Προς το περιεχόμενο

Kurzweil talk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το Κ2661 εδω και 1,5 χρονο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το οργανο αν και ακομη εχω μαθει το 10%.

Το θεωρω εκπληκτικο οργανο και καλω τους απανταχου Κουρζβαιλακιδες,εαν θελουν, να ανταλαξουμε αποψεις και να συζητησουμε για τα Kurzweil.

Μπορουμε να ανταλαξουμε ηχους, να συζητησουμε για το μελλον τις εταιριας(πχ πως θα θελαμε να ειναι το επομενο workstation) και αλλα πολλα...

 

Οσοι πιστοι απαντήσατε.

 

Thanks.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε αυτο το site. Εχει παρα πολλες πληροφοριες και ηχους για Kurzweil. :wink:

 

http://kurzweil.sonikmatter.com/

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να συμμετασχω στην κουβέντα αλλά το δικό μου Kurzweil ειναι stage piano (SP88X). Οταν το αγόρασα ήθελα πιανο για εξασκηση και ο ήχος του σκοτωνει!!

 

Από την άλλη δεν ξερω τι μπορεί να αγοράσω στο μελλον οπότε θα παρακολουθώ

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα και το δικο μου(Κ2661) ειναι καινουργιο μοντελο και θελω να το μαθω πολυ καλα, οποτε δεν κοιταω κατι αλλο για αγορα(αλλωστε εσκασα πολλα για να το αλλαξω τοσο γρηγορα), εξαλου ειναι εκπληκτικο οργανο.

Απο την αλλη ενω κοιταζω λοξα προς τα workstation καινουργιας γενιας(Korg Oasys, Alesis Fusion) ειμαι τοσο ευχαριστημενος με το Kurzweil που πρωτα θα περιμενω την απαντηση της(εαν ερθει ποτε,γιατι αυτη η εταιρια ειναι στον κοσμο της,δεν συμβαδιζει με τον ανταγωνισμο)σε καινουργιο workstation και μετα θα αποφασισω εαν θα παρω κατι.

Προς το παρον ,και για το μελλον, θα προσπαθησω να το μαθω πολυ καλα και να μοιραστω αυτα που ξερω(και να μαθω βεβαιως,βεβαιως) με οποιον απο εσας ενδιαφερεται.

 

Δεν παιζει ρολο που δεν εχεις προγραμματιζομενο Kurzweil.Μπορουμε να μιλησουμε για ηχους κτλ.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο SP88X εχει συνολικά γυρω στους 30 ήχους από τους οποίους εγώ χρησιμοποιώ μόνο 3....Το Bright Piano, Grand Piano (TΕΛΕΙΟΟ) και ελάχιστα τα Slow Strings.....

 

Αλλά εαν γενικά ξέρεις από κατασκευή/επεξεργασία ήχου θα ήθελα μια μικρη βοηθεια στο πως να φτιάξω εναν ήχο στο Rack μου. Εχω βρεί καποια strings αλλα θέλω να τα κάνω λιγο πιο ογκώδη και να χαμηλώσω το attack.

 

Τι προτεινεις; (λιγο off topic ε;)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησω με βαση αυτα που ξερω.

Οσον αφορα το attack απλα χαμηλωσε το.Προφανως τα strings θα ειναι λιγο slow και θα θελεις η ατακα να ξεκιναει πιο γρηγορα. Βρες το envelope(ADSR) και παιξε με το attack(πχ εαν το χαμηλωσεις τελειως ο ηχος θα φτανει στο ανωτατο επιπεδο αμεσως).

Οσον αφορα τον ογκο αυτο μπορει να ειναι θεμα του δειγματος(sample) που χρησημοποιει ο ηχος σου, μπορει να ειναι και ο τροπος παιξιματος(παιξε το ακορντο πιο ανοιχτα ωστε να πιασει ολες της συχνοτητες και να γινει πιο ογκωδες).

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι....τα kurzweil στο πλαι αντι για τα παραδιακα wheels εχουν ενα αλλο συστημα......Μπορεισ να μου πεις πως λειτουργει.....(για pitch bend και modulation εννοω). Δεν εχω καταφερει ακομα να τα ρυθμίσω

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κ2661 που εχω εχει τα παραδοσιακα. Πιστευω οτι αυτα που εχεις λειτουργουν οπως και τα παραδοσιακα απλα ειναι αφης(τα ειχα δοκιμασει στο Bon και λειτουργουσαν).

Τι ενοεις οτι δεν μπορω να τα ρυθμισω ; Δεν ανταποκρινονται καθολου ;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς.....είτε τα πατάω είτε οχι ειναι το ιδιο..Ισως παιζει ρολο τι ηχο χρησιμοποιεις αλλα ουτε στα strings δεν ειδα διαφορά. Η αλήθεια ειναι οτι με το Kurzweil μονο πιανο παίζω οποτε δεν ειναι κατι που με καιει απλα ετσι από περιέργεια

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις τα παταω ; πχ στο pitch bend πρεπει να βαλεις το δακτυλο σου στην μεση του ribbon και παιζοντας εναν ηχο να το πιεσεις μπρος τα πανω η μπρος τα κατω αναλογα εαν θες να ανεβεις η να κατεβεις τονο(οπως ενα παραδοσιακο pitch bend) αλλα με την αφη. Λογικα αυτο πρεπει να εχει πισω απο την μεμβρανη ενα φωτακι(πχ στο modulation) ωστε να καταλαβαινεις σε πιο σημειο εισαι.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου