Προς το περιεχόμενο

Πως και τι για μια αρχη στο μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys μολις εγινα μελος οποτε χιλια thanks... Ειμαι φοιτητης στην Θεσσαλονικη και κανα μηνα πριν ανεβω (καλοκαιρακι) αρχισα να παιζω μπασο με την βοηθεια ενος φιλου (που μου δανεισε και το δικο του -βασικα η μαρκα αμφιβαλλω αν ειναι καλη {J&D λεγεται}). Οποτε οπως καταλαβαινετε ειμαι τελειως noob οχι μονο σε θεμα παιξιματος αλλα και σε γνωση σχετικα με της εταιριες κλπ... Οποιος πιστος μπορει να δωσει πληροφοριες για αγορα(αν και αυτο δν με νοιαζει παρα πολυ μιας και εχω) αλλα πολυ περισσοτερο για μαθηματα (γτ το Συγρονο ωδειο θελει ενα χιλιαρικο το χρονο :P ) ας κανει ενα ποστ οκ?? thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις ξεκαθαρίσει εσύ γιατι παίζεις;

Και εννοώ, θα παίζεις με κάποια μπάντα (υπάρχει ήδη κάποια) ή θα παίζεις μόνος;

Θες να μάθεις αρκετά ή ίσα ίσα τα βασικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές συμβουλές.

 

[sF mode]

 

- Μάθε τις νότες στην ταστιέρα μέχρι το πέμπτο τάστο σε κάθε χορδή, that's where the money is.

- Less is more.

- Ένα Precision κάνει για όλα.

- Αν παίζεις rock χρησιμοποίησε μια πένα.

- Μην παίζεις ΠΟΤΕ slap.

- Μη χρησιμοποιείς παραμόρφωση.

- Μην πας σε ωδείο.

 

[/sF mode]

 

Σε πολλά από τα παραπάνω τείνω να συμφωνώ. Τώρα για τα υπόλοιπα, απάντησε πρώτα στα ερωτήματα της Evilnye και συνεχίζουμε.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές συμβουλές.

 

[sF mode]

 

- Μάθε τις νότες στην ταστιέρα μέχρι το πέμπτο τάστο σε κάθε χορδή, that's where the money is.

- Less is more.

- Ένα Precision κάνει για όλα.

- Αν παίζεις rock χρησιμοποίησε μια πένα.

- Μην παίζεις ΠΟΤΕ slap.

- Μη χρησιμοποιείς παραμόρφωση.

- Μην πας σε ωδείο.

 

[/sF mode]

 

 

Κάτσε ρε τον άνθρωπο να μη κολλήσει πριν ξεκινήσει. :P

 

Μέχρι το 8ο τάστο καλά είναι. Από εκεί κ πάνω είναι για να περνάει η ώρα!

2,3,4,6 sure why not.

5 όχι ρε με το σλαπ πια :P

Να πας σε ωδείο. Ωραία είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ξεκαθαρίσει εσύ γιατι παίζεις;

Και εννοώ, θα παίζεις με κάποια μπάντα (υπάρχει ήδη κάποια) ή θα παίζεις μόνος;

Θες να μάθεις αρκετά ή ίσα ίσα τα βασικά;

Βασικα εγω γουσταρω περισσοτερο μεταλ και πανκ σε σχεση με το ροκ και εχω ενα φιλο με κιθαρα  πανω κατω του ιδιου γουστου που ψινεται να παιξουμε (for fun αρχικα και βλεπουμε)... Βασικα νοτες και λοιπα ξερω αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να μου δειξει αυτος καποιες κλιμακες η να βρω κπ που να ξερει ωστε να μπορω να παιζω σωστα τα κομματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά υπάρχει η προσέγγιση να πιάσεις ένα guitar pro και tabs ή chords που θα βρείς στο ιντερνετ, πχ http://www.ultimate-guitar.com/

και να τα αρχίσεις να τα διαβάζεις.

Ακούγοντας και τα κομμάτια και λίγο από δω από κει, κάτι κάνεις αν έχεις μια αίσθηση ρυθμού και ένα κουτσο στραβό αυτί.

 

Τώρα βέβαια είμαι λάθος άνθρωπος να ρωτήσεις γιατί θεωρώ τη βοήθεια ενός δασκάλου ανεκτίμητη.

Ίσως θα μπορούσες να ψάξεις να κάνεις κάποια ιδιαίτερα, με κάποιο μπασίστα, αλλά είναι όλο στο κατα πόσο θες να εμβαθύνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το guitar pro.. Επίσης υπάρχουν διάφορες μουσικές που μπορούν να σε βοηθήσουν σε διάφορα είδη μουσικής στο μπάσο.. Δεν ξέρω αν θες να ασχοληθείς μόνο με μέταλ/πανκ, αλλά προσωπικά, θεωρώ κάποια κομμάτια των portishead μεγάλο σχολείο.. και είναι και (σχετικά) προσιτά για αρχάριο στο άκουσμα (δεν παίζουν εξωφρενικές ταχύτητες ούτε τα κτηνώδη riffs του Wolstenholme ας πούμε.. ). Αυτά κ από μένα!! καλή αρχή!!!

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks!! για το guitar pro ηξερα(ο φιλος του φιλου κλπ) οποτε αρχιζει το ψαξιμο για δασκαλο..το ποστ ειναι ανοιχτο για προτασεις κ λοιπα σχετικα....χιλια ευχαριστω... stay heavy budds \m/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου