Προς το περιεχόμενο

Fender Strat:Τι 1000,τι 1800,τι 3500!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η DLX ειναι φτιαγμενη απο 2 κομματια alder

1) Πως διακρίνεται αυτό σε ένα ήδη βαμένο σώμα?

2) Και στις 2 βαμμένες (DLX και EJ) το διακρίνεις στα ίδια (ποιά) σημεία?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πως διακρίνεται αυτό σε ένα ήδη βαμένο σώμα?

2) Και στις 2 βαμμένες (DLX και EJ) το διακρίνεις στα ίδια (ποιά) σημεία?

 

τις κοιτας σε ΕΝΤΟΝΟ φωσ ¨γερνοντας" λιγο το σωμα,αν η κιθαρα εχει λεπτο φινιρισμα (& οι 3 εχουν) φαινεται αμεσως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ήταν πιο ενδιαφέρον αν οι τιμές ήταν "Τι 500,τι 1000,τι 2000;"  :D

 

Τώρα ξεκινάμε με έναν ήδη υψηλό πύχη απο ότι κατάλαβα που άν σου χάριζαν μια απο αυτές θα έπαιρνες την πρώτη πιστεύω ;D

 

P.S Εκτός και αν ήταν επίτηδες έτσι λόγω του ποστ που είχες αναφέρει

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ήταν πιο ενδιαφέρον αν οι τιμές ήταν "Τι 500,τι 1000,τι 2000;"  :D

 

Τώρα ξεκινάμε με έναν ήδη υψηλό πύχη απο ότι κατάλαβα που άν σου χάριζαν μια απο αυτές θα έπαιρνες την πρώτη πιστεύω ;D

 

P.S Εκτός και αν ήταν επίτηδες έτσι λόγω του ποστ που είχες αναφέρει

 

Συμφωνώ. Τραγανιστό το όλο review και μπράβο που ασχολήθηκες, αλλά θα'θελα από 'σένα ειδικά ένα shoot-out ανάμεσα σε πιο budget μοντέλα. Μια CV, μια classic player και μια Am. std. π.χ. Από 300-1000!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Τραγανιστό το όλο review και μπράβο που ασχολήθηκες, αλλά θα'θελα από 'σένα ειδικά ένα shoot-out ανάμεσα σε πιο budget μοντέλα. Μια CV, μια classic player και μια Am. std. π.χ. Από 300-1000!  :)

Δεν θα συμφωνήσω.

Τις μικρές, μια βόλτα στα μαγαζιά, και όλοι μπορούμε να τις δούμε.

Εξάλλου έχουν συζητηθεί πολλάκις εδώ μέσα.

Τις κιθάρες που λέει ο SF τι κάνει στο medium - up price range μέσα από τα μάτια ενός γνώστη και εφαλτήριο ένα προηγούμενο thread.

Δεν είναι στα οικονομικά μου περιθώρια αλλά θα ήθελα δω τι βλέπει, υποκειμενικά πάντα, ένας unbiased εξπέρ σε κιθάρες αυτές τις κατηγορίας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυπτουν ολο το φασμα τιμων της αμερικανικης παραγωγης  & νομιζω ότι συγκρινοντας τες μπορουμε να βγαλουμε «ασφαλη» συμπερασματα για το αν η διαφορες στην τιμη δικαιολογουν διαφορες στην «ποιοτητα» & το performance . 

 

Ξεκιναω ξεκαθαριζοντας ότι ΔΕΝ θα ποσταρω ηχητικα κλιπς για τον απλο λογο ότι οταν συνεκρινα τα κλιπς που εγραψα με το ΔΙΚΟ μου παιξιμο ;D,συνεβει αυτο που περιμενα...δηλ. απλα ΔΕΝ υπηρχαν ακουστες διαφορες στα ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ δειγματα  που να δικαιολογουν τη συγκριση των κιθαρων βασει αυτου του στοιχειου.... ;D

Καλημερα.Παντως αυτο που κανεις ειναι βασανιστηριο να μας εχεις βαλει να διαβαζουμε,να αναλυουμε,να μας τρεχουν τα σαλια και να μην ακουμε.Δεν γινεται να μην εχουν διαφορες εστω και ελαχιστες.Αν ειναι καλα σεταρισμενες και με καινουργιες χορδες και οι 3 δωσε κλιπ.Βρες τα σημεια που που διαφερουν.Μετα την θεωρια παει η πραξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δηλ. απλα ΔΕΝ υπηρχαν ακουστες διαφορες στα ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ δειγματα  που να δικαιολογουν τη συγκριση των κιθαρων βασει αυτου του στοιχειου.... ;D[/u]

Και (με βάση αυτό το πολύ σωστό που έγραψες), ποιό είναι το τελικό σου συμπέρασμα Superfunk σε απλά Ελληνικά?

Προσπαθώ (κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου) να καταλάβω ποιός είναι ο λόγος, όταν παίζεις να πάρεις την μία όχι την άλλη...η έμπνευση της στιγμής? σήμερα θέλω να παίξω με την άσπρη? ταιριάζει με το μπλουζάκι μου?...

 

Ελπίζω να είνα προφανές ότι υπερβάλλω...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνήσω.

Τις μικρές, μια βόλτα στα μαγαζιά, και όλοι μπορούμε να τις δούμε.

Εξάλλου έχουν συζητηθεί πολλάκις εδώ μέσα.

Τις κιθάρες που λέει ο SF τι κάνει στο medium - up price range μέσα από τα μάτια ενός γνώστη και εφαλτήριο ένα προηγούμενο thread.

Δεν είναι στα οικονομικά μου περιθώρια αλλά θα ήθελα δω τι βλέπει, υποκειμενικά πάντα, ένας unbiased εξπέρ σε κιθάρες αυτές τις κατηγορίας.

 

Επειδή δεν είμαστε όλοι unbiased experts όμως, όσο και να βολτάρω και να δοκιμάζω εγώ στα μαγαζιά, ε όλο και κάτι παραπάνω θα ξεζουμίσει ο SF. Εξ'ου κι η πρότασή μου. Απλά το προτείνω ως "συνέχεια" (ή prequel  ;D) του συγκεκριμένου thread, που όπως ήδη είπα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ήταν πιο ενδιαφέρον αν οι τιμές ήταν "Τι 500,τι 1000,τι 2000;"

 

τι να κανω αυτες εχω!!!! ..... ;D

 

 

Καλημερα.Παντως αυτο που κανεις ειναι βασανιστηριο να μας εχεις βαλει να διαβαζουμε,να αναλυουμε,να μας τρεχουν τα σαλια και να μην ακουμε.Δεν γινεται να μην εχουν διαφορες εστω και ελαχιστες.Αν ειναι καλα σεταρισμενες και με καινουργιες χορδες και οι 3 δωσε κλιπ.Βρες τα σημεια που που διαφερουν.Μετα την θεωρια παει η πραξη....

 

Και (με βάση αυτό το πολύ σωστό που έγραψες), ποιό είναι το τελικό σου συμπέρασμα Superfunk σε απλά Ελληνικά?

Προσπαθώ (κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου) να καταλάβω ποιός είναι ο λόγος, όταν παίζεις να πάρεις την μία όχι την άλλη...η έμπνευση της στιγμής? σήμερα θέλω να παίξω με την άσπρη? ταιριάζει με το μπλουζάκι μου?...

 

ΥΠΟΜΟΝΗ,ερχονται και τα του ηχου.

 

ΖΩΝΤΑΝΑ παντως οι κιθαρες ΕΧΟΥΝ διαφορες στον ηχο,ηχογραφημενες( και μαλιστα οταν αυτο που θα ακουσετε θα ειναι σε μορφη mp3 ) ομως "σιδερωνονται" απο τον ενισχυτη,τα μικροφωνα και τους προενισχυτες (καλα δε μιλαμε για το τι γινεται οταν τις φερεις στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κοσμο δηλ. τις ΚΟΜΠΡΕΣΑΡΕΙΣ/ΜΙΞΑΡΕΙΣ  μεσα σε ενα κομματι,εκει δεν μπορεις να ξεχωρισεις μια tele απο μια strat  ;D ;D)

 

Γενικα ειμαι παντα αντιθετος στα κλιπς γιατι ΠΟΤΕ δεν σου δινουν τον ζωντανο ηχο μιας κιθαρας σε ενα δωματιο με τον ενισχυτη διπλα σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα από τα μέχρι τώρα γραφόμενα, η μάχη για την καλύτερη αγορά θα παίξει μεταξύ Deluxe και Εric Johnson. Άν όντως το relic της '68 είναι κακοτεχνία, όπως το τραγικό relic της κατά τα άλλα εξαιρετικής Gallagher, συν του ότι είναι η ακροβότερη, συν του ότι έχει τα χειρότερα κλειδιά, σημαίνει ότι απλά δεν συναγωνίζεται στον λόγο αξία/τιμή τις άλλες δύο.

 

Άν γίνεται θα ήθελα από τον SF, να το συνεχίσει το θέμα και να μας περιγράψει και πράγματα τα οποία φαίνονται στο παίξιμο, στο χέρι του και δεν μετρούνται εύκολα με αριθμούς!

 

(Η Eric Johnson δεν έχει compound radious?)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου