Προς το περιεχόμενο

ΤΟΤΟ - Επειδή τους θυμήθηκα...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς, γλιτώσαμε. :)

 

Μια και το λες, δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό το "ευτυχώς". Γλυτώσαμε από αυτούς εις όφελος ποιου πράγματος; Των "δημοσιογράφων" του Μέταλ Χάμστερ που νομίζουν ότι η μουσική μετριέται με ταχύμετρο; Ή των lifestyle περιοδικών που εκσπερματώνουν με τη Μαντόνα; Κακά τα ψέμματα... παρά το δογματισμό τους.. κράταγαν τα μπόσικα της διαχωριστικής γραμμής ανάμεσα στη προσπάθεια για μουσική και την προσπάθεια για δεξιοτεχνία (βλέπεις, ΚΑΙ εγώ τα θεωρώ δύο άσχετα πράγματα).

 

Όλα αυτά είναι περιττά. Δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ ενός session μουσικού (γιατί αυτό ήταν ο Lukather κι ας έγραψε ότι έγραψε με τους Τoto) και ενός τραγουδοποιού. Τέλος.

 

Περιττά είναι, αλλά άλλος το έθεσε το "δίλημμα του παραγωγού".

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μ'αρεσει πολυ αυτο το ποστ εχει γινει πολυ hot!!! ;D Και η αντιπαραθεση μεταξυ μουσικων, θεωρω, ειναι παντα εποικοδομητική... Πιστευω οτι επειδή σημερα με το ιντερνετ και την ευκολη προσβαση σε τεραστιο ογκο πληροφοριων δεν εχουμε αρκετο χρονο για να εμβαθύνουμε σε καποιο ειδος μουσικης η σε ενα συγκροτημα. Παραδειγμα θα ακουσεις τον τελευταιο δισκο του ταδε βιρτουοζου αντι να ακουσεις προσεκτικα τι επαιζαν οι beatles πριν πολλες δεκαετιες... Μετα απο μια ωρα θα εχεις ηδη μεταπηδησει σε καποιον αλλο κ.ο.κ. Ετσι παντα για σενα οι Beatles θα ειναι μια ιστορικη μπαντα απλα (κυριως λογω των οσων λεγονται γυρω απ'αυτους) και οι βιρτουοζοι-μοντερνοι και απαιχτοι και η ζωη συνεχιζεται...

 

Πολλες φορες εχω αναθεωρήσει τις αποψεις μου για μια μπαντα μετα απο μια τετοια αντιπαραθεση και μια προσεκτικοτερη ακροαση των μουσικων επιχειρηματων του συνομιλητη μου... Η "ξεροκεφαλια" θα κανει κακο μονο σε σενα και στα ακουσματα σου... Οποτε προτεινω αντι για καθετες αποψεις ακουμε και τον συνομιλητη γιατι προφανως θα εχει εμβαθυνει λιγο πιο πολυ σε αυτο που υποστηριζει και ισως εχει δικο...

 

Μετα απο την λιγο φιλοσοφικη αναλυση μου και υπο την επηρεια ρουμιου ;D υποστιριζω οτι τοσο οι Τοτο οσο και οι beatles ειναι θεοι...Καθενας για διαφορετικους λογους...

 

Δηλαδή ο Steve Vai είναι καλύτερος κιθαρίστας από τον Jimmi Hendrix ή το αντίθετο; Δεν στέκουν τέτοιες συγκρίσεις, πως να το κάνουμε... Τον μεν Βαιβάι πιθανόν να μην τον ξέραμε αν δεν είχε προηγηθεί ένας Χέντριξ, και ο δε Τζίμης ούτε που ξέρουμε τι θα έπαιζε σήμερα αν ζούσε...

 

Δεν με βρισκεις συμφωνο φιλε κουλτουρα...O Hendrix εαν ζουσε σημερα θα επαιζε σαν Hendrix και παλι δεν θα μπορουσαμε να τον συγκρινουμε με τον Vai...Kι ο Clapton τοτε επαιζε και ακομα και σημερα παιζει τα ιδια λιγο πολυ...Μεταξυ μας παντως εστω κι υπο αυτες την συνθηκες Hendrix με τα 1000!!!! ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι εμφανές με το παραπάνω από συνεντεύξεις του Luke. Για παράδειγμα κάπου έλεγε ότι είχε την ευκαιρία να πάει να δει τον Alan Hosldworth να παίζει και συμπλήρωσε: "I'm not worthy to suck the peas off his poop"  :D :D

 

Εννοείται. Μα είναι σπάνιο να βρεις τέτοιους μουσικούς οι οποίοι να έχουν τα μυαλά πάνω από το κεφάλι τους. Πέρα από αυτό, είναι λογικό για ένα μέγεθος όπως ο Holdsworth να γίνονται τέτοιες δηλώσεις, καθώς πέρα από τη μουσική του αξία, είναι κι αυτός με τη σειρά του υπόδειγμα σεμνότητας και (ελαφρώς υπερβολικής, κατά τους bandmates του) μετριοφροσύνης.

 

Όλα αυτά είναι περιττά. Δεν υφίσταται σύγκριση μεταξύ ενός session μουσικού (γιατί αυτό ήταν ο Lukather κι ας έγραψε ότι έγραψε με τους Τoto) και ενός τραγουδοποιού. Τέλος.

 

Αγαπητοί spy και Wow!, για να διασαφηνιστεί και λίγο το "δίλημμα του παραγωγού" που λέγαμε πριν, απλά να εξηγήσω πού το πήγαινα τόση ώρα. Όσο κι αν δύο τέτοια πρόσωπα φαντάζουν μη συγκρίσιμα, κατ'εμέ υφίσταται μια τέτοια σύγκριση (και για να μην παρεξηγηθώ, καθαρά καλλιτεχνική σύγκριση), και ο λόγος είναι ότι αν σταματήσουν οι αναλύσεις και οι κατηγοριοποιήσεις, τότε μένει μόνο η μουσική που δημιουργούν και αναπαράγουν αυτά τα άτομα, και όχι οι ταμπέλες. Και απλά υποστηρίζω, χωρίς να έχω απολύτως καμία πρόθεση να μειώσω τη μυθική αξία ενός μεγάλου μουσικού όπως ο John Lennon (και να ήθελα δεν θα μπορούσα να το κάνω άλλωστε), ότι και να ήθελε να ήταν session κιθαρίστας, απλά δεν θα μπορούσε... Σε αντίθεση με το Lukather, που είναι από τους μεγαλύτερους σεσιονάδες της ιστορίας, και πέρα από αυτό είναι και τραγουδοποιός... Αν τώρα σαν τραγουδοποιός ο Lennon χτίζει "ακρόπολες" και ο Lukather "καλύβια", αυτό είναι άλλο θέμα που θα μπορούσε κάλλιστα να συζητηθεί σε κάποιο άλλο topic... Όμως συνολικά η μουσική υπόσταση του Lukather είναι πληρέστερη του Lennon, και αυτό απλά υποστηρίζω εξ'αρχής, με καμία διάθεση να το κάνω ανταγωνιστικά (και χωρίς αυτό να έχει πρόθεση επίσης να μειώσει την τεράστια κληρονομιά που έχουν αφήσει ο Lennon και οι άλλοι Beatles στη σύγχρονη μουσική, και που η ίδια έχει διαμορφώσει μουσικούς όπως ο Lukather). Ελπίζω μετά από όλα αυτά να έγινα λίγο πιο κατανοητός.

 

- Όταν θέλουμε να υπερασπιστούμε έναν αγαπημένο μας μουσικό, ας μη γράφουμε πράγματα που ο ίδιος ο μουσικός δεν θα ενέκρινε σαν επιχειρήματα. Αν ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με τους Τότο, ποτέ δε θα ξεστόμιζα κάτι εναντίον των Beatles, καθότι θα φοβόμουν μήπως μου αδειάσουν τίποτε ενισχυτές στο κεφάλι.

 

Λυπάμαι αν από αυτά που έγραψα έγινε κατανοητό κάτι τέτοιο, γιατί δεν είχα τέτοια πρόθεση. Απλώς προσπάθησα με απλό τρόπο (και το έκανα αρχικά σκεπτόμενος ότι θα υπήρχαν και κάποιοι που δεν γνωρίζουν καλά σαν κιθαρίστα και μουσικό το Steve Lukather) να εκφράσω τη συμπάθειά μου σε ένα μουσικό που ξέρει να κάνει μια σειρά από πράγματα εξαιρετικά καλά, και έχει ταυτόχρονα κι ένα ισχυρό προσωπικό στίγμα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είχα σκοπό να ξεστομίσω πράγματα εναντίον των Beatles, για να υποστηρίξω με αυτό τον τρόπο το Lukather ή τους Toto (κι αν το έκανα, είμαι ο πρώτος που θα πει ότι ήταν λάθος), γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν γελοίο...

 

Το όλο νόημα των λόγων μου ήταν ότι, μπορεί οι Beatles να είναι πιθανά η κορυφαία μπάντα όλων των εποχών, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ατομικά τα 4 σκαθάρια αποτελούν τους κορυφαίους μουσικούς που έχουν περάσει... Μην μου πείτε ότι αυτό είναι προσβολή, γιατί το είπα απλά για να δείξω ότι ένα ομαδικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι μαγικό, χωρίς να σημαίνει ότι τα κομμάτια του παζλ που το αποτελούν είναι οπωσδήποτε ο καθένας ο καλύτερος στον τομέα του. Αν θέλετε άλλο παράδειγμα, πάρτε τους Boston Celtics των 11 πρωταθλημάτων NBA της δεκαετίας του 60  :)... Ήταν η κορυφαία ομάδα της εποχής τους (και ίσως και όλων των εποχών), χωρίς να σημαίνει ότι ο Bill Russell, o Bob Cousy και ο Havlicek είναι ατομικά οι κορυφαίοι στις θέσεις τους ever...  ;D (αυτό μου ήρθε, αυτό είπα)  ;D

 

Όσο για τους Toto, μπορεί σαν μπάντα να μην είναι οι Boston Celtics της μουσικής, είναι όμως αντίστοιχα μια πολύ δυνατή ομάδα, και ατομικά σαν μουσικοί είναι μέλη all-star ομάδων, γι'αυτό και έχουν θητεύσει πολλοί από αυτούς σε αλησμόνητα all-star games, όπως στο Thriller του Michael Jackson.

 

- Στο υποθετικό ερώτημα για αν ένας παραγωγός θα επέλεγε τον Lukather ή τον Lennon, η προφανής απάντηση είναι ότι οποιοσδήποτε παραγωγός θα προτιμούσε να βγάλει σε δίσκο ακυκλοφόρητα ρεψίματα του Λένον παρά όλα όσα θα παίξει ο Λουκάθες μέχρι να πεθάνει (το οποίο ελπίζω να συμβεί σε πολύ βαθειά γεράματα). Ο Λουκάθερ θα ήταν ευτυχής να πηγαίνει να παίρνει τσιγάρα αν εμφανιζόταν ο Λένον, όχι διότι είναι χειρότερος μουσικός, αλλά γιατί έχει κάτι που λείπει από τους υπερασπιστές του: σεμνότητα, όπως άλλωστε και όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες του εξωτερικού. Εγώ πάντως αν ήμουν παραγωγός και ήθελα να γράψω το όνομα του ενός ή του άλλου σε ένα εξώφυλλο, ξέρω πολύ καλά ποιο θα προτιμούσα.

 

Αγαπητέ Wow!, ελπίζω διαβάζοντας τα παραπάνω να κατάλαβες γιατί έκανα την υποθετική ερώτηση με τον παραγωγό και προς τα πού το πήγαινα... επίσης εστίασα στην ουσία της μουσικής συμμετοχής και όχι στην αναγραφή ενός ονόματος σε ένα εξώφυλλο (άλλωστε τις άπειρες συμμετοχές του Lukather σπάνια θα τις δεις σε εξώφυλλα)... Τελοσπάντων, αυτά είναι ψιλά γράμματα... Πέρα από αυτό, επειδή σαν υπερασπιστής του Lukather εμφανίζομαι εγώ σε αυτό το topic, απλά να πω ότι με στενοχωρεί να με χαρακτηρίζει κάποιος μη σεμνό σε όσα λέω, και αν όντως υπήρξα τέτοιος, τότε λάθος μου, και ζητώ συγγνώμη. Κατά τα άλλα, συμφωνούμε στα όσα αναφέρεις στο προηγούμενο post σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως συνολικά η μουσική υπόσταση του Lukather είναι πληρέστερη του Lennon,

 

ευτυχως που ο Lukather δεν ξερει ελληνικα γιατι αν το διαβαζε αυτο θα αυτοκτονουσε......

 

νομιζω οτι αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θες να πεις ειναι οτι ο Lukather απλα ειναι καλυτερος ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ απο τον Lennon (βεβαια αυτο δεν λεει τιποτα γιατι ειναι οντως καλυτερος κιθαριστας απο το 99% των κιθαριστων του πλανητη,οπως και ο Λενον ειναι καλυτερος συνθετης απο το 99% των συνθετων στον πλανητη.... ;D)  &  απλα εχεις μπερδευτει...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που ο Lukather δεν ξερει ελληνικα γιατι αν το διαβαζε αυτο θα αυτοκτονουσε......

 

Αφενός δεν νομίζω ότι έχει οποιεσδήποτε αυτοκτονικές τάσεις ο Lukather, αφετέρου προσωπικά θεωρώ αστείο κάποιος να έρθει να μου πεί ότι ο John Lennon τα έχει όλα σαν μουσικός, ενώ ο Lukather όχι.

 

νομιζω οτι αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θες να πεις ειναι οτι ο Lukather απλα ειναι καλυτερος ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ απο τον Lennon (βεβαια αυτο δεν λεει τιποτα γιατι ειναι οντως καλυτερος κιθαριστας απο το 99% των κιθαριστων του πλανητη,οπως και ο Λενον ειναι καλυτερος συνθετης απο το 99% των συνθετων στον πλανητη.... ;D)  &  απλα εχεις μπερδευτει...... ;D

 

Όχι, αυτό που είπα το είπα πολύ αναλυτικά, και το ξαναλέω... είναι μια πολύ πιο ολοκληρωμένη μουσική προσωπικότητα! Επίσης ο Lennon μπορείς να πεις ότι είναι από τους μεγαλύτερους τραγουδοποιούς του πλανήτη, όχι συνθέτες... Άλλο το ένα πράγμα, κι άλλο το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφενός δεν νομίζω ότι έχει οποιεσδήποτε αυτοκτονικές τάσεις ο Lukather, αφετέρου προσωπικά θεωρώ αστείο κάποιος να έρθει να μου πεί ότι ο John Lennon τα έχει όλα σαν μουσικός, ενώ ο Lukather όχι.

 

Όχι, αυτό που είπα το είπα πολύ αναλυτικά, και το ξαναλέω... είναι μια πολύ πιο ολοκληρωμένη μουσική προσωπικότητα! Επίσης ο Lennon μπορείς να πεις ότι είναι από τους μεγαλύτερους τραγουδοποιούς του πλανήτη, όχι συνθέτες... Άλλο το ένα πράγμα, κι άλλο το άλλο.

 

Ok. Πάω τώρα να ακούσω Rachmaninoff ή Coltrane γιατι μπροστά τους ο Lukather δεν πιάνει μία σαν συνθέτης...και είναι και πιο rock (ο Rachmaninoff και ο Coltrane)...+ ότι ο ήχος τους δεν είναι overprocessed...

 

Oι βιρτουόζοι φίλε συμφορουμίτη είναι έτσι κι αλλιώς "a dime a dozen". Δεν υπάρχει κάτι το εξαιρετικά αξιόλογο σε αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rachmaninoff ή Coltrane

 

Τριχες κατσαρες και οι δυο τους μπροστα στον Μπετοβεν,μηδενικες μουσικες προσωπικοτητες... ;D

 

Σοβαρα τωρα δεν νομιζω να υπαρχει λογος να συνεχιστει η παρανοϊκη αυτη συζητηση.... :-\

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Διασκεδαστικό θρεντ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ???? Άντε τώρα, συνεχίστε με τα βίντεο παρακαλώ πολύ....

 

(Επίσης συμφωνω με τον ΣΦ, τον eye, τον Ιγνατιο και τον fusionaki, πράγμα το οποίο με τοποθετεί κατευθίαν στο... (κλειστό πλέον νομίζω;) Δαφνί).

 

Θενκ γιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TOTO... Πολύ υποτιμημένη μπάντα όπως πολύ σωστά προελέχθη... Και ατυχής η σύγκριση με τους Beatles αφού είναι δύο ανόμοια πράγματα από δύο ανόμοιες εποχές... Όσο για τους TOTO (που αυτούς αφορά το θέμα) είναι οι μοναδικοί που συνδυάζουν τρελή τεχνική, εξωφρενική μουσικότητα, ποιοτικότατες συνθέσεις και popular χαρακτήρα... Επίσης είναι από τα λίγα συγκροτήματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΜΑΠΑ ΔΙΣΚΟ (ακόμα και τα πιο soft 80's άλμπουμ τους μαμάνε!). Το υπερ-αριστούργημά τους falling in between του 2006 και το εξαίσιο Live τους στο γήπεδο softball είναι η πρέπουσα απάντηση σε όσους ... χασμουριούνται με τη μουσική τους και θεωρούν το πανκ... ανώτερη τέχνη.-  

 

 

το post διορθωθηκε γιατι περιειχε προσωπικο προσβλητικο χαρακτηρισμο προς αλλο μελος του φορουμ,το thread κλειδωνεται μεχρι να μαθουν μερικοι να σεβονται τους συμφορουμητες τους,τον εαυτο τους και τους κανονισμους του φορουμ.

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου