Προς το περιεχόμενο

Φεύγει ο Frusciante από τους Peppers?


RogerWaters15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ερώτημα είναι θα θέλαμε? Θα θέλαμε άλλο ένα ακόμα blood sugar sex magik? Θα τους ήταν πολύ εύκολο να το κάνουν αλλά δεν το κάναν! Δεν είναι το stadium arcadium ενεργός και παραγωγικός δίσκος? Δηλαδή δεν θέλω να γίνομαι οπαδικός αλλά κάποια πράγματα είναι στην κατηγορία της κοινής λογικής! Αλήθεια έχεις δει φίλε darshan τους red hot live? Όχι από dvd ή στο you tube, live!

 

όχι, δεν τους έχω δει, αν και θα το ήθελα. Τους κρίνω μόνο από την studiακή τους δουλεία.

Δεν θα ήθελα ακόμα ένα blood sugar sex magik, ήθελα τότε την συνέχειά του.  ;) To one hot minute μου άρεσε πολύ, μιά χαρά peppers είναι, το κακό είναι πως δεν συμφωνούν και οι peppers μαζί μου...

Γνώμη μου είναι πως από το californication μέχρι το stadium arcadium γίνονται όλο και πιό flat, λείπουν νέες ιδέες, μου φαίνονται όλα συνθετικά αναμασήματα. Δεν σου λέω πως δεν μου αρέσουν, όλα των peppers μου αρέσουν, αλλά κάποια στιγμή μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως όλη αυτή η αγάπη της επανένωσης, τους έκανε κακό μουσικά. "We are the guys from the rehab, plus the drummer, and we are having fun!"  

Τέσπα, ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά παραθέτω ένα ερώτημα..

 

Πως γίνεται κάποιος άνθρωπος που έχει βγάλει έναν δίσκο σαν το Empyrean, ή το Curtains εαν θέλετε, το επόμενο καλοκαίρι να τραγουδάει το Dani California η να προσπαθεί να συνεισφέρει συνθετικά σε κάτι ανάλογο..

 

ευχαριστώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειναι εξίσου "βαθιά" και ουσιαστικά και τα δύο ... και το Danny California

 

California rest in peace

Simultaneous release

California show your teeth

She's my priestess, I'm your priest

Yeah, yeah

 

 

και ότι έχει γράψει ο frusciante στα προσωπικά του albums... είναι αναμφισβήτητο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ως γνωστον γραφω ΑΡΓΑ, οποτε ας εκλαβετε  τα παρακατω ως μια συντομη και ΜΗ αιτιολογημενη οπαδικη μεν, τιμια δε απαντηση στο θεμα εκει που εφτασε.

 

Σαν καλο παιδι ακουω ΟΛΕΣ τις ΚΑΛΕΣ μουσικες. Οχι για να το παιζω "κουλτουριαρης" και "ψαγμενος" (παγκοσμιο και διαχρονικο συνδρομο), αλλα επειδη πως να το κανουμε ξεκινησα 8 ετων με τον πρωτο δισκο των Ντορς σε κασσεττα και μεσα σε μια εβδομαδα ειχε γινει κομματι του ειναι μου. Τελοσπαντων, απο τοτε και πολυ μακρια εχει παει και πολυ εχει "παχυνει" η βαλιτσα.

 

Πριν απο 3 χρονια ενας φιλος μου φαν των Πεππερς προσπαθησε να με μυησει στην μουσικη τους. Εγω σαν πρωτη αντιδραση ειχα φυσικα (τι αλλο?) τα κλασσικα κομπλεξ ενος ηδη πολυ ψαγμενου μουσικοδιφη μεν, και αρκουντως προκατειλημμενου εγωιστακου δε.

 

   "Και τι, εγω (το αιωνιο "εγω") που ακουω ψυχεδελεια, τις εθνικες μουσικες του κοσμου ολου, μπλουζ, ρεμπετικο του '30, πανκ '77, electronica κλπ κλπ μα πανω απ'ολα ΡΟΚ (ασχετα με ποιες κλιμακες και ρυθμους εκφραζεται την εκαστοτε φορα) να ακουσω Πεππερς? Τιεχουν δηλαδη να μου πουνε αυτοι οι εμτιβιοτετοιοιαμερικανο-εμπορικοτετοιοι?"  

 

Ευτυχως ο φιλος μου επεμεινε (ευχαριστω Παναγιωτη).

 

Και ανακαλυψα εναν απο τους πλεον ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΥΣ ΡΟΚΑΔΕΣ των '00ς (αν και μετα ανακαλυψα οτι προκειται για παλιοσειρα).

 

Που μπορει και να μην παιζει ουτε με υπερηχητικα δαχτυλα ουτε την ταστιερα να την  κανει βουτυρο αλλα παιζει με ΚΑΡΔΙΑ.

 

 

Και γενικα την σημερινη αντιπαραθεση με Φρου και Αντιφρου την αναγαγω στο εξης:

 

Οτι (μαζι με τις διαφορες ενδιαμεσες καταστασεις) τελικα ολοι οι ακροατες και οι μουσικοι αναγαγονται στις εξης δυο ακραιες κατηγοριες:

 

Σε αυτους που πρωταρχικα ακουνε με το μυαλο, δηλαδη τεχνικα, και σε αυτους που πρωταρχικα ακουνε με την καρδια, δηλαδη συναισθηματικα.

 

Και αν το δειτε αυτο στο βαθος που του αναλογει, θα δειτε οτι αυτοι οι δυο κοσμοι στην βαση τους ειναι κοσμοι αγεφυρωτοι. Παντα στο τελος, σαν υστατο επιχειρημα για την αξια ενος τραγουδιου π.χ. ο ενας τυπος ακροατη θα κανει αναγωγη στα τεχνικα στοιχεια,  ενω ο αλλος στο συναισθημα.

 

(Ακομα πιο) υποκειμενικα μιλωντας, επειδη εγω προσωπικα παντα εδινα το ιδιαιτερο βαρος στην ΤΕΧΝΗ και οχι στην ΤΕΧΝΙΚΗ, ανηκω στην δευτερη κατηγορια.

 

Επι του ειδικοτερου θεματος, εχω να πω οτι ο κυριος Φρουσιαντε ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ (η μια αληθεια, βεβαιως βεβαιως...)

 

Και φυσικα δεν θα κατσω να επιχειρηματολογησω το "γιατι".

Οσοι καταλαβαν καταλαβαν  ;)(ως συνηθως).

 

(Ειναι αυτη η αδιορατη ικανοτητα της συναισθησης ρε παιδι μου, που ειναι ΠΟΛΥ σημαντικοτερη απο την αναλυση) --> και σπουδαζω και μαθηματικα οχι παιζουμε :P ;D

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καινούργια εμφάνιση των Red Hot με τον νέο κιθαρίστα τους.

http://www.youtube.com/watch?v=ecaWttSrfZY

 

Από ότι είδα σε φωτογραφίες,ο Josh παίζει με την tele του Frusciante που του την έχει χαρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap δεν είναι όμως η τέλε που χρισημοποιούσε στα live, εκείνη είναι '65 και έχει f στο pickguard

231.jpg

 

Ενώ του Josh όχι:

96273581.jpg?v=1&c=NewsMaker&k=2&d=77BFBA49EF878921A343B2C87A49D8F584E8AA222CABD30DDA7F79D3507D4A9DBBF6E9CCFBC96E87

 

Είναι η πρώτη από εδώ:

Frusciante3.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτη που κραταει στη φωτο του 65-66 ειναι (εχει transition decal)..κονομημενος ο Τζωνης δεν χαριζεις ετσι κιθαρα των $17.000.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Σαφως,βεβαια θα πρεπει να αντιμετωπισουμε με συμπάθεια τους επικριτες του Frusciante γιατι απλα δεν εχουν κατανοησει οτι το σημαντικοτερο πραγμα για να παει μπροστα ενα γκρουπ ειναι η ΧΗΜΕΙΑ μεταξυ των μελων του & μετα τα υπολοιπα.

 

Με αλλα λογια το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που θα "τσεκαρει" ενα συγκροτημα στο εξωτερικο οταν ειναι να προσλαβει ενα νεο μελος ειναι οι μουσικες του ικανοτητες (στα πλαισια της λογικης βεβαια δεν λεω οτι ο καθε ασχετος μπορει να μπει σε ενα γκρουπ επειδη ειναι ωραιος τυπος)

 

 

+10000000000

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου... 8)

 

(το ξέρω οτί είναι παλιό το thread,αλλά τώρα έτυχε να το διαβάσω.)

 

 

Προσωπικά, "ανοίγει η ψυχή μου" όποτε ακούω αυτόν τον άνθρωπο(είτε στους RHCP,είτε σε solo δουλειά του)...Αμέσως πιάνω όποια κιθάρα βρω μπροστά μου και αρχίζω να παίζω.

 

Ακούστε αυτό το απλό που παίζει στο 4:03 και θα καταλάβετε τι εννοώ όταν λέω,οτί "ανοίγει η ψυχή μου" όποτε τον ακούω να παίζει...

 

 

 

Συμπληρώνοντας αυτά που είπε ο Superfunk,ο Kurt Cobain δεν ήξερε να παίζει κιθάρα.Ε και...?

 

Ξέρω οτί κάποιοι θα με πουν τρελό,αλλά σε 10-20 χρόνια(αν όχι ήδη από τώρα),οι Nirvana θα θεωρούνται οι "μοντέρνοι Beatles" και ειδικά για τη "Generation X"...

 

ΧΗΜΕΙΑ κύριοι και μπόλικες δόσεις ταλέντου και (μουσικής ειδικά) ιδιοφυίας... 8)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο Keith Richards, "ο καθενας μας ειναι χειροτερος απο ολους ατομικα αλλα σαν γκρουπ ειμαστε καλυτεροι απ' τον καθενα".

 

με αφθονη δοση χιουμορ βεβαια αλλα και με αρκετη δοση ειλικρινειας!!!

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου