Προς το περιεχόμενο

Μπορεί η Μουσικότητα να διδαχτεί?


vangelisvagman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα λοιπον αυτη ειναι η μουσικοτητα, να μπορει καποιος να ακουει μια νοτα, να ανοιγει το στομα του και να ακουγεται απο το στομα του αυτη η νοτα!!!

 

Να ακουγεται η σταγονα που σταζει απο τη βρυση και να μπορει να χτυπαει το χερι του καθε φορα που πεφτει η σταγονα!!!

 

Αυτο λοιπον δε διδασκεται ουτε σε 175.000 ζωες.

 

+1000

 

αν δεν τα εχεις αυτα (και παρα πολλοι ανθρωποι δεν τα εχουν) τον Μπετοβεν να εχεις για δασκαλο τζαμπα κοπο κανεις......  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν σου έχει τύχει να γνωρίσεις άτομο που να μην έχει καμία αντίληψη μουσικής: να μη μπορεί να κρατήσει ένα ρυθμό, να μη μπορεί να τραγουδήσει μάι απλή μελωδία, να μη μπορεί να παίξει τα κάλαντα σε ένα μεταλόφωνο (μετά από δίωρη προσπάθεια) και (κυρίως) να μη βγάζει το λαμημένο σκασμό όταν ακούγεται μουσική;

Επειδή, ακόμα δεν έχω καταλάβει (ακριβώς) τι εννοούμε με τον όρο μουσικότητα, αλλά κρατάω τη περιγραφή του Eye (γιατί δεν έχω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή), αυτόματα στο μυαλό μου έρχεται η επόμενη ερώτηση. Γιατί πρέπει να διδάχτεί ένα τέτοιο άτομο "Μουσικότητα"?

Να το πώ πιό λιανά, ΟΛΑ διδάσκονται, αυτό δεν σημαίνει ότι όλα αυτόματα αφομειώνονται ή κατανοούνται. Ας το πώ αλλιώς, οι δάσκαλοί μου έκαναν αξιόλογες προσπάθειες να μου μάθουν Χημεία...αυτοί με δίδαξαν, εγώ δεν έμαθα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όλοι το έχουμε, κάποιοι παραπάνω, κάποιοι λιγότερο (με μία κανονική κατανομή). Το ότι η έκφραση σε κάποιους είναι ατυχής, ίσως οφείλεται σε βιώματα. πχ. θυμάμαι στο δημοτικό, ένα παιδί είχε από τότε φωνή μπάσα και με γρέζι, σαν του Καλογιάννη ένα πράγμα. όλοι τον είχανε λίγο στο δούλεμα γι'αυτό. Δεν είναι απορίας άξιο που στην χορωδία δεν μπορούσε να σταυρώσει νότα σωστή. πριν ανοίξει το στόμα του, κόμπλαρε φοβούμενος την αντίδραση των υπολοίπων. όλοι το έχουμε, σε άλλους είναι δύσκολο να βγει, σε άλλους εύκολο.

 

+1000

Αν τελικα υπαρχει το "ταλεντο" (πιστευω πως υπαρχει), ειναι δωρο αδωρο αν δεν αναδειχθει μεσα απο χιλιους δυο αλλους παραγοντες. Οπως η ενθαρυνση του  ατομου απο μικρη ηλικια για να πειραματιστει, να εκφραστει και να αλληλεπιδρασει με το περιβαλον,η προσβαση του σε μεσα που του επιτρεπουν την εκφραση και τον πειραματισμο αυτον (μουσικα οργανα στο σπιτι, μπασκετα, μπαλακια του πινγκ πονγκ, οτιδηποτε) και τελος τα ερεθισματα. Να δει δλδ καποιον μεγαλυτερο που ειναι ηδη σε υψηλοτερο επιπεδο να κανει κατι παρομοιο ετσι ωστε και να κερδισει χρονο "αντιγραφοντας" και να του κεντριστει το ενδιαφερον για την ενασχοληση με το αντικειμενο. Ειναι ο συνδιασμος ολων αυτων και πιθανοτατα πολυ περισσοτερων  παραγοντων που κανει καποιον αυτο που λεμε "να το εχει"

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν εννοούμε αυτό.

 

Παντως θα επιμείνω οτι μιλάμε σε στατιστικό επίπεδο τώρα. Επειδή κάποιοι δεν επιμένουν στην εκμάθηση, δε σημαίνει οτι δε θα μπορουσαν με λίγη παραπάνω προσπάθει να βελτιωθούν σημαντικότατα. Και αν υπάρχει κάποιος που δεν μπορεί να κρατήσει το ρυθμό μιας βρύσης που στάζει, ποιος μας λέει οτι δεν θα μπορει να σολάρει με μια κιθάρα ενθουσιάζοντας το κοινό του? Φυσικά ισχύει και το αντίθετο. Αποψις μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πρέπει να διδάχτεί ένα τέτοιο άτομο "Μουσικότητα"?

 

Αυτό το ερώτημα, πρέπει να το απευθύνουμε σε όποιον άνοιξε το thread. Μπορεί να προβληματίζεται ο ίδιος/α για τη δική του δυνατότητα να αντιληφθεί και να συγχρονισθεί με μουσικά δρώμενα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον και εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοούμε με τον όρο μουσικότητα.

Αλλά εγώ ξέρω από προσωπική δουλειά πως κάποια πράγματα διδάσκονται αρκεί να κάτσεις να τα κάνεις..

Δηλαδή το αυτί όλων των ανθρώπων διαχωρίζει ήχους, αλλά είναι θέμα εκπαίδευσης να το βάλεις να το κάνει.

Η φωνή μας μπορεί να αναπαράγει ήχους, αλλά με εκπαίδευση μπορεί να το κάνει με σιγουριά και ακρίβεια.

 

Ξέρω άνθρωπο ο οποίος ήταν ρυθμικά και μουσικά άσχετος (και συνεχίζει να είναι) αλλά επίσης ο συγκεκριμένος είναι και εντελώς αρνητικός στο να προσπαθεί και για τα πάντα θεωρούσε πως είτε το χεις είτε όχι.

Εγώ ποτέ δε το είδα έτσι και απλά έκατσα να το κάνω.

 

Στην αρχή δεν άκουγα. Τώρα έχουν βελτιωθεί δραματικά τα πράγματα. Θεωρώ πως είναι 100% λόγω εξάσκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν υπάρχει κάποιος που δεν μπορεί να κρατήσει το ρυθμό μιας βρύσης που στάζει, ποιος μας λέει οτι δεν θα μπορει να σολάρει με μια κιθάρα ενθουσιάζοντας το κοινό του? Φυσικά ισχύει και το αντίθετο. Αποψις μου!

 

Μας το λέει η παιδιώθεν εμπειρία μας: πρώτα μαθαίνουμε κάτι απλό και κατόπιν μαθαίνουμε κάτι πιο σύνθετο. Δεν έχω συναντήσει καμία εξαίρεση μέχρι σήμερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ερώτημα, πρέπει να το απευθύνουμε σε όποιον άνοιξε το thread. Μπορεί να προβληματίζεται ο ίδιος/α για τη δική του δυνατότητα να αντιληφθεί και να συγχρονισθεί με μουσικά δρώμενα.

 

 

 

οντως και εγω ειχα μια απορια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου