Προς το περιεχόμενο

Fender American Deluxe Telecaster με Seymour Duncan JB - help!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με έχετε σιχαθεί με τις μόντες μου και τις απορίες μου, αλλά έχω ακόμα ένα θέμα και ελπίζω να μου δώσετε τα φώτα σας:

 

Πρόσφατα, μέσα από το noiz έκανα μια υπέροχη τράμπα και απέκτησα μια american deluxe telecaster και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Εκπληκτική κιθάρα! Μου άρεσε τόσο που θέλω να πάρω ακόμα μια (πουλώντας την Gibson μου) για να την χρησιμοποιώ στις αγαπημένες μου μεταλλοκατστάσεις (ξέρω, ξέρω, θα πέσει φωτιά να με κάψει κλπ) στις οποίες ανταποκρίνονταν μια χαρά η Gibson μου (Gibson Les Paul Standard του'92).

 

Λοιπόοον...

Θέλω να την πάω σε μάστορα να τη σκάψει στη bridge θέση και να τοποθετήσω έναν Seymour Duncan JB TB4 (σαν κι αυτόν που φοράει η Jackson Soloist).

 

Τί λέτε; Θα μπορέσω να την χρησιμοποιήσω την am. deluxe tele για heavy καταστάσεις (π.χ. Metallica και ακόμα και thrashοκαταστάσεις);

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψάχνω για τον ήχο της Les Paul. Ίσως η διατύπωσή μου ήταν παραπλανητική. Απλά, θέλω να χρησιμοποιώ και μια deluxe tele για τέτοιου είδους μουσική. Μου έκατσε τόσο πολύ, που θέλω να έχω δυο: μια όπως είναι και μια για heavy μουσική.

Να προχωρήσω άφοβα δηλαδή;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o JB ειναι κλασικη λυση σε ροκheavy ηχο.

πανω σε τελε δεν τον εχω ακουσει, οποτε δεν μπορω να σου πω πιο συγκεκριμενα

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη απο τη φυσης η θεση bridge σε tele <<ξυριζει>> και επειδη ο jb εχει τονισμενες τις ακραιες συχνοτητες νομιζω οτι θα σου βγει πολυ πριμαριστος ο ηχος. Παντως αν δεν δοκιμασεις και δεν ακουσεις μονος σου οτι και να λεμε... Ο jb παντως ειναι απο τους αγαμημενους μου μαγνητες και εχει κολησει σε κιθαρες και καταστασεις που δεν το περιμενα με τιποτε.

  Παντως μη σκαβεις την κιθαρα σου . Απλα βαλε ενα jb junior και τελειωσες (μικρη διαφορα απο τον πληρη hum) και αν δεν σου κατσει βαλε κατι κλασικο σε μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..ούτε εγώ έχω ακούσει jb σε tele, αλλά δεν θα προβληματιζόμουν ιδιαίτερα..και να βγει πριμαριστός ο ήχος μπορείς να τον μπασάρεις αλλάζοντας πυκνωτή και ίσως ποτενσιόμετρα..

..επίσης καλύτερα να μην την σκάψεις και να χρησιμοποιήσεις διπλό σε μέγεθο μονού..έχε υπόψην και τον hotrails.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ διπλού humbucker και μονού σε μέγεθος διπλού, λέω να δοκιμάσω τον hot rails. Εϊναι όντως όμως μικρή η διαφορά ή θα χάνω σε κάποια θέματα;

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά μεταξύ διπλού humbucker και μονού σε μέγεθος διπλού, λέω να δοκιμάσω τον hot rails. Εϊναι όντως όμως μικρή η διαφορά ή θα χάνω σε κάποια θέματα;

κοίτα, διαφορά υπάρχει, δηλαδή σκέψου την διαφορετική απόσταση ανάμεσα στα 2 πηνία ενός διπλού και ενός διπλού σε μέγεθος μονού..επίσης σκέψου ότι αν βάλεις μονό σε μέγεθος διπλού, θα διατηρήσεις τη θέση του bridge μαγνήτη που είναι υπο γωνία..αν την ρουτάρεις για κανονικό διπλό, λογικά θα τον βάλεις σε ευθεία και όχι υπό γωνία..όλα αυτά δημιουργούν μια διαφορά όσο και να το κάνουμε..γνώμη μου, δοκίμασε ένα hotrails και αν σου αρέσει και σε καλύπτει ένας τέτοιος μαγνήτης, μην ψάχνεις παραπέρα..τί ποτενσιόμετρα και πυκνωτή έχει η κιθάρα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα φοράει 250άρια ποτενσιόμετρα, τα οποία φυσικά θα αλλάξω με 500άρια. Ο πυκνωτής δεν θυμάμαι τί είναι.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά θα έχει τον 0,047μf πυκνωτή..

ο hotrails έχει πολλά μπάσα που θα τα θες νομίζω..

τέσπα, βάλε ότι είναι να βάλεις, πες μας και τις εντυπώσεις σου και βοηθάμε αν χρειαστεί..

α, και κάποιος πουλάει hotrails στις αγγελίες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου