Προς το περιεχόμενο

Fender Strat:Τι 1000,τι 1800,τι 3500!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρον για το πως βλέπει ο Νίκος όλο το θέμα περί strat.

Στα περισσότερα συμφωνώ, σε άλλα ίσως διαφωνώ..(όπως στο οτι με overdrive οι διαφορές είναι μικρές...)

 

:) ;)

 

 

edit...Κώστα σκύβεις πολύ και...φαίνεσαι!!!.. :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όπως στο οτι με overdrive οι διαφορές είναι μικρές...)

 

ισως δεν εγινα αντιληπτος,νομιζω οτι αν καποιος ξαναδιαβασει ομως θα καταλαβει τι θελω να πω... ;D

 

 

Ηλεκτρικος  BΡΩΜΙΚΟΣ  ηχος

 

Εδω οπως το περιμενα αλλωστε αρχιζει να μπαινει το...great equalizer το οποιο πιστευω οτι ισχυει για ολες τις κιθαρες.... Grin..οσο ανεβαινει το gain τοσο πιο ΙΔΙΕΣ ακουγονται ολες οι κιθαρες,με FUZZ φυσικα δεν ακουω ΚΑΜΜΙΑ διαφορα μεταξυ τους.

 

To cut  a  long story short αν καποιος παιζει με ΑΡΚΕΤΟ gain θα ερωτευτει την DLX μια και οι διπλοι δινουν περισσοτερο ογκο και μηδενικο θορυβο.

 

Σε ποιο vintage επιπεδα gain προσωπικα προτιμω την EJ στη neck θεση για lead,την DLX  στην  "κουφη" m & b IN SERIES θεση & την 69αρα στη μεσαια θεση.....

 

ενω σε φυσιολογικα επιπεδα gain υπαρχουν διαφορες  απο καποιο οριο και μετα αυτες αμβλυνονται λογω της..βαβουρας ;D,ετσι κι αλλοιως με τοσο αγριο κλιπαρισμα του ηχου αυτες οι κιθαρες (οι οποιες μη ξεχναμε σχεδιαστηκαν σε ΑΛΛΕΣ εποχες & μονο για καθαρο ηχο) χανουν την προσωπικοτητα τους και αναλαμβανει πλεον κατα 100% ο ενισχυτης....σε τοσο χαμο η DLX σιγουρα "νικαει" για τον απλο λογο οτι δεν κανει....βζζζζ & εχει περισσοτερο ογκο.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα και σε είχα συμπαθήσει.

 

ε,ενταξει μικρος ειναι ακομα,θα μαθει.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον SF για τις πληροφορίες και τον κόπο του! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε συναντήσει ιδιαίτερες διαφορές από την μια κιθάρα στην άλλη, πχ. από την πρώτη του τεστ (Am Dlx) σε μια άλλη ίδια, ή από μια Eric Johnson σε μια άλλη. Αυτήν την απορία την έχω γιατί έχω παίξει με δυο Eric Johnson strats:

  η πρώτη δεν με συγκλόνισε (ήταν την ίδια μέρα που πέτυχα το φανταστικό κομμάτι της απλής και ταπεινής Classic Player 50s που έχω - ντρέπομαι λίγο να πω πως μου άρεσε πολύ περισσότερο),

  η δεύτερη ήταν αυτή του SF και την εκτίμησα ιδιαίτερα.

 

(Μην ξεχάσω να πω πως και οι δυο είχαν σετάπ αξιώσεων που με βόλευε, η πρώτη straight from factory και η άλλη από τα χέρια του SF - no need to comment on THAT!!  ;D ;D :o)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραίο θέμα SF ;) Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες.

 

Μια απορία μόνο: γιατί όταν μιλάς για βάρος, χρησιμοποιείς pounds και μας μπερδεύεις; ;D Χάθηκε ο κόσμος να χρησιμοποιείς μονάδες του S.I.; ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί όταν μιλάς για βάρος, χρησιμοποιείς pounds και μας μπερδεύεις;

 

γιατι πρωτον η ζυγαρια που εχω ειναι...αμερικανικη....(μονο για κιθαρες την εχω γιατι ντρεπομαι να ανεβω πανω της.... ;D) & δευτερον ο περισσοτερος κοσμος μετραει σε pounds τα βαρη των κιθαρωνε...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα και σε είχα συμπαθήσει.

Για να είμαι ακριβής ο λόγος που δεν μου αρέσουν οι strat δεν είναι ο ήχος τους αλλά δεν με βολεύουν καθόλου σαν κιθάρες. Αλλά μπορει να με αναγκάσει η μέση μου σε μερικά χρόνια μη μπορωντας να αντέξει το βάρος μιας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ κιθάρας. :P

ε,ενταξει μικρος ειναι ακομα,θα μαθει.... ;D ;D

Λες;  :P

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου