Προς το περιεχόμενο

Μπορεί η Μουσικότητα να διδαχτεί?


vangelisvagman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το ερώτημα, πρέπει να το απευθύνουμε σε όποιον άνοιξε το thread. Μπορεί να προβληματίζεται ο ίδιος/α για τη δική του δυνατότητα να αντιληφθεί και να συγχρονισθεί με μουσικά δρώμενα.

 

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

Σίγουρα δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα! ,για οσους εχουν την απορία!!

η ανταλλαγή απόψεων και ερευνών και μόνο!! ηταν το κίνητρο να ανοίξω το θέμα.

οπως ανέφερα και πρίν στην αρχη του θέματος π.χ

http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0005534

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπομονη παιδια τοσα κανει καθε μερα η επιστημη....θα μας το φυτεψουν κι αυτο μεσα.......

 

Μεχρι τοτε αναμεινατε στο πλεχτρολογιον σας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου εμπειρία λέει πως όσοι γνωστοί και φίλοι μου είναι καλοί έως πολύ πολύ καλοί μουσικοί είναι άτομα που ασχολούνται όλη μέρα σχεδόν αποκλειστικά με τη μουσική. Βέβαια είναι επαγγελματίες και μελετάνε. Όποτε πιάσεις συζήτηση μαζί τους σου μιλάνε μόνο για μουσική και γενικά έχουν τρέλα με αυτό, είναι η ζωή τους. Αυτό νομίζω δεν διδάσκεται αλλά πιστεύω πως παίζει τεράστιο ρόλο στην εξέλιξη ενός μουσικού και όχι μόνο. Αν δεν το έχεις, δεν... Πιστεύω πως όποιος φτάνει ψηλά σε κάτι και ξεχωρίζει πρέπει εκτός από κλίση ταλέντο μουσικότητα κτλ να έχει την τρέλα που θα τον τροφοδοτεί με την διάθεση να ασχολείται όλη μέρα με αυτό και να μελετάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον. Ακόμα πιο ενδιαφέρον είναι το ότι προέρχεται από μία χώρα που έχει ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα στον κόσμο, την Φινλανδία.

 

Καλύφθηκα απόλυτα! είναι έμφυτη η μουσικότητα. period.

 

δεν νομίζω να βγαίνει αυτό το συμπέρασμα από το άρθρο...

 

 

Στο μυαλό μου έρχεται η ταινία GATTACA, όπου ο πρωταγωνιστής κάνει το όνειρό του πραγματικότητα, κόντρα στο γενετικό κατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ vangelisvagman

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,

 

Υποθέτω ότι αυτή είναι απάντησή σου σε ειρωνεία που νομίζεις ότι δέχτηκες από εμένα. Διευκρινίζω ότι δεν σε ειρωνεύτηκα.

 

 

@ all

 

Κάνω λάθος ή έχετε κολλήσει με την ιδέα ότι μουσικότητα συναντιέται μόνο στους μουσικούς; Αν είναι έτσι, για ποιον παίζετε αυτά που παίζετε;

 

 

@ trigga

 

Το πληκτρολόγιο είναι πολύ δυνατό όργανο. Άσε που δεν εξαρτάσαι και από τις εταιρείες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω λάθος ή έχετε κολλήσει με την ιδέα ότι μουσικότητα συναντιέται μόνο στους μουσικούς; Αν είναι έτσι, για ποιον παίζετε αυτά που παίζετε;

 

ποιός το είπε αυτό? Τιμωρία!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

**Διορθωμένο από εμένα μιας και αποσύρω την απορία μου**

 

Αλλά επιμένω ότι η μουσικότητα διδάσκεται, αν την ορίζετε ως το μουσικό αυτί ή την ικανότητα να τραγουδάς και να έχεις ρυθμό.

Και συμφωνώ και με το Νικόλα πως υπάρχουν επίπεδα δεν είναι μόνο ο εντελώς άσχετος και ο θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου