Προς το περιεχόμενο

Σεβασμός και τρόποι. Νισάφι πια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δεν είμαι mod/admin και δεν έχω καμμιά όρεξη να γίνω. Αλλά μετά απο κάποιο καιρό εδω μέσα, αγαπώ αυτή τη κοινότητα και πολλά μέλη εδω μέσα, όπως και τον δημιουργο αυτής της (γενικά) όασης.

 

Μετά απο πρόσφατη παρεξήγηση με καινούριο, σχετικά κακότροπο μέλος, που εξαφανίστηκε αργότερα, είπα να γράψω ένα ψιλοκατάλογο... Και ο Θεός βοηθός.

 

1. Δε βρίζουμε, ΔΕ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ (κεφαλαία, δηλ), δε χρησιμοποιούμε bold και italics χωρίς λόγο.

 

2. Ιδέες μπορούμε να καταρακώσουμε, αν και δεν είναι ωραίο. Πράξεις μπορούμε να κατονομάσουμε, να την πούμε για κάτι που κάποιος ΕΚΑΝΕ. Προσωπικά σχόλια όμως ("ποιός είσαι εσύ", "είναι φανερό ότι εσύ...", και άλλα τέτοια) είναι άκομψα, αγενέστατα και δείχνουν το χειρότερο για τον ίδιο σας τον εαυτό. Αν τον ξέρεις τον άλλο, με γειά σου και χαρά σου, αλλά εγώ δε ξέρω ΤΟΣΟ καλά ούτε τους πεθερούς μου, που λέει ο λόγος, για να τους αρχίσω τα προσωπικά σχόλια...

 

3. Σχετικά με παραθέσεις. Παραθέτουμε, χωρίς να αλλάζουμε το νόημα.

Σχετικά με παραθέσεις. Παραθέτουμε... το νόημα
<- Έτσι γίνονται οι παρεξηγήσεις!

 

4. Ο σεβασμός κερδίζεται, δεν απαιτείται! Και ο ίδιος ο χχχχχχχ να είσαι, και πάλι...

 

5. Μετράει το τι λές, αλλά και το πως το λές.

 

6. Το χιούμορ να είναι φανερό. Εμείς γνωριζόμαστε, αλλά οι άλλοι; Οι έξω; Πού να καταλάβουν ότι ο καθένας κάνει πλάκα με τα κανέις και τα κουρδισμένα ξύλα, και τις τσέχες;

 

7. ΔΕ σβήνουμε τα ποστς μας ΑΦΟΥ έχει απαντήσει ο άλλος. Το έχω δει πολλές φορές σε Ελληνικά φόρουμ μόνο και έχω μείνει άναυδος. Πάρτε παράδειγμα τελειωμένου διαλόγου:

- Ρε συ δε ντρέπεσε να μιλάς έτσι;

- ....

- Όχι, ΕΣΥ είσαι σκουλήκι

- Τα τριαντάφυλλα έιναι μπλέ (edited at 21/22/23)

κλπ...

 

8. Τα σχετικά με δημοκρατία, κλπ αλλού. Το φόρουμ το πληρώνει κάποιος για να υπάρχει. Πολλοί άνθρωποι συμβάλλουν για να συνεχίσει να υπάρχει. Δεν έχουμε δημοκρατία εδω μέσα. Μπαίνοντας υπογράφεις και συμφωνείς με κάποιους κανόνες. Τους ακολουθείς. Το γιατί υπάρχει, και πολλοί θα σου το (ξανα)εξηγήσουν, αλλά και λίγο υπομονή θα βοηθήσει.

 

9. Greeklish. Μπλιάχ, και αηδία. Υπάρχει κανόνας που λέει ότι απαγορεύονται. Το να κάνει κανείς install την ελληνική γλώσσα είναι εξαιρετικά απλό, ανεξαρτήτος OS. Διαβάζονται δύσκολα, υποβιβάζουν την γλώσσα μας και τη συζήτση αυτόματα. Υπάρχει θρεντ με αυτόματο μεταφραστή απο Greeklish σε Ελληνικά, άρα δικαιολογία δεν υπάρχει.

 

10. Finally. Μπαίνεις σε ένα φόρουμ. Μην κρύβεσαι πίσω απ'την οθόνη σου. Εγώ είμαι ο Νικόλας, ο άλλος είναι ο τάδε. Οι πιό πολλοι είμαστε επώνυμα εδω μέσα. Και αφού μπείς, κάτσε. Δε σ'αρέσει φεύγεις, φυσικά, αλλά μεταξύ μας, μάλλον θρασυδειλία το βρίσκω να κάνεις θόρυβο και θέμα γύρω από το τι έχεις κάνει, ποιός είσαι, κλπ, και μετά να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια. ;)

 

Συγνώμη αν λέω τα αυτονόητα, ίσως, αλλά με αυτά που βλέπω εδώ μέσα, ίσως και να χρειάζεται κάτι τέτοιο...  :-[

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μωρέ ναι τα αυτονόητα λες, αλλά πχ, υπάρχουν οι κανόνες του φόρουμ κ ο κόσμος δεν τους διαβάζει και μετά παρεξηγείται αν του πουν άκου εδώ έτσι κάνουμε.

Αυτό που έγραψες τώρα και είναι καλό και είναι μια χαρά, πάλι άκλαφτο θα πάει. Δε θα το διαβάσουν όσοι είναι να μπούν και να φερθούν με αγένεια.

Απαιτείται μια παιδεία γι αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαιτείται μια παιδεία γι αυτό.

Όπως επίσης και ένα auto-feedback mail που θα λέει Καλωσήρθες στο ΝΟΙΖ, αυτοί είναι οι κανονισμοί (παρ'το κατεβατό) και κάνε κλίκ για αποδοχή και ενεργοποίηση του λογαριασμού.

Δε λέω, καλό το θρεντ με τους κανονισμούς, αλλά δεν θα ήταν προτιμότερο να πηγαίνει σε mail πριν την ενεργοποίηση? Λέω 'γω τώρα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

8. Τα σχετικά με δημοκρατία, κλπ αλλού. Το φόρουμ το πληρώνει κάποιος για να υπάρχει. Πολλοί άνθρωποι συμβάλλουν για να συνεχίσει να υπάρχει. Δεν έχουμε δημοκρατία εδω μέσα. Μπαίνοντας υπογράφεις και συμφωνείς με κάποιους κανόνες. Τους ακολουθείς. Το γιατί υπάρχει, και πολλοί θα σου το (ξανα)εξηγήσουν, αλλά και λίγο υπομονή θα βοηθήσει.

 

 

Νικόλας

 

Αυτο που θα πω ειναι αυτο που καταλαβαινω εγω απο αυτη την παραθεση αν κανω καποιο λαθος παρακαλω διορθωσε με.

 

Ειναι φοβερα τραγικο να λεμε οτι ειμαστε σε μια διαδικτιακη κοινοτητα που δεν εχουμε δημοκρατια και να το αποδεχομαστε κιολας!! Επισης κανενας απο τους ορους δεν παραβιαζει την δημοκρατια.

Το εχει πει και αλλο μελος και μου κακοφανηκε παρα πολυ . Αν δεν εχουμε δημοκρατια δηλαδη τι εχουμε?! Χουντα?!

Μηπως εχει γινει καποια συγχυση με τον ορο δημοκρατια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα "σχετικά με δημοκρατία" (που βγαίνει ο καθένας και υποστηρίζει ότι μπορεί να κάνει εδώ μέσα ότι γουστάρει) αλλού.

 

Επίσης, η δημοκρατία υποστηρίζεται απο ψήφο (ανώνυμη, μυστική, κλπ), που αυτό δεν υπάρχει εδώ. Δεν διάλεξαμε τον yameth για admin και τους άλλους mods για mods.

 

Και, τέλος πάντων, ένα φόρουμ είναι σαν ένα σπίτι. Το σπίτι ΚΑΠΟΙΟΥ. Και εκεί μέσα υπάρχει η δικτατορία του ιδιοκτήτη! Απλά εδώ, στο νοιζ, τυγχαίνει να έχουμε καταπλήκτικό admin που αφήνει να ασκείται η όποιο υποτειθέμενη δημοκρατία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης ο όρος δημοκρατία χρησιμοποιείται καταχρηστικά συνήθως από όσους διαμαρτύρονται ότι δε μπορούν να λένε ότι θέλουν, δηλαδή να είναι προσβλητικοί, χυδαίοι και γενικά άξεστοι λόγω ανωνυμίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια υπάρχει δημοκρατία - τι σόι διαπιστώσεις είναι αυτές? Ακόμη και σε αυτήν όμως υπάρχει ένας πρωθυπουργός που παίρνει τις τελικές αποφάσεις. Απλά δεν εκλέχθηκε στην περίπτωσή μας γιατί απλούστατα είμαστε όλοι φιλοξενούμενοι στο χώρο του. Άλλοι άγραφοι (και ορισμένοι γραπτοί) κανόνες που δεν αναφέρθηκαν, και που παραβιάζονται συχνά:

 

Δεν ξεφεύγουμε από τον τίτλο του θέματος (ο οποίος οφείλει να είναι σαφής και λακωνικός). Όταν το κάνουμε, προσπαθούμε η παρεκτροπή να μην έχει μεγάλη έκταση και να εξυπηρετεί το θέμα αντί να το σπαμάρει.

 

Δεν κάνουμε τσατ δημοσίως, ασχέτως αν τα πίναμε όλοι χτες βράδυ, αν ήμασταν μαζί στο στρατό ή αν παίζαμε το γιατρό μικροί. Εξυπηρετείται μεν μέχρι ενός λογικού σημείου η ουσιώδης και καθολική ανάγκη για κοινωνικοποίηση και πειράγματα, αλλά όχι σε βαθμό που να σκοτώνει άλλα θρεντ ή με τη δικαιολογία ότι βρισκόμαστε στην Παιδική Χαρά. Παρεπιπτόντως, εκεί ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ καμένα θέματα, δεν ΞΕΚΙΝΟΥΝ καινούργια.

 

Όταν θέλουμε να παραθέσουμε μια ισοπεδωτική και απόλυτη άποψη (πχ. τα κακά ψηφία φταίνε για την κατάντια σας, ελεεινοί Νοϊζάριοι), φροντίζουμε εκ των προτέρων να έχουμε σοβαρότατα επιχειρήματα για να την στηρίξουμε, και προπάντων είμαστε έτοιμοι  να ακούσουμε αντίλογο χωρίς να παίρνουμε εχθρικά αμυντική στάση ενάντια σε όλους.

 

Αντιγράφω από εδώ και μια άλλη εξαιρετική άποψη που δυστυχώς την βλέπω να ποδοπατείται σχεδόν κάθε μέρα (ουδείς άσφαλτος όπως είπε και η Λαίδη, βέβαια, εμού συμπεριλαμβανομένου):

 

   * Μη γράφουμε οτιδήποτε μας κατέβει στο κεφάλι, οποιαδήποτε στιγμή και σε οποιοδήποτε thread.

 

   * Το posting δεν είναι αυτοσκοπός. Αν κρίνουμε πως δεν έχουμε τη δεδομένη στιγμή να συνεισφέρουμε τίποτα εποικοδομητικό (όχι απαραίτητα σοβαρό) σε μία συζήτηση, δε χρειάζεται να πατάμε στο κουμπί «Απάντηση». Αν και όποτε αισθανθούμε πως έχει νόημα η συμμετοχή μας, μπορούμε να επιστρέψουμε στη συζήτηση.

 

   * Δε χρειάζεται να απαντάμε σε κάθε thread με 10 post το λεπτό. Ουδείς θα ξεχάσει τη διαδικτυακή μας παρουσία και το nick, αν δε δηλώσουμε το παρόν σε μία συζήτηση.

 

   * Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε πως η ποσότητα των post δεν έχει και τόση σημασία...προέχει η ποιότητα του περιεχομένου, όπως άλλωστε συμβαίνει και συνήθως. Ας αφιερώσουμε λοιπόν λίγη μέριμνα για να εμπλουτίσουμε την άποψή μας και με δευτερεύουσες χρονικά σκέψεις και συλλογισμούς, που μπορούν να φανούν πολύτιμοι για όλους.

 

   * Δε χρειάζεται να θεωρούμε αυτονόητο πως η γνώμη μας έχει βαρύνουσα σημασία για τους άλλους...καλό είναι να εκφράζεται, όταν πρώτοι διαισθανόμαστε πως έχει κάποια αξία και λόγο ύπαρξης. Σίγουρα οι υπόλοιποι θα διάγουν βίο ευτυχή ακόμα κι αν δεν τους την αποκαλύψουμε ποτέ.

 

   * Δεν είναι απαραίτητο να παίρνουμε πολύ στα σοβαρά την ύπαρξη του forum, προσδίδοντάς του ιδιότητες και χαρακτηριστικά που δεν έχει, ως διαδικτυακή πανάκεια απέναντι σε κάθε μας ψυχική κι όχι μόνο ανάγκη.

 

   * Σίγουρα θα υπάρχει κι ένας εναλλακτικός τρόπος για να λεχθεί κάτι που υποψιαζόμαστε πως μπορεί εύλογα να «ενοχλήσει» τους άλλους. Ας γίνει η αναζήτηση αυτού, μια ακόμα πρόκληση που μπορεί να αποδειχτεί και πνευματική άσκηση...πάλι εμείς θα είμαστε ωφελημένοι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε bloody_sunday, το εχω προσεξει και γενικα σε αλλες κουβεντες, αλλα νομιζω πως πολλες φορες εισαι πολυ πιο αυστηρος απο οτι χρειαζεται....(γνωμη μου παντα)

 

ειδικα αυτο μου φαινεται υπερβολικο

 

 

Δεν κάνουμε τσατ δημοσίως, ασχέτως αν τα πίναμε όλοι χτες βράδυ, αν ήμασταν μαζί στο στρατό ή αν παίζαμε το γιατρό μικροί. Εξυπηρετείται μεν μέχρι ενός λογικού σημείου η ουσιώδης και καθολική ανάγκη για κοινωνικοποίηση και πειράγματα, αλλά όχι σε βαθμό που να σκοτώνει άλλα θρεντ ή με τη δικαιολογία ότι βρισκόμαστε στην Παιδική Χαρά. Παρεπιπτόντως, εκεί ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ καμένα θέματα, δεν ΞΕΚΙΝΟΥΝ καινούργια.

 

 

εννοω, το φορουμ ειναι σαν μια κουβεντα μεταξυ φιλων.

ειναι λογικο πολλες φορες απλα να γινεται ''τσατ'' και ψιλοκουβεντουλα γενικα!

(γνωμη μου ξαναλω....!!!)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης ο όρος δημοκρατία χρησιμοποιείται καταχρηστικά συνήθως από όσους διαμαρτύρονται ότι δε μπορούν να λένε ότι θέλουν, δηλαδή να είναι προσβλητικοί, χυδαίοι και γενικά άξεστοι λόγω ανωνυμίας.

 

αυτό ακριβώς, όσοι διαμαρτύρονται για απουσία δημοκρατίας στην ουσία θέλουν να ασυδοτούν

 

εξάλλου αυτή την ασυδοσία τη βλέπουμε κάθε μέρα γύρω μας να οργιάζει

 

όταν λοιπόν ορισμένοι δεν την βλέπουν στο φόρουμ, ενοχλούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω, το φορουμ ειναι σαν μια κουβεντα μεταξυ φιλων.

ειναι λογικο πολλες φορες απλα να γινεται ''τσατ'' και ψιλοκουβεντουλα γενικα!

(γνωμη μου ξαναλω....!!!)

 

Αυτό που εννοεί ο bloody και συμφωνώ είναι να μη ξεκινάει μια κουβέντα σε ένα θέμα με συγκεκριμένη κατεύθυνση και μετά να τραβάει επ άπειρον στο οφτοπικ. Το οποίο γίνεται κατα κόρον, και δεν πρέπει.

(Τώρα σε ένα θεματάκι μπυροποσίας ή στην παιδική χαρά βρε bloody να μην; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου