Προς το περιεχόμενο

Φεύγει ο Frusciante από τους Peppers?


RogerWaters15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θύμισέ μου παίζατε κάποιο κομμάτι peppers με τις μπάντες που σε είχα δει; Σίγουρα... αλλά ρε εσύ λες,

"couldn't care less"

 

Τώρα τι θες; :P

 

Εγω μπορει να του σκιζω τα βαρδουλα αλλα ο φρουσιαντζης (και αρκετοι αλλοι ομοιοι του) μου βγαζουν τα μανια μου.

Couldn't care less γιατι υπαρχουν και (πολλοι) αλλοι, οποτε δεν πα να πλυνει κανα πιατο?

 

Κομματια παιζαμε 2 εκ των οποιων το ενα ειναι απο τον 1 (απο τους 2) δισκους των Peppers που θεωρω αριστουργημα και το αλλο μια σκατιλα που απλα εγινε χιτ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Couldn't care less γιατι υπαρχουν και (πολλοι) αλλοι, οποτε δεν πα να πλυνει κανα πιατο?

 

Αλίμονο. Απλά ντάξει σαν σχόλιο είναι εντελώς επιπέδου youtube και όχι φόρουμ. Και μάλιστα αρκετά πριν καεί το θέμα, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

 

Κομματια παιζαμε 2 εκ των οποιων το ενα ειναι απο τον 1 (απο τους 2) δισκους των Peppers που θεωρω αριστουργημα και το αλλο μια σκατιλα που απλα εγινε χιτ

 

Να φανταστώ blood sugar sex and magic το ένα σίγουρα. Το άλλο;

 

Δε θυμάμαι ποια παίξατε να μαι και ειλικρινής. Τον σεβασμό τον δίνω στο comfortably numb :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εγώ άνοιξα το θέμα θα ήθελα να πω και εγώ την άποψη μου περι Frusciante.

 

Καταρχήν είμαι πολύ φαν των Peppers,οπότε δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φύγει ο Frusciante.

Προσφέρει ΠΑΡΑ πολλά, συνθετικά ,παικτικά και φωνητικά είναι γεγονός ότι είναι φάλτσος αρκετές φορές ,αλλά για να το θέσω απλά:Οι φαν του γουστάρουν την φωνή του ακόμα και αν αυτή είναι φάλτσα,αυτός την βρίσκει να τραγουδάει , αλλά αφού αυτούς που το θέμα τους ενδιαφέρει(δηλαδή τους φαν του συγκροτήματος) τους αρέσει δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα?? ;)

 

Είμαι της άποψης ότι οι Peppers χωρίς αυτόν δεν θα είναι οι Peppers, όπως δεν θα ήταν και χωρίς τον Flea ή τον Chad ή τον Kiedis...Μπορεί το κάθε συγκρότημα να μην υφίσταται λόγω ενός και μόνο μέλους του παρόλα αυτά αν ένα μέλος φύγει το συγκρότημα συνεχίζει να υπάρχει αλλά αναγκαστικά δεν είναι το ίδιο, και εγώ ,όπως και οι περισσότεροι fan του συγκροτήματος φαντάζομαι, θέλουμε τους Peppers όπως ήταν.

 

Το υπόλοιπο flame war για να είμαι ειλικρινής δεν  περίμενα να το δώ ΠΑΛΙ !!!! ;D Είναι τουλάχιστον αστείο οι μεν να προσπαθούν να πείσουν τους δε. Όπως είναι αστείο οι αντιFrusciante να τον αποκαλούν άμπαλο , άχρηστο , γελοίο , απαράδεκτο , κοντό , άσχημο , κουλό , κουτσό κλπ κλπ  ;D ;D ;D ;D

Εφ'όσον τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας ευχαριστιούνται να παίζουν μαζί του και μάλιστα παράγουν κάτι ουσιαστικά μόνο παίζοντας μαζί του, πάλι δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα... ;D

 

Στην τελική, οι Red Hot Chili (και όχι Chilly όπως το είδα γραμμένο στο X-Factor :P ;D)

Peppers χωρίς τον Frusciante δεν θα είναι οι Red Hot Chili Peppers όπως δεν είναι οι Pink Floyd ,Pink Floyd χωρίς τον Waters κλπ κλπ και αυτό πιστεύω πρέπει να το κατανοήσουν και φίλοι και οι εχθροί τους ;D.

 

Τέλος , μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά αυτά που έγραψες φίλε Wow!.Χωρίς να σε γνωρίζω μιας και δεν έχει τύχει να δω posts σου. Με τον τρόπο που παρουσιάζεις την κατάσταση υπονοείς πως η Rock ,γενικότερα, πέθανε όταν γεννήθηκε το MTV. Κάτι τέτοιο είναι παράλογο, δεν σταμάτησαν να υπάρχουν αξιόλογα συγκροτήματα ξαφνικά το 80.... Δεν πιστεύω πως όταν ένας αξιόλογος καλλιτέχνης παρουσιάζεται από μέσα όπως το Mtv παύει να είναι αξιόλογος ,επειδή το Mtv είναι εμπορικό. Το Dark Side of the Moon (για να πάω και λίγο στον χώρο μου ;D) είναι ένα από τα εμπορικότερα album όλων των εποχών ,αυτό αυτόματα καθιστά τους Pink Floyd άχρηστους και υπερεκτιμημένους ατάλαντους μουσικούς ???

 

Υ.Γ.Το αστείο ότι όλη αυτή η συζήτηση και διαμάχη :P βασίζεται σε μία φήμη η οποία πιθανόν να μην ισχύει... ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος , μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά αυτά που έγραψες φίλε Wow!.Χωρίς να σε γνωρίζω μιας και δεν έχει τύχει να δω posts σου.

 

Περίεργο, διότι είμαι αρκετά παλιό μέλος.

 

Με τον τρόπο που παρουσιάζεις την κατάσταση υπονοείς πως η Rock ,γενικότερα, πέθανε όταν γεννήθηκε το MTV. Κάτι τέτοιο είναι παράλογο, δεν σταμάτησαν να υπάρχουν αξιόλογα συγκροτήματα ξαφνικά το 80....

 

Δεν είπα, ούτε υποννόησα κάτι τέτοιο. Άλλο είπα, και ίσως θα έπρεπε να το ξανακοιτάξεις.

 

Δεν πιστεύω πως όταν ένας αξιόλογος καλλιτέχνης παρουσιάζεται από μέσα όπως το Mtv παύει να είναι αξιόλογος ,επειδή το Mtv είναι εμπορικό.

 

Εσύ - απ' ότι βλέπω - νομίζεις ότι κάπου υπάρχουν, ζουν και βοσκάνε οι καλλιτέχνες και έρχεται το MTV, τους ανακαλύπτει και μας τους δείχνει. Δε λειτουργούν έτσι τα πράγματα, όμως. Το είδος του "καλλιτέχνη" που βλέπεις μέσα από το MTV, κυριολεκτικά εκτρέφεται γι' αυτό το ρόλο.

 

Το Dark Side of the Moon (για να πάω και λίγο στον χώρο μου ;D) είναι ένα από τα εμπορικότερα album όλων των εποχών ,αυτό αυτόματα καθιστά τους Pink Floyd άχρηστους και υπερεκτιμημένους ατάλαντους μουσικούς ???

 

Τι εννοείς "το χώρο μου"; Επίσης, μήπως ξεχνάς πόσες λίγες φορές έχεις δει Floyd από το MTV, και ότι οι άνθρωποι ανδρώθηκαν καλλιτεχνικά τέσσερις δεκαετίες νωρίτερα;

 

Υ.Γ.Το αστείο ότι όλη αυτή η συζήτηση και διαμάχη :P βασίζεται σε μία φήμη η οποία πιθανόν να μην ισχύει... ;D ;D

 

Αυτό δεν είναι αστείο, αλλά γελοίο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μια κάποια διαφωνία.

Οι RHCP χωρίς τον Frusciante θα παραμείνουν οι RHCP.

Χωρίς τον Flea ή τον Kiedis όμως απλά ΔΕΝ θα είναι οι RHCP.

ΟΚ, διαφωνώ! ;D :P

 

Για μένα είναι και οι τέσσερις εντελώς ξεχωριστοί μέσα σε αυτή τη μπάντα. Μπορεί αν αποχωρήσει κάποιος να συνεχίσει το συγκρότημα αλλά δεν θα είναι το ίδιο συγκρότημα σε καμία περίπτωση.

 

Υ.Γ. Ανεξάρτητα με το τεχνικό του επίπεδο (το οποίο αμφιβάλλω ότι είναι τόσο χαμηλό όσο λένε πολλοί) και το αν μας αρέσε ή όχι, ο Φρουφρούς έχει γράψει/παίξει ιδιοφυέστατες κιθαριστικές γραμμές, από αυτές που δεν συναντά κανείς σωρηδόν.

Βάλτε να ακούσετε το Blood Sugar Sex Magik ΟΛΟΚΛΗΡΟ και τουλάχιστον τα 3/4 από το By The Way και θα καταλάβετε τί εννοώ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο, διότι είμαι αρκετά παλιό μέλος.

 

Αυτό το υποψιάστηκα από το πλήθος των ποστ :),απλά εγώ είμαι σχετικά καινούργιος και  δεν έτυχε να δω ποστ σου, το είπα περισσότερο για να καταλάβεις ότι δεν  γνωρίζω γενικά τις απόψεις σου σε παρόμοια θέματα γιατί δεν έτυχε να τις διαβάσω.

 

Εσύ - απ' ότι βλέπω - νομίζεις ότι κάπου υπάρχουν, ζουν και βοσκάνε οι καλλιτέχνες και έρχεται το MTV, τους ανακαλύπτει και μας τους δείχνει. Δε λειτουργούν έτσι τα πράγματα, όμως. Το είδος του "καλλιτέχνη" που βλέπεις μέσα από το MTV, κυριολεκτικά εκτρέφεται γι' αυτό το ρόλο.

 

Προφανώς δεν πιστεύω κάτι τέτοιο. :P

Απλά δεν νομίζω πως οι καλλιτέχνες που προβάλλονται ΚΑΙ από το Mtv εκτρέφονται για να παίζουν αυτό και μόνο τον ρόλο.

 

Τέλος ,επειδή βαριέμαι να κάνω άλλα quote  ;D,λέγοντας το χώρο μου εννοούσα προφανώς(και λόγω nickname) ότι είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα και ασχολούμαι πολύ με αυτούς.

Προφανώς δεν εννοώ ότι ο μουσικός "χώρος" των Pink Floyd είναι κάτι για το οποίο έχω τόσες πολλές γνώσεις που μου δίνουν την δυνατότητα να μου ανήκει... ;D

 

Δεν ξεχνάω αυτά που έγραψες για τους Pink Floyd ,εξάλλου δεν αναφέρω πουθενά το Mtv όταν γράφω για τους Floyd.Απλά θέλω να δείξω ότι όταν κάποιος γίνεται εμπορικός δεν σημαίνει ότι αυτό είναι κακό(απαραίτητα) ή ότι δημιουργήθηκε για αυτό.

 

Κ, διαφωνώ! 

 

Για μένα είναι και οι τέσσερις εντελώς ξεχωριστοί μέσα σε αυτή τη μπάντα. Μπορεί αν αποχωρήσει κάποιος να συνεχίσει το συγκρότημα αλλά δεν θα είναι το ίδιο συγκρότημα σε καμία περίπτωση.

 

Υ.Γ. Ανεξάρτητα με το τεχνικό του επίπεδο (το οποίο αμφιβάλλω ότι είναι τόσο χαμηλό όσο λένε πολλοί) και το αν μας αρέσε ή όχι, ο Φρουφρούς έχει γράψει/παίξει ιδιοφυέστατες κιθαριστικές γραμμές, από αυτές που δεν συναντά κανείς σωρηδόν.

Βάλτε να ακούσετε το Blood Sugar Sex Magik ΟΛΟΚΛΗΡΟ και τουλάχιστον τα 3/4 από το By The Way και θα καταλάβετε τί εννοώ.

 

+10000 :)

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μένα είναι και οι τέσσερις εντελώς ξεχωριστοί μέσα σε αυτή τη μπάντα. Μπορεί αν αποχωρήσει κάποιος να συνεχίσει το συγκρότημα αλλά δεν θα είναι το ίδιο συγκρότημα σε καμία περίπτωση.

.

 

Όπως έχουν οι ίδιοι δηλώσει, η παραγωγική χημεία τους ειναι με τον John. Ο Anthony τον είχε διώξει και ο Flea τον έπεισε να τον ξαναπάρουν πίσω. Αφότου βέβαια ο John έδειξε να ξεπερνάει το σύνδρομο του με την ηρωίνη καπως. Η συμμετοχή του στη μπάντα ήταν αναμφισβήτητα καταλύτης για τις πωλήσεις των album τους ανεξαρτήτως της ...κουλαμάρας που του προσάπτουν οι ανα το κοσμο επιδοξοι κιθαρίστες. Κοινώς, μην κάνει κανεις όνειρα. Δεν αντιγράφεται η παρουσία του John και όσο απλό κι αν φαίνεται το παίξιμο του, ο Flea δεν θα είχε το ίδιο κέφι δίπλα σε κάποιον άλλον κιθαρίστα. Φυσικά, η μπαντα αυτη γλυκοκοιτάζει την περίοδο της συνταξιοδότησης και μάλλον αρχίζει να μαζεύει κανα ένσημο σιγά σιγά, οπότε τα live πρεπει να συνεχιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε να ακούσετε το Blood Sugar Sex Magik ΟΛΟΚΛΗΡΟ

 

το ακουγα χθες (μετα απο πολλα χρονια) και εκανα 2 διαπιστωσεις.

 

1.το αλμπουμ "ανηκει" στον Frusciante

2.ειναι απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ κιθαριστας.

 

 

αυτα απο εμενα. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου