Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση ακουστικής στο δωμάτιο μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια,

Θέλω να βελτιώσω την ακουστική και γενικά το πώς ακούγεται η μουσική που φτιάχνω/ακούω στο δωμάτιό μου. Οι συνθήκες που μπαίνουν εξ'αρχής είναι οι παρακάτω:

 

1. Ο χώρος θα χρησιμοποιείται για ηχογράφηση φωνής, κιθάρας, βιολιού + για παραγωγούλες μη-επαγγελματικές (logic και αγιος ο θεός!), πήχτρα στους ηλεκτρονικούς -ως επί το πλείστον- ήχους.

2. Θα πρέπει λίγο-πολύ ότι μπει, να μπορεί και να μεταφερθεί (ΟΚ, αν κολληθεί κανένα λάστιχο στην πόρτα δεν με πειράζει κιόλας, ο χώρος είναι δικός μου).

3. Τα υλικά πρέπει να είναι απλά και κατά προτίμηση οικονομικά (π.χ. πετροβάμβακας, μοκέτες, χοντρές κουρτίνες, άντε και κανένα ρικοφονοειδές σε μικρές ποσότητες). Δεν παίζει να ξεφύγει οικονομικά το όλο θέμα...

4. Η εμφάνιση πρέπει να είναι ανθρώπινη γιατί ζει... άνθρωπος στο δωμάτιο αυτό  ;D

5. Έχω ανεβάσει ένα πρόχειρο σχέδιο της διαμόρφωσης+ των διαστάσεων του δωματίου μου, υποθέτω θα βοηθήσει πολύ  8)

 

Αναμένω προτάσεις από γνώστες,

Προκαταβολικά ευχαριστώ!  :)

:)

room_sketch.png.a2d0ade64e45952b15c77f3eabe8a37a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσα λές δεν σε ενδιαφέρει η ηχομόνωση, άρα ρικοφόν γύρω-γύρω, μοκέτα κάτω και βαριές κουρτίνες στην μπαλκονόπορτα και θα είσαι εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

το συγκεκριμενο θεμα εχει αποσχολησει λιγο πολυ ολους μας.

Κανε ενα sheach sto forum και θα μαζεψεις πολλες πληροφ.

 

Ενα παρομοιο θεμα ειχα ανοιξει και εγω και πηρα χρησιμες πληροφ.

τσεκαρε

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169678.msg342548#msg342548

 

για ηχογραφηη φωνης κ κιθαρας προς το παρων εχω αρκεστει με πολυ λιγα πραγματα οπως μοκετα και αρκετα μαλακα αντικειμενα στο δωματιο

 

Τωρα ψαχνω πληροφοριες για να φτιαξω με πηχακια κ υφασμα(?) ηχοαποροφητικα πανελ για τους τοιχους  ;)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσα λές δεν σε ενδιαφέρει η ηχομόνωση, άρα ρικοφόν γύρω-γύρω, μοκέτα κάτω και βαριές κουρτίνες στην μπαλκονόπορτα και θα είσαι εντάξει

 

to ρικοφον τι ακριβως θα κανει?

αν το τυλιξεις με καποιο ομορφο υφασμα θα συνεχιζει να ειναι αποτελεσματικο?

 

Υπαρχει περιπτωση να κανει κακο στον ηχο σου?

 

επισης αν μια κλειστη(πλατη) καμπινα κιθαρας αντικατασταθει με μια ιδια με  ανοιχτη πλατη τι αποτελεσμα θα εχει στον ηχο?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεντρική ιδέα είναι να "κόψεις" τις περιττές αντανακλάσεις που ευθύνονται συνήθως για την "βαβούρα" σε κακά διαμορφωμένα δωμάτια ή μικρούς χώρους. Αυτό επιτυγχάνεται συνήθως "εν τη γενέσει" τους, βάζοντας δηλαδή απορροφητικά μέσα στα σημεία των πρώτων αντανακκλάσεων (εκεί δηλαδή που στοχεύουν τα ηχεία σου) αλλά και πάνω-κάτω αριστερά-δεξιά απ'το σημείο που κάθεσαι...

Για τέτοιες κατασκευές, υπάρχει άπειρο υλικό στο φόρουμ, ψάξε σε αντίστοιχα τόπικ.

Πρόσεξε επίσης τα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις να καλύπτουν όσο το δυνατόν όλη τη γκάμα συχνοτήτων. Πολλά απ'αυτά (πχ. ρικοφόν) δεν κάνουν δουλειά στις χαμηλές και χαμηλομεσαίες.

 

Στη περίπτωσή σου μπορείς επίσης να περιστρέψεις το γραφείο που κάθεσαι 90 μοίρες (αντίστροφα με το ρολόι), και να το φέρεις λίγο πιο "πάνω" όπως δείχνει το σχήμα. Τα ηχεία θα είναι αρκετά πιο μακριά από τους τοίχους, (άρα οι αντανακλάσεις εξασθενούν) και θα βελτιωθεί λογικά η στερεοφωνική εικόνα...

 

 

Από τις διαστάσεις που δίνεις, θεωρητικά το δωμάτιο σου θα έχει κυρίως πρόβλημα στις νότες F#0, B0 και C1 (και στις ίδιες νότες 1-2 οκτάβες πιο πάνω, αλλά λιγότερο έντονο) Παίξ'τες στο χώρο σου και δες αν υπάρχει αντιληπτή διαφορά στην ένταση σε σχέση με άλλες νότες εκεί τριγύρω. Είναι κάτι που πρέπει να το γνωρίζεις αν πρόκειται να κάνεις δουλειά σε αυτό το χώρο... Αν έχεις πολύ έντονο πρόβλημα σε κάποια νότα, μπορείς να ψάξεις στο google για "diy helmholtz resonators".

 

Ίσως θέλεις επίσης να διορθώσεις τον χρόνο αντήχησης του δωματίου σου. Σιγουρέψου (με δοκιμές σε άλλους χώρους) ότι το βάθος που έχουν οι ηχογραφήσεις ακούγεται το ίδιο παντού. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις περισσότερα απορροφητικά υλικά για να το φέρεις λίγο στα ίσα του, αν χρειαστεί.

 

Από διάχυση των ψηλών συχνοτήτων, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα γιατί ο χώρος σου δεν είναι και τεράστιος, αλλά αν έχεις καμιά βιβλιοθήκη ή (αντίστοιχη ασύμμετρη επιφάνεια) μπορείς να την βάλεις στον πίσω τοίχο ακριβώς από πίσω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ όλα αυτά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά τι διαστάσεις πρέπει να έχουν τα υλικά και που πρέπει να τα τοποθετήσω? ΟΚ, π.χ. πίσω από κει που κάθομαι για να πιάνω την πρώτη ανάκλαση από τα ηχεία, αλλά σε τι ύψος, τι διαστάσεις, τι υλικά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου