιστεύω άλλωστε να νομίζεις ότι στον μπαγλαμά παίζουν αράχνες και ακρίδες μόνο - γιατί μόνο αυτών τα δάχτυλα θα χωρούσαν σε εκείνα τα τάστα!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με τον μπαγλαμα ειχα αυτο το προβλημα!

για αυτο και αγορασα εναν ωραιοτατο τζουρα!!!!!!

 

ασε που τωρα γραφω κατι δικα μου ορχηστρικα και θελω κατι περιεργα ακορντα ρε γ***το και δεν χωρανε τα δαχτυλα με τιποτα!

 

και οκ, εστω οτι παμε για ενα εντρυ μπαριτοουν!

καμια προταση?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MAXOΓΚΑΝΙ! ΜΕΤΑΛ!

 

http://www.hobgoblin.com/local/GR3504-p-Blue-Moon-Baritone-Uke-mahog.-Page.htm

 

Δεν το εχω παιξει αλλα οποτε εχω χρονο θα περασω απο το μαγαζι να το δοκιμασω αν το εχουν (η και καποιο αλλο μοντελο). Με μερικα φτηνα οργανα της Blue Moon εχω παιξει παντως και δε μου αφησαν καθολου κακες εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου