Προς το περιεχόμενο

DIY controller


PJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oκ. Θα μπορούσες δηλαδή αν σου ετοιμάσω το lay out να μου στείλεις τα gerber files και εγώ να σου φτιάξω την pcb board και μετά βλέπουμε, σωστά?

 

ποιο lay out ακριβως εννοεις γιατι εχω μπερδευτει λιγο?  :(

 

παντως ξαναλεω (τη γνωμη μου) πως κατι τετοιο θελειι παρα πολυ ελευθερο χρονο και καποιους που ειναι διατεθμενοι να ξοδεψει ψιλοαρκετα χρηματα.

 

Νikodemos controllers γενικής χρήσης υπάρχουν και έχουν αρκετή επιτυχία πάλι όμως πρέπει να κοιτας μια την οθόνη μια τον controller.

 

δηλαδη πιστευεις πως υπαρχει MIDI controller που να σου δειχνει το GR (πχ) απ'το ssl compressor? Εγω δεν εχω δει κατι τετοιο και ειμαι σιγουρος πως τα ιδια τα plug ins δεν υποστηριζουν κατι τετοιο οποτε παλι θα κοιτας μια την οθόνη μια τον controller. Απλα θα εχεις ενα MIDI controller που θα μοιαζει εμφανισιακα με το plug in

 

Σίγουρα η υλοποίηση του δεν είναι καθόλου δύσκολη

ωραιο πραγμα η σιγουρια  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωραιο πραγμα η σιγουρια  ;D

 

 

Μα γιατί?

 

Το μόνο που θέλει είναι έναν guru των ηλεκτρονικών (check) δυο - τρεις mixers που ξέρουν πραγματικά τι θέλουν (check) και αρκετά εκκατομύρια ευρώ! ( ;D ;D ;D ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη για την παρένθεση.

Για να πω την αμαρτία μου, εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιό είναι το ζητούμενο.

Ας με βοηθήσει λιγάκι κάποιος να μου τα πει από την αρχή αναλυτικά.

 

Δηλαδή ένας programmable controller με Midi Out - Outs, είναι o.k.;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας lay out εννοώ τι knobs, pots και fader θα χρειαστούν και σε ποιά θέση.

Αν με το GR εννοείς το την οπτική ένδειξη του gain reduction δεν ξέρω αν γίνεται να εμφανίζεται στο controller η στάθμες των καναλιών πάντως μπορούν να εμφανιστούν.

Anyway σίγουρα δεν μπορείς να αποφύγεις την οθόνη (σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις load κάποιο preset κλπ) αλλά μικρό το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ζητούμενα είναι πολλά και διάφορα αλλά μιας και το ξεκίνησα να σου διευκρυνήσω ότι το δικό μου ζητούμενο προς το παρόν είναι ένας midi controller o oποίος να έχει την ίδια πρόσοψη με ένα SSL channel strip και που φυσικά θα ελέγχει το αντίστοιχο plug in

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή, το βασικό σημείο είναι η πρόσοψη να μοιάζει όπως ένα SSL channel strip.

Εάν δεν μοιάζει και έχει assignable knobs κλπ δεν σου κάνει ?

Π.χ.κάτι σαν το παρακάτω.

 

EvolutionUC33.jpg.aeba7c7e0f284a3384f16bdca0c4d67e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το behringer bcr 2000 και του έχω αναθέσει το SSL αλλά δεν είναι και τόσο λειτουργικό. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω σαν βάση και να του βγάλω τα pot και να ττ βάλω σε άλλο σασί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω σαν βάση και να του βγάλω τα pot και να ττ βάλω σε άλλο σασί.

 

βασικα αυτο δεν ειναι καθολου κακη ιδεα. Θα σε γλυτωσει απο πολυ κοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν σε καλύπτουν τα ποτενσιόμετρα που έχει σαν ποσότητα συν όλα τ'άλλα (λειτουργικότητα), τότε δοκίμασέ το.

Εάν κατάλαβα, θέλεις οπωσδήποτε να έχεις την ίδια πρόσοψη όπως του SSL strip.

 

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω σαν βάση και να του βγάλω τα pot και να ττ βάλω σε άλλο σασί.

Καθόλου άσχημη ιδέα.

 

Ερώτηση.

Πόσα ποτενσιόμετρα χρειάζεσαι πραγματικά στο controller για να πεις ότι δουλεύεις ικανοποιητικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου