Προς το περιεχόμενο

Fender Strat:Τι 1000,τι 1800,τι 3500!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε συναντήσει ιδιαίτερες διαφορές από την μια κιθάρα στην άλλη, πχ. από την πρώτη του τεστ (Am Dlx) σε μια άλλη ίδια, ή από μια Eric Johnson σε μια άλλη.

 

Bump κι εδώ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το consistency ειναι ΠΟΛΥ εντυπωσιακο στα αμερικανικα μοντελλα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ειχα 2 deluxe κατα καιρους...μαλλον 3 αλλα  την μια πολυ πολυ λιγο(vneck 2 μερες)...

ειχα και μια του 2010 και την εδωσα...ειχα 3 αμερικανες στανταρντ,εχω μια malmsteen(αλλα δεν την υπολογιζω σαν στρατ γιατι οι μαγνητες δεν λενε ιδιαιτερα για τετοιο ηχο),ειχα 2 classic player 60s(δεν ξερω γιατι αλλα δεν ενθουσιαστικα ιδιαιτερα παρ ολα τα θετικα σχολια στο νετ αλλα σιγουρα ειναι αξιοπρεπεστατη και παιζει καλα)

και τελος μια hot rod 57 (την οποια θεωρω και την χειροτερη στρατ που εχω παιξει ποτε)

 

anyway για μενα το θεμα στρατ ειναι πιο πολυ το μανικι ,τα σπεκς που σε βολευουν και γενικα το πως σου καθεται...το θεμα ηχος ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο..και τι θα σου κατσει πο κομματι...

 

καποια στιγμη ειχα φτιαξει μια στρατ με σωμα rockinger και μπρατσο απο γιαπωνεζα 70ς...ηταν κοπια blackmore με τους γνωστους quarterpound....ηταν η καλυτερη στρατ  που εχω πιασει στα χερια μου και ο βλακας την εδωσα...απιστευτο μανικι,απιστευτο sustain...τις ειχα κανει πειραματα με αλλα σωματα απο αμερικανα και απο μεξικανες γενικα οτι στρατ επαιζε τοτε στο σπιτι αλλα τζιφος...το συγκεκριμενο μανικι δεν ξερω γιατι αλλα εδεσε τελεια με το συγκεκριμενο σωμα...

 

τωρα μετα απο πολλες δοκιμες και σε μαγνητες και σε στρατ εχω καταληξει στην αγαπημενη μου road worn 50s που δεν την αλλαζω με τιποτα...ειναι το feeling Που με τραβαει απιστευτα...το μανικι απλα τελειο χωρις φινιρισμα να κολλαει το χερι και φυσικα εγω που θελω λιγο πιο αγριεμενο ηχο στρατ και οχι τοσο γλυκο καθαρο αλλα να ψιλοσπαει ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απ τους μαγνητες της και παιζει ακριβως οπως θελω...

 

τελικα τα ρασα δεν κανουν τον παπα ειχα ποσταρει καποια βιντεακια με συγκριτικα ακριβων και μη στρατ και τα παραθετω αλλη μια...

 

φυσικα δεν εχω δοκιμασει την πολυακουσμενη eric johnson και θα ηθελα πολυ...επισης δεν αποκλειω στο μελλον να παω σε μια custom shop δυστυχως γνωριζοντας οτι οπως και να γινει μια στρατ ειναι αλλα εγκεφαλικα δυστυχως με διεγειρει ακομα και το logo custom shop...(μην βριζετε)

 

 

Fender Strat Comparison USA vs Mexico Guitars - Nevada Music UK

 

Fender Strat Comparison USA vs Mexico - Part 2 - Nevada Music UK

 

αυτα απο εμενα σαν αποψη...και φυσικα πανω απ ολα ο ενισχυτης και τα χερακια...ξερω εχει καταντησει κουραστικο αλλα το ξαναλεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου