Προς το περιεχόμενο

Μπορεί η Μουσικότητα να διδαχτεί?


vangelisvagman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πάντα μπορούν να διδαχθούν... το ζήτημα είναι άν μπορούν να αφομοιωθούν και να μπούνε σε εφαρμογή.

Π.χ. ένας οδηγός wrc μπορεί  να μου διδάξει τον τρόπο που οδηγεί. Αναμφίβολα. Διότι αυτός το κάνει ήδη. Και εγώ θα τον ακούσω προσεκτικά και θα μάθω. Θα οδηγήσω όμως ποτέ σάν αυτόν ????

Χλωμό  ???

 

μην αντιστοιχίζουμε την τέχνη με μία επιδεξιότητα. Η τέχνη εμπλέκει πολλά που απλά την τοποθετούν έτη φωτός μακριά από την επιδεξιότητα... Αν μιλάμε για σκέτη επιδεξιότητα, τότε μιλάμε για shredding/virtuosιλίκι. Αν μιλάμε για μουσικότητα όμως  τότε πάμε πολύ παραπέρα...ψυχή, ύπαρξη, έκφραση, μελωδία...

 

Λέγοντας κάποιος πως όλα διδάσκονται είναι σαν να λέει πως ΟΛΟΙ έχουμε τα φόντα να γίνουμε Gilmour ή Clapton ή Mozart ή Beethoven (κτλ)... αρκεί να προσπαθήσουμε... στέκει? αμ δε στέκει??? Οι λέξεις "ταλέντο", "χάρισμα" και άλλες αντίστοιχες δεν υπάρχουν άδικα...

 

 

 

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με συγχωρείτε, αλλα΄τι είναι η "Μουσικότητα"? Υπάρχει τέτοιος όρος? Δηλ αυτό το κομμάτι έχει μουσικότητα ενώ ένα άλλο δεν έχει? Ο τάδε μουσικός έχει περισσότερη μουσικότητα από έναν άλλο? Με μπερδεύετε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι αλλά, οι λέξεις "ταλέντο", "χάρισμα", "έμπνευση", κλπ ΔΕΝ είναι μετρίσημες αρετές, και άρα κολυόμεθα να προχωρίσουμε παρα πέρα προς τα εκεί... (αν ήταν, όπως έχω πει και παλαιότερα, θα είχαμε σχολές με μάθημα "John Lennon" κλπ... ;D).

 

Έχε υπόψην σου την σχέση που έχει η λέξη ΤΕΧΝΗ με τη λέξη ΤΕΧΝΙΚΗ. Δεν έχουν την ίδια ρίζα, και ούτε στα Αγγλικά ταιριάζουν (art/craft) αλλά πλησιάζουν, και στις 2 περιπτώσεις αρκετά...

 

Θα ξαναπώ ότι ένα ΜΕΓΑΛΟ μέρος διδάσκεται, αλλά το "κάτι" που ξεχωρίζει τον Gilmour, Clapton, Κλπ, δε διδάσκεται.

 

Παράδειγμα από μπάσκετ: Δε γίνεσαι ψηλός, γεννιέσαι, σωστά; Ναι, πάνω κάτω. Τον νάνο, δε θα τον κάνουν ποτε μπασκεμπολίστα, ΑΛΛΑ (απο γνωστό μου), με την κατάλληλη διατροφή και πίεση, και φάρμακα σε μακραίνουν κι άλλο. Και, φυσικά, το παράδειγμα Γκάλη, που 10 εκ πιο κοντός απο μένα, μου κερδίζει το σπίτι, τη γυναίκα και το αυτοκίνητο σε στοίχημα στο μπάσκετ! ;)

 

Το ταλέντο υπάρχει κάπου, η έφεση αν θες, υπάρχει κάπου. Το ΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ είναι προσωπικό θέμα (και θέμα τύχης φυσικά, γιατι αν έτυχε να γεννηθείς... στην Ν. αφρική... δύσκολα τα πράγματα αν έχεις ταλέντο στο theremin, πχ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο μεμπη για τους μεγαλους. :P

 

 

Το ταλεντο ισως θα ηταν καλυτερα να το πειτε γιατι εμπεριεχει κ τη μουσικοτητα του καθενος.Δεν διδασκεται σε ολα της τα σημεια μιας κ περιεχει κ μια ουσια που ειναι εμφυτη κ ειναι αυτη που γενικα αναδεικνυει τον χαρισματικο απ τον απλο μουσικο.Ειμαι σιγουρος πλεον γι αυτο γιατι το αντιμετωπιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε, αλλα΄τι είναι η "Μουσικότητα"? Υπάρχει τέτοιος όρος? Δηλ αυτό το κομμάτι έχει μουσικότητα ενώ ένα άλλο δεν έχει? Ο τάδε μουσικός έχει περισσότερη μουσικότητα από έναν άλλο? Με μπερδεύετε...

 

Έλα μωρέ και 'συ... δεν σου έχει τύχει να γνωρίσεις άτομο που να μην έχει καμία αντίληψη μουσικής: να μη μπορεί να κρατήσει ένα ρυθμό, να μη μπορεί να τραγουδήσει μάι απλή μελωδία, να μη μπορεί να παίξει τα κάλαντα σε ένα μεταλόφωνο (μετά από δίωρη προσπάθεια) και (κυρίως) να μη βγάζει το λαμημένο σκασμό όταν ακούγεται μουσική;

 

Ε, αυτό είναι η έλλειψη μουσικότητας και υπάρχει ΚΑΙ σε μουσικούς που έχω γνωρίσει, οι οποίοι έμαθαν να "παίζουν" μουσικοί ως μιμητικοί πίθηκοι, "παπαγαλία" ούτως ειπείν.

 

Ρωτά λοιπόν ο άνθρωπος αν αυτό διδάσκεται...

 

Θα γράψω την άποψή μου και εγώ, αλλά σε λίγο για να μη καταχρώμαι του χρόνου σας.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα γράψω την άποψή μου και εγώ, αλλά σε λίγο για να μη καταχρώμαι του χρόνου σας.

Μα τι λες; Αυτά τα θέματα έχουν απο πάνω (με μικρά γράμματα) ΟΛΑ τους "για τον eyewow!"

 

Πέρα απο την πλάκα, με ενδιαφέρει τρελλά το θέμα (γιατί, αν υπάρχει ταλέντο, τότε ένας καθηγητής δικαιολογείτε να το καταλαβαίνει στους μαθητές του και να ασκεί... ρατσισμό πρακτικά σε αυτούς που ΔΕΝ το έχουν... Και είμαι κατά αυτής της ιδέας  :-[)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου έχει τύχει να γνωρίσεις άτομο που να μην έχει καμία αντίληψη μουσικής: να μη μπορεί να κρατήσει ένα ρυθμό, να μη μπορεί να τραγουδήσει μάι απλή μελωδία, να μη μπορεί να παίξει τα κάλαντα σε ένα μεταλόφωνο (μετά από δίωρη προσπάθεια) και (κυρίως) να μη βγάζει το λαμημένο σκασμό όταν ακούγεται μουσική;

Bεβαίως...γι αυτό στράφηκα στους υπολογιστές ;D ;D

 

 

Πέρα απο την πλάκα, με ενδιαφέρει τρελλά το θέμα (γιατί, αν υπάρχει ταλέντο, τότε ένας καθηγητής δικαιολογείτε να το καταλαβαίνει στους μαθητές του και να ασκεί... ρατσισμό πρακτικά σε αυτούς που ΔΕΝ το έχουν... Και είμαι κατά αυτής της ιδέας  :-[)

Θα σου πώ ένα προσωπικό (σχετικό-άσχετο)

Κάποια εποχή με φώναξε ένας παλιός καθηγητής μου, να δω την έκθεση των καινούργιων φοιτητών (μιλάμε για γραφικές τέχνες-εικονογραφήσεις κλπ). Είδα λοιπόν στους τοίχους καμμιά 30ριά έργα που έμοιαζαν όλα μεταξύ τους. Γύρισα λοιπόν και τον ρώτησα, "μα καλά σε 30 άτομα δεν έχεις 2-3 να έχουν ταλέντο, να κάνουν κάτι ξεχωριστό"? Και μου είπε, "ναι, έχω, αλλά και οι υπόλοιποι 28 πρέπει να βρούν δουλειά"...Μου φάνηκε ΠΑΡΑ πολυ μεγάλη κουβέντα και θα τη θυμάμαι για πάντα...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ένα βαθμό, ναι.

 

Συμφωνώ, αλλά υπάρχει κάτι ακόμη πιο σημαντικό: ναι, μπορεί να διδαχθεί, αλλά πότε μπορεί να διδαχθεί; Εισηγούμαι ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο στη νηπιακή / παιδική ηλικία, δηλαδή αν κάποιος/α δεν έρθει σε επαφή με μουσικά ακούσματα (τουλάχιστον), μέσω ανθρώπων που να εκτιμούν αυτά τα ακούσματα (δηλ. οι γονείς) σε εκείνες τις ηλικίες, τότε μετά ΔΕΝ γίνεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ορισατε ως μουσικοτητα, αλλα αν ειναι αυτο που νομιζω εδω και χρονια (αυτο που εχει να κανει με την αισθητικη ντε), νομιζω  οτι δεν διδασκεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου