Προς το περιεχόμενο

Φεύγει ο Frusciante από τους Peppers?


RogerWaters15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ όταν μιλώ για ένα μουσικό, πάντα τον συγκρίνω με τον εαυτό μου, όπως και όλοι σας άλλωστε.

 

Και δεν εννοώ το αν είναι βιρτουόζος ή αν είναι "τυπάς" ή όλα αυτά τα υπερφίαλα.. αλλά το αν η σχέση του με αυτό που κάνει έχει κάποια ουσία.

 

Διαφωνώ. Εγώ προσωπικά δε συγκρίνω τον εαυτό μου με κάποιο μουσικό σε οποιοδήποτε επίπεδο πέραν του μουσικού. Όντως πολύ συχνά θα επηρεαστεί η κρίση κάποιου εάν μάθει τη ζωή κάποιου μουσικού, αλλά για αυτό το λόγο δεν ασχολούμαι καθόλου μα καθόλου και απλά ακούω. Ελάχιστες μπάντες μπορώ να ονομάσω και όλα τα μέλη τους :P

Και το τι ουσία έχει η σχέση οποιουδήποτε κάνει με ότι κάνει, εάν δεν τον ξέρω προσωπικά, δε μπορώ και να τον κρίνω γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γι' αυτό το ρίξαμε στη τζαζ, στη κλασσική, τα δημοτικά, τα νησιώτικα, τους αμανέδες και οτιδήποτε άλλο.. για να γλυτώσουμε από αυτό τον ωκεανό μαλακίας.

 

μπα, απλα γερασαμε... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SuperFunk στα δικά μου αυτιά ο Frusciante είναι αυτό που ανέφερα, τραγικός και σε συγκεκριμένο live που έτυχε να βλέπουν συνάδελφοι (μου διαφεύγει αλλά μπορώ να μάθω ποιο ήταν) ήταν ΤΟΣΟ παράφωνος που δεν το πίστευα! Εκεί έχασα πάσα ιδέα...

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι :

 

1) O εν λόγω κύριος είναι αποτυχημένος! Ήδη ανέφερα ότι είναι Super Star και κονομάει πολύ χρήμα, άρα είναι επιτυχημένος

 

2) Δεν έχω δικαίωμα να μην μου αρέσει! Να αλλάξω διατύπωση από το τραγικός? Οκ λοιπόν δεν μου αρέσει!

 

3) Ο Fleamail να μιλάει τόσο καυστικά για συνφορουμίτες, για εμένα μιλάω, και ΚΑΝΕΙΣ να μην το παρατηρεί! Και ρωτάω! Άν εγώ είχα μιλήσει για αντιλήψεις και ορίζοντες στο ύφος του κυρίου Fleamail, θα είχα τώρα -1 κάρμα? Για να μην πω για το μεγαλοπρεπέστατο Αϊ Σιχτίρ που ξεστόμισε ως επιστέγασμα της αγανακτησής του!  ;D ;D

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καταληγετε ετσι σε τετοια θεματα; Αυτο ειναι το στυλ του Frusciante σ'αλλους αρεσει σ'αλλους δεν αρεσει, δεν σας αναγκασε κανεις να ακουσετε, κι εγω δεν μπορω να ακουω 352νοτες το δευτερολεπτο και δεν κανω θεμα για τετοιους κιθαρίστες.

Αλλά είναι και καπως ενοχλητικο να αναφερεστε σαν μωρα παιδια για ενα ανθρωπο - καλλιτέχνη οποιος αποτελει εμπνευση σε καποιους αλλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ. Εγώ προσωπικά δε συγκρίνω τον εαυτό μου με κάποιο μουσικό σε οποιοδήποτε επίπεδο πέραν του μουσικού. Όντως πολύ συχνά θα επηρεαστεί η κρίση κάποιου εάν μάθει τη ζωή κάποιου μουσικού, αλλά για αυτό το λόγο δεν ασχολούμαι καθόλου μα καθόλου και απλά ακούω. Ελάχιστες μπάντες μπορώ να ονομάσω και όλα τα μέλη τους

 

Εύη, αυτό που περιγράφεις είναι ΕΝΑ είδος σχέσης με τη μουσική, αλλά δεν είναι το ΜΟΝΟ είδος σχέσης. Εγώ, αν δεν εγκρίνω προσωπικά ένα άτομο, μου είναι εντελώς αδιάφορο τι μουσική παίζει.

 

Τι σημαίνει "εγκρίνω"; Δε σημαίνει ότι αποδέχομαι μόνο τους ανθρώπους που κάνουν όσα θα έκανα εγώ, αλλά.. πως να στο πω... αν κάποιος βρωμοκοπάει ότι είναι στην όλη ιστορία μόνο για τα φράγκα.. ε.. πως να το κάνουμε... το θεωρώ απεχθές.

 

Για εμένα η μουσική είναι ένας ιερός χώρος (στο νου μου.. όχι στην αγορά...) και τύποι που κάνουν τον καραγκιόζη δεν έχουν θέση.

 

μπα, απλα γερασαμε... ;D

 

 

Ναι.. δεν ήξερα να αυτοκτονήσω στα 30 για να έχει λόγο ύπαρξης ο κάθε Κολοκύθας... :) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη, αυτό που περιγράφεις είναι ΕΝΑ είδος σχέσης με τη μουσική, αλλά δεν είναι το ΜΟΝΟ είδος σχέσης. Εγώ, αν δεν εγκρίνω προσωπικά ένα άτομο, μου είναι εντελώς αδιάφορο τι μουσική παίζει.

 

Τι σημαίνει "εγκρίνω"; Δε σημαίνει ότι αποδέχομαι μόνο τους ανθρώπους που κάνουν όσα θα έκανα εγώ, αλλά.. πως να στο πω... αν κάποιος βρωμοκοπάει ότι είναι στην όλη ιστορία μόνο για τα φράγκα.. ε.. πως να το κάνουμε... το θεωρώ απεχθές.

 

Για εμένα η μουσική είναι ένας ιερός χώρος (στο νου μου.. όχι στην αγορά...) και τύποι που κάνουν τον καραγκιόζη δεν έχουν θέση.

 

 

Ναι.. δεν ήξερα να αυτοκτονήσω στα 30 για να έχει λόγο ύπαρξης ο κάθε Κολοκύθας... :) :)

 

 

 

Ευτυχώς που υπήρξαν (και υπάρχουν) κάποιοι που καθόλου ιερό χώρο δεν θεωρούν τη μουσική και αποπατούν εντός του ασυστόλως και κάνουν τους -κατά τη γνώμη αρκετών-καραγκιόζηδες. Ειδάλλως, δεν θα χαμε το rock n roll...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδάλλως, δεν θα χαμε το rock n roll...

 

ακριβως,σοβαροτητα,"τεχνη" και αλλα τετοια διαφορα απλα δεν εχουν ουδεμια σχεση με το rock n'roll,μουσικη διασκεδασης ηταν,ειναι & θα ειναι εις τον αιωνα των αιωνων (αμην).

 

ποσο μαλλον οι Peppers οι οποιοι κατα βαθος ειναι αυτο που ηταν & οταν ξεκινησαν δηλ. μια ΠΑΝΚ μπαντα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Frusciante στο Noiz είναι κάτι όπως η αριστερά στην Ελλάδα. Αν σου αρέσει, έχει καλώς. Αν όχι, το βουλώνεις, γιατί δεν σε παίρνει.

 

Sorry, κύριοι, αλλά ο βασιλιάς ΕΙΝΑΙ γυμνός...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύη, αυτό που περιγράφεις είναι ΕΝΑ είδος σχέσης με τη μουσική, αλλά δεν είναι το ΜΟΝΟ είδος σχέσης. Εγώ, αν δεν εγκρίνω προσωπικά ένα άτομο, μου είναι εντελώς αδιάφορο τι μουσική παίζει.

Εμ να μη πεις τότε "όπως όλοι σας άλλωστε". :P

 

 

Τι σημαίνει "εγκρίνω"; Δε σημαίνει ότι αποδέχομαι μόνο τους ανθρώπους που κάνουν όσα θα έκανα εγώ, αλλά.. πως να στο πω... αν κάποιος βρωμοκοπάει ότι είναι στην όλη ιστορία μόνο για τα φράγκα.. ε.. πως να το κάνουμε... το θεωρώ απεχθές.

 

Πάντως όλοι οι επιτυχημένοι μουσικοί για τα φράγκα το κάνουν. Μάλλον όλοι οι επιτυχημένοι άνθρωποι κάνουν τα πάντα για τα λεφτά, και ελάχιστοι άνθρωποι παράλληλα θέλουν και την καινοτομία - δημοσιότητα - να ξεχωρίσουν.

 

Έχω την εντύπωση πάντως πως ο fleamail αναφερόταν σε σεβασμό στον Frusciante και το έργο του αν και φαντάζομαι θα το διευκρινίσει και ο ίδιος.

 

Ο Frusciante στο Noiz είναι κάτι όπως η αριστερά στην Ελλάδα. Αν σου αρέσει, έχει καλώς. Αν όχι, το βουλώνεις, γιατί δεν σε παίρνει.

 

μμμμμμμ να μην το πολιτικοποιήσω το θέμα εε εε; Όχι καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλάξω διατύπωση από το τραγικός? Οκ λοιπόν δεν μου αρέσει!

 

ετσι μαλιστα,παω πασσο.... ;D

 

Γενικα βρισκω ολες αυτες τις κουβεντες για ΤΡΙΤΟΥΣ μουσικους,απλα παιδικες (η BMW ειναι καλυτερη απο τη Mercedes,ο μπαμπας μου δερνει τον μπαμπα σου και αλλα φαιδρα...) οποτε δεν νομιζω να προσφερουν σε τιποτα.

 

Καθενας βασει της μορφωσης του,της αισθητικης του & των πιστευω του μπορει να γουσταρει η να μη γουσταρει καποιον....το να τον προσβαλει ειναι ομως λαθος κατα τη γνωμη μου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου