Προς το περιεχόμενο

Γιατί ( Ti ) στη firewire και ποιές motherboards?


Odysseus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

 

Κάποιοι φίλοι που ασχολούνται με την τεχνολογία και τη μουσική μου είπαν,

για την αγορά της καινούργιας motherboard που θέλω, να κοιτάξω να έχει

Texas Instruments (Ti) firewire. Και ο λόγος είναι ότι σε διαφορετικές κατασκευές

δημιουργείται πρόβλημα Sync (συγχρονισμού) σε μια σύνδεση μιας κάρτας ήχου (Firewire).

 

Η απορίες μου είναι ότι απ' όσο έψαξα στις Asus motherboards δεν βρήκα κάποια που

να έχει (Ti). Και επιμένω στην Asus γιατί είμαι υπερευχαριστημένος εδώ και χρόνια.

Η μόνη εταιρία που βρήκα να φοράει (Ti) είναι η Gigabyte.

 

Ξέρει κανείς ποιές motherboard φοράνε (Ti) όχι μόνο από Gigabyte αλλά και από άλλες

εταιρίες... Και αν όντως πρέπει να δώσω βάρος στο θέμα της σύνδεσης Firewire να είναι

(Ti)?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω επί της ουσίας: οι Gigabyte είναι καλύτερες από τις Asus στα πάντα-όλα. Απλά το firewire chipset είναι το πρώτο που έτυχε να προσέξεις. Πάρε Gigabyte λοιπόν, και μην παιδεύεσαι με ερωτήματα τέτοιου τύπου, διότι πολλά θα ακούσεις αλλά λίγα θα μπορείς πραγματικά να διασταυρώσεις.

 

Φιλικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο εταιρείες είναι εξαιρετικές. Το ότι τα ΤΙ είναι πιο συμβατά και δοκιμασμένα με fw κάρτες, είναι γεγονός.

Εγώ προσωπικά σε 3 PC που έχω φοράω 2 Asus και ένα Gigabite.

Στα Asus βέβαια έχω βάλει από μια κάρτα PCI Unibrain με TI FW controller.

Κανένα πρόβλημα απολύτως.

 

 

Take care you all..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow φίλε, είσαι απόλυτος και δε μ'αρέσει... Πόσα σου δίνει η Gigabyte... Έλα λέγε..!! ;D

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και τη γνώμη σου.

 

Yannakis το έχω σκεφτεί -και- αυτό. Να βάλω αν χρειαστεί μια PCI κάρτα Ti σε Asus

μητρική. (Αν καταλήξω δηλαδή σε Asus).

 

Ξέρεις μήπως αν παίζει ρόλο το socket σ'αυτήν την PCI κάρτα?

π.χ. μια κάρτα PCI για USB 3.0 υποστηρίζει 1156 αλλά δεν υποστηρίζει 1366 socket.

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις μήπως αν παίζει ρόλο το socket σ'αυτήν την PCI κάρτα?

π.χ. μια κάρτα PCI για USB 3.0 υποστηρίζει 1156 αλλά δεν υποστηρίζει 1366 socket.

 

Και βέβαια παίζει ρόλο. Γι' αυτό σου λέω.. βάλε Gigabyte αν θες να μην έχεις προβλήματα με το firewire.

 

Όσον αφορά το πόσα παίρνω από τη Gigabyte, μη ξεχνάς ότι στην Ελλάδα έχουμε μία παγκόσμια πρωτοτυπία: αντί να υπερασπιζόμαστε αυτούς που μας πληρώνουν, υπερασπιζόμαστε αυτούς που πληρώνουμε .... :) :) :) (και μετά σου λέει ότι πάμε για πτώχευση)...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το πόσα παίρνω από τη Gigabyte, μη ξεχνάς ότι στην Ελλάδα έχουμε μία παγκόσμια πρωτοτυπία: αντί να υπερασπιζόμαστε αυτούς που μας πληρώνουν, υπερασπιζόμαστε αυτούς που πληρώνουμε .... :) :) :) (και μετά σου λέει ότι πάμε για πτώχευση)...

 

So true..

Οσα pc ειχα τα τελευταια χρονια τα εχω στηριξει σε μητρικες της gigabyte και της Intel...Και επειδη ειμαι του επαγγελματος πραγματικα για τα Asus μονο αρνητικα σχολια εχω να πω...Απο εκει και περα οπως ειπε και ο WoW , θα ακουσεις πολλα και ακομα λιγοτερα θα μπορεσεις να διασταυρωσεις..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας πόντος στην Gigabyte από μένα. Όχι ότι οι asus δεν είναι καλές, απλά δεν αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-1 για Asus και από μένα! Όσο καιρό την είχα μόνο προβλήματα, άσε δε που είχε και αρχαίο bios! Έβλεπε μνήμη μέχρι 1GB!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου