Προς το περιεχόμενο

Προσωπικές εμπειρίες με το Samplitude;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες κοιτάζω δεξιά κι αριστερά να βρώ πληροφορίες απο users που δουλεύουν το samplitude.

Το site της εταιρίας λέει μερικά πράγματα, αλλά είναι τα πλέον βασικά.

Θα ήθελα να μάθω απο ανθρώπους που το έχουν δουλέψει, αν βρίσκουν κάτι παραπάνω απο το cubase, nuendo, sonar, reaper κλπ.

Οι λόγοι που το ψάχνω είναι 2:

1ον: Το reaper μου κρασάρει τελευταία με 3-4 οργανάκια και 2-3 Audio και αυτό λόγο του bridge (32bit plugins) και με έχει κουράσει.

2ον: Θέλω κάτι απόλυτα συμβατό με χ64 windows και με bridge που να δουλεύει καλά.

 

Ξέρετε, τα λεφτά είναι πολλά (περίπου 800€) για το Samplitude, οπότε θα ήθελα να ξέρω τι παίζετε γενικά.

 

Θα ήθελα να μου πείτε ότι ξέρετε γι'αυτό, ήχο, plugins, ταχύτητα, κολλήματα, απαίτηση σε πόρους και γενικά οτιδήποτε άλλο.

 

Υ.Γ: Υπάρχει κάποιο trial-demo για 10-15 μέρες ώστε να το ψάξω και εγώ?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω με το samplitude , οπως και με το Sonar.

Σαν audio μηχανη το βρισκω ανωτερο, γραφει καλυτερα, και κατα τη γνωμη μου παντα ειναι ανωτερο  και απο cubase και απο nuendo (με προσωπικο A-B-C-D τεστ στημενα ολα στο ιδιο συστημα).

Αντιθετα στα vst οργανα κλπ midiΑ ( ;D) ,το βρισκω δυσχρηστο σε σχεση με ολα τα παραπανω (ισως να ειναι και απλα θεμα συνηθειας, δεν ξερω).

Ειναι καπως πιο "βαρυ" απο τα υπολοιπα, δηλαδη στο ταπεινο λαπτοπ μου παιζει με την focusrite 10io στα 2-2.5ms παραπανω απο οτι το sonar (αλλιως εχω κλικς,ποπς κλπ).

 

Νομιζω οτι περισσοτερες πληροφοριες βρισκεις απευθειας εδω

http://www.samplitude.com/en/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιθετα στα vst οργανα κλπ midiΑ ( ;D) ,το βρισκω δυσχρηστο σε σχεση με ολα τα παραπανω (ισως να ειναι και απλα θεμα συνηθειας, δεν ξερω).

Τι εννοείς δύσχρηστο, ως προς τι?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167121.0

 

για τα περι "ηχου" των daw (προσωπικα δουλευω σχεδον σε...ολα και ηχητικη ..διαφορα δεν εχω προσεξει.....)

 

το samplitude ειναι ωραιο προγραμμα κυριως στημμενο για ηχογραφηση και οχι τοσο πολυ για vst & home use.

 

Προσωπικα αν και το χρησιμοποιω ποτε,ποτε προτιμω χαλαρα το SONAR.

 

Bεβαια η πραγματικη αληθεια ειναι οτι ολοι μας προτιμαμε τα daw που απλα εχουμε ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα προσπαθήσω να ψάξω και μόνος μου το πρόγραμμα, γιατί μόλις κατέβασα μία trial (7ημερη) έκδοση, θα την περάσω αύριο.

 

SF ευχαριστώ για το link, πολύ κατατοπιστικό το thread, αλλά και πολύ σοκαριστικά όμοια τα αποτελέσματα.  :o :o :-X :-X

Θα κάνω μερικές δοκιμές με το trial και θα επανέλθω.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To samplitude ήταν ο πιο σημαντικός (τώρα που το σκέφτομαι ...μάλλον ο μόνος!) λόγος που με την ολοκλήρωση του στούντιο δεν μεταπήδησα σε MAC ...

 

Συμφωνώ με SF οτι είναι φτιαγμένο για ηχογράφηση - μίξη .

Πιο βαρύ δεν ξέρω αν είναι ,αυτό έχει να κάνει και με τον εξοπλισμό σου (κάρτα ήχου κλπ).

 

Κατά την ταπεινή μου άποψη  και κρίνοντας πάντα με το αυτί και όχι με μετρήσεις ,είναι το πιο "εύηχο" DAW για PC .Μακράν καλύτερο απο Cubase ...

 

Έχει plug ins που ξεφεύγουν κατα πολύ απ την νοοτροπία "πάρε να' χεις" και μερικά που σκοτώνουν..., πολύ έξυπνο - λειτουργικό signal path -το οποίο το αλλάζεις όποτε θέλεις ,όπως θέλεις και σε όποιο track θέλεις -και πραγματικά , όταν το "φορτώσεις" με πολλά κανάλια και plugins το πρόγραμμα δείχνει τα δόντια του στο summing και στο export (καμία σχέση με cubase  κλπ) .

 

Επίσης , ένα απ τα χαρακτηριστικά του είναι η "φιλοσοφία"των objects .

 

πάντως ,πέρα απ όλα αυτά, είμαι κι εγώ της άποψης οτι το σημαντικότερο απ όλα είναι το DAW να σου ταιριάζει , να σε βολεύει , και να όχι να σε εμπνέει , να μην σε αποσπά απ το σημαντικότερο που είναι η δημιουργία και η έμπνευση !!!!

Προτιμώ ένα εμπνευσμένο κομμάτι με χρωματισμένα μεσαία και με "σκληρο" dither απο ένα άψογο - κρυστάλλινο - και και τονικά ισορροπημένο νερόβραστο-ανέμπνευστο και άψυχο κομμάτι του Χατζηγιάννη .....

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου