Προς το περιεχόμενο

Φεύγει ο Frusciante από τους Peppers?


RogerWaters15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιναι μια απο τις συνηθισμενες συζητησεις που αναμιγνυεται οπαδισμος, τεχνη, ασχετοσυνη και προκυπτει το χαος.

 

Μερικοι δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε το προσωπικο μας γουστο η και αισθητικη απο αυτο που ονομαζεται καλλιτεχνικο μεγεθος και που ουδεμια σχεση εχει ουτε με το πρωτο ουτε με τη δευτερη.

 

          Οι συνηθεις παρεξηγησεις προκυπτουν ειτε επειδη καποιος δεν εχει τα φοντα να «καταλαβει»(τι να κανουμε σε αυτο τον πλανητη υπαρχουν και οι βλακες), ή δεν εχει ακουσει οπως πρεπει για να καταλαβει (το να ακους Jeff beck πινοντας μπυρες με τους φιλους σου δεν εγγυαται οτι πραγματικα ακους), η ασχολειται επιφανειακα κ.λ.π. Βρεθηκα πολλες φορες στη δυσκολη θεση να εκφερω αρνητικη ή απαξιωτικη αποψη για καποιον καλλιτεχνη, μονο και μονο για να αναθεωρησω μετα απο 5-10 χρονια, οταν πλεον μπορουσα να καταλαβω.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδή είμαι από αυτούς που μίλησα αυστηρά για τον Frusciante  και τον κατέκρινα, θέλω απλά να πω δυο λόγια για πως βλέπω εγώ τα πράγματα...

 

Μερικοι δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε το προσωπικο μας γουστο η και αισθητικη απο αυτο που ονομαζεται καλλιτεχνικο μεγεθος και που ουδεμια σχεση εχει ουτε με το πρωτο ουτε με τη δευτερη.

 

Σωστά! Και έχω ήδη αναφέρει εδώ 2 φορές ότι είναι τεράστιο μέγεθος και super star (κακώς βέβαια αλλά είναι..). Άρα ξεχωρίζω και παραξεχωρίζω προσωπικό γούστο και καλλιτεχνικό μέγεθος!

 

Επίσης όταν κάνω κριτική με ένδιαφέρει μόνο η ΔΙΚΗ μου άποψη και όχι του υπόλοιπου πλανήτη που μπορεί να τον θεωρεί δεύτερο Μότζαρτ! Δηλαδή αν σε εσάς αρέσει το κόκκινο κρασί και όλοι σας λένε να πίνετε λευκό, τι σημαίνει ότι πρέπει να πιείτε και εσείς λευκό? Ή αν συνεχίσετε να πίνετε κόκκινο σημαίνει ότι περνάτε όλους τους υπόλοιπους για κορόιδα? Τίποτα από τα δύο!!! Απλά προτιμάτε να πίνετε κόκκινο κρασί!  ;)

 

 

         Οι συνηθεις παρεξηγησεις προκυπτουν ειτε επειδη καποιος δεν εχει τα φοντα να «καταλαβει»(τι να κανουμε σε αυτο τον πλανητη υπαρχουν και οι βλακες), ή δεν εχει ακουσει οπως πρεπει για να καταλαβει (το να ακους Jeff beck πινοντας μπυρες με τους φιλους σου δεν εγγυαται οτι πραγματικα ακους), η ασχολειται επιφανειακα κ.λ.π. Βρεθηκα πολλες φορες στη δυσκολη θεση να εκφερω αρνητικη ή απαξιωτικη αποψη για καποιον καλλιτεχνη, μονο και μονο για να αναθεωρησω μετα απο 5-10 χρονια, οταν πλεον μπορουσα να καταλαβω.

 

Δηλαδή αν είχα τα φόντα για να καταλάβω και δεν ήμουν βλάκας, αν είχα ακούσει όπως πρέπει (μόνος χωρίς παρέα και χωρίς μπύρα, με το αυτί κολλημένο στο ηχείο) και δεν ασχολιόμουν επιφενειακά, τότε θα ήταν ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα μου άρεσε ο Frusciante, σωστά? Ή στην χειρότερη σε 5 - 10 χρόνια θα μου αρέσει!  :P :P

 

Λοιπόν, αν δεν έχω άποψη απλά ΔΕΝ συμμετέχω σε μια κουβέντα! Δεν είμαι από αυτούς που σχολιάζουν τα πάντα! Για να λέω κάποια πράγματα προφανώς και έχω άποψη! Δεν ζήτησα να συμφωνήσει κανείς, απλά την παρέθεσα και δεν δέχομαι αρνητικά υπονοούμενα και σχόλια και χαρακτηρισμούς (χωρίς να σημαίνει ότι όσα αναφέρθηκαν πριν ήταν φωτογραφικά για εμένα) όπως ακριβώς και εγώ δεν αμφισβήτησα τις γνώσεις και την αντίληψη αυτών που τους αρέσει ο Frusciante!!!! :P

 

 

Δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση, ακούω ΠΟΛΥ μουσική, έχω πάρα πολλά CD και την μουσική την αντιμετωπίζω τουλάχιστον με σοβαρότητα!!! Αυτό δεν δέχομαι να το αμφισβητήσει κανείς!

 

 

Και εγώ έχει τύχει να αναθεωρήσω για κάποιον καλλιτέχνη που αρχικά δεν μου άρεσε και μάλιστα αυτές οι περιπτώσεις αποδείχτηκαν και πραγματικά διαμάντια!! Από εκεί και πέρα στο θέμα μας, δεν νομίζω ότι χρειάζομαι κάποιον να μου βάλει μυαλό και να μου υποδείξει το πως θα αντιμετωπίζω την μουσική! Σέβομαι όλες τις γνώμες, δεν υποτιμώ κανέναν αλλά αυτό απαιτώ και προς τον εαυτό μου!  ;D ;D ;D

 

Και επειδή παρατηρώ ότι αρκετοί φίλοι διεκδικούν την τιμητική διάκριση των guru της μουσικής, τους καθησυχάζω λέγοντας ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το βραβείο!

 

 

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι μια απο τις συνηθισμενες συζητησεις που αναμιγνυεται οπαδισμος, τεχνη, ασχετοσυνη και προκυπτει το χαος.

 

Μερικοι δεν μπορουμε να ξεχωρισουμε το προσωπικο μας γουστο η και αισθητικη απο αυτο που ονομαζεται καλλιτεχνικο μεγεθος και που ουδεμια σχεση εχει ουτε με το πρωτο ουτε με τη δευτερη.

 

         Οι συνηθεις παρεξηγησεις προκυπτουν ειτε επειδη καποιος δεν εχει τα φοντα να «καταλαβει»(τι να κανουμε σε αυτο τον πλανητη υπαρχουν και οι βλακες), ή δεν εχει ακουσει οπως πρεπει για να καταλαβει (το να ακους Jeff beck πινοντας μπυρες με τους φιλους σου δεν εγγυαται οτι πραγματικα ακους), η ασχολειται επιφανειακα κ.λ.π. Βρεθηκα πολλες φορες στη δυσκολη θεση να εκφερω αρνητικη ή απαξιωτικη αποψη για καποιον καλλιτεχνη, μονο και μονο για να αναθεωρησω μετα απο 5-10 χρονια, οταν πλεον μπορουσα να καταλαβω.

 

Δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση η ενδειξη οτι καποιος "καταλαβε" ειναι η παραδοχη της αξιας του τυπου?

Κι εμενα δεν μ αρεσει ο Belew (.λχ) τον βαριεμαι αφανταστα και δεν βαζω να ακουσω ουτε γι αστειο. Και ο Holdworth τα ιδια (με λιγες εξαιρεσεις). Αυτο ομως δεν μειωνει την ΑΞΙΑ τους ως κιθαριστες και ως μουσικους.

Για να επιμενουμε (ορισμενοι) οτι ο εν λογω ειναι πατατας, κατι ξερουμε κι εμεις. Καπου βασιζομαστε. Και μαλιστα εμπρακτα. Εχουν περασει δεκαδες και δεκαδες βιντεο και κλιπ που δειχνουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ οτι ο τυπος ειναι απλα τυχαρπαστος και με 0 ταλεντο (ισως στο "τρυπημα" και στο "κεντημα").

Και δε νομιζω οτι η μουσικη των Peppers ειναι αυτη που για να την εκτιμησεις και πραγματικα να "ακους" πρεπει να εισαι διπλα στο τζακι με τα αυτια σου ορθανοιχτα. Μαλλον στην κατασταση που περιγραφεις για τον Beck  θα πρεπει να εισαι.

Το ΜΟΝΟ που αντιπαρατιθεται απο την αλλη μερια ειναι "ναι, μην το κοιτας αυτο, εκει ηταν καπως", "α οχι αυτο το βιντεο, τον ποναγε  ο ατραγαλος του", καθως βεβαια και τα εκατομμυρια τα οποια και σαφως και εχει (βλ. τυχαρπαστος, οπως και το ποστ του eye <μπραβο προοοδος eye>).

Και ΒΕΒΑΙΑ εχω αναθεωρησει για αρκετους μουσικους επειδη δεν επαιζαν "καλα" οταν ημουν 16 χρονων, αλλα νομιζω οτι πια στα 41 (μαλλον) ξερω να διακρινω που θα αναθεωρησω και που οχι. Και ο τυπος αυτος δεν ειναι στη λιστα.

 

ΥΓ. fenderiarh μην με παρεξηγησεις, ουσιαστικα δεν απανταω σε εσενα, δεν ειναι προσωπικο, ουτε και βεβαια προσωπικο με τον Frusciante. Απλα λεω την γνωμη μου.

ΥΓ 2. Again don't get me wrong, "Mother's Milk" και "Blood Sugar..." τα γουσταρω κι εγω τρελλα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

govanmaniac κανεις το λαθος να απαντας επι προσωπικου, ενω ουτε ειναι αυτο το θεμα, ουτε προσπαθησε κανεις να σε προσβαλλει. Μαλιστα προκειμενου να αποφυγω τετοιες συγχυσεις ανεφερα ως παραδειγμα τον εαυτο μου, αλλα ματαια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να πω/γράψω πως το σύνολο των ποστ στο θέμα Φρθσψιάντε μου προξενεί τις σκέψεις:

 

α) Ο γενικός χαρακτήρας συνάδει με τα υπόλοιπα σχετικά τόπικ περί ξένων/Ελλήνων καλλιτεχνών, shredders και χελωνονιντζάκια.

 

β) Τυπικά θα χαρακτηριστεί η άποψη ορισμένων gk/mods ως "άποψη του Νόιζ".

 

γ) Αναπόφευκτα θα τεθεί θέμα κατά πόσο είναι "σκεπτόμενος" ή/και "ψαγμένος" κάποιος που ενθουσιάζεται με κάποιον καλλιτέχνη ή κάποια μουσική. Είτε τυγχάνει να είναι στο προσκήνιο (δηλ. αυτόματα προϊόν της money-driven μουσικής βιομηχανίας) είτε φαντάζει μπανάλ ρέλικ κάποιας κιτς δεκαετίας.

 

 

Τα παραπάνω μου τη δίνουν και κατέληξα να το πάρω στο ψιλό το θέμα.

 

Είναι όμως και απ'τη μεριά μου γελοίο σαν αντίδραση. Έλα όμως που θα έπρεπε να έχουμε οι ίδιοι για τον εαυτό μας ενα όριο

 

- στο πόσες φορές θα επαναλάβουμε τα ίδια σχόλια ασχέτως καλλιτέχνη/μουσικής (είτε ως υπερασπιστές είτε ως κατήγοροι),

 

- στην επιμονή να εξισώνουμε ενα φόρουμ το οποίο έχει >150 χρήστες online ταυτόχρονα και πολύ περισσότερους ενεργούς, με τις απόψεις ελάχιστων μελών

 

- στην αναγωγή ενός ερεθίσματος συναισθημάτων όπως είναι η μουσική σε κάτι το διανοητικό και στην υποβίβαση ορισμένων συναισθημάτων ως παιδικά/χαζοχαρούμενα/κτλ.

 

Στην τελική οντοπικ:

Ο Φρθσψιάντε αρχικά μου φάνταζε τρελό ζάκι που τον ξαναπήραν για συναισθηματικούς λόγους και οι συνθέσεις μ'αυτόν μου φάνηκαν αρχικά ΓΕΛΟΙΕΣ. Μετά από κανα 6μηνο που δεν ass-hole-ούμουν με το ποιός παίζει τι και που και πότε στους Πέππερζ άρχισα να τους ακούω περισσότερο από ποτέ και έφτασα μέχρι να αγοράσω και δίσκους (πριν οτι άκουγα στο ραδιόφωνο και από φίλους).

Αν ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ θα στεναχωρηθώ κάπως για το τέλος εποχής που θα σημαίνει (δεν θα τα βάψω μαύρα κιόλας να κλαίω σαν τη Μάρθα Βούρτση) αλλά θα έχω και περιέργεια να δω τι θα επακολουθήσει για τον ίδιο και τους υπόλοιπους  :)

 

υ.γ. αν κάποιος επιμείνει ντε και καλά να πάρει τα παραπάνω ως προσωπική κατηγορία προς κάποιο ποστ του, έχει κάθε δικαίωμα να το πει αλλά δεν θα ασχοληθώ καν να απαντήσω μιας και τα παραπάνω τα γράφω σαν γενικές σκέψεις μετά από αρκετά παρόμοια ποστ και όχι προς κάποιους συγκεκριμένα.

 

υ.γ.2 holy shit this is a long post!  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά το γεγονός ότι το Noiz έχει 150 χρήστες on line είναι πάρα πολύ λιγότεροι αυτοί που γράφουν συχνά, με αποτέλεσμα το μάτι να σκαλώνει στα ίδια nicks και avatar, πίσω απο τα οποία βρίσκονται φυσικά άνθρωποι με συγκεκριμένες απόψεις. Φυσικό επακόλουθο είναι όταν γράφουν οι ίδιοι και οι ίδιοι άνθρωποι, να γίνεται μια ανακύκλωση προσωπικών απόψεων που δίνουν, σε κάποιους που βγάζουν γρήγορα συμπεράσματα, να καταλάβουν ότι επικρατεί ένα ολοκληρωτικό καθεστώς από τους σκληροτράχηλους moderators/ gate keepers και λοιπους βαθμοφόρους, που δεν δέχεται άλλες απόψεις, και προωθεί μόνο τις δικές τους.

 

Κατα καιρούς διαβάζω εδω μέσα διάφορους, που σε κατάσταση ανάφλεξης γράφουν ότι δεν υπάρχει δημοκρατία στο νόιζ. Στο noiz  λοιπόν, όπως και σε όλο το internet o καθένας είναι ελεύθερος να ποστάρει ότι θέλει. Απο ένα σοβαρό άρθρο, μέχρι μια χαζομάρα, ή μια απλή προσωπική άποψη, με την οποία όλοι οι άλλοι μπορούν ελεύθερα να διαφωνήσουν.

 

Έτσι λοιπόν κάποια  thread ξεκινάνε από μια επισύναψη ενός άρθρου, το οποίο μπορεί να είναι και εντελώς ανυπόστατο, και όλοι  οι άλλοι από κάτω γράφουν την γνώμη τους που περιλαμβάνει 100% προσωπική άποψη. Άρα έχουμε ένα πλήθος προσωπικών απόψεων που θα ληφθούν ή όχι υπ όψην ανάλογα με το τι βαρύτητα μπορεί να έχει ο λόγος του καθενός. Επίσης μπορεί να μην ληφθεί και καθόλου υπ όψην, και αυτό δεν είναι καθόλου κακό.

 

Με βάση όλα τα παραπάνω μπορεί κάποιος να γράψει ότι όταν πρωτοείδε τον κύριο Frusciante άρχισε να ψάχνεται για ψιλά, ή ότι οι Peppers του προκαλούν αναγούλα, ή ότι πρόκειται για την μεγαλύτερη μπάντα όλων των εποχών και ο Frusciante έχει ήχο και groove που δεν έχουν πολλοί στην πιάτσα. Το σίγουρο είναι ότι οι υπόλοιποι peppers κάτι ήξεραν που τον έχουν/είχαν δίπλα τους.

 

Είναι γεγονός ότι τα ίδια σχόλια επαναλαμβάνονται σε κάθε τέτοιου τύπου θέμα. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία, γιατί πολύ απλά κάθε φορά που κάποιος εκφράζει την συναισθηματική του κατάσταση απέναντι σε κάποιο θέμα μπορεί να υπάρξει κάποιος άλλος που να σκέφτεται ότι ο πρώτος λέει χαζομαρες… και κάπως έτσι γίνεται ότι γίνεται.

 

Σαν γενικό συμπέρασμα, είναι καλό για όλους να σκεφτόμαστε πολύ πριν γράψουμε κάτι. ;)

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν βρίσκετε συγγένεια και σύγκριση στο παίξιμό του με αυτό του Lopez που είδα πως συζητήθηκε προηγουμένως. Το ξέρω πως η αναφορά έγινε επειδή έχουν συνεργαστεί - δεν ρωτάω αυτό.

 

Bumpity bump.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mother's milk, blood sugar sex magik, οι peppers στα καλύτερα τους, ειδικά ο δεύτερος... To One hot minute φοβερό, αλλά δεν ήταν peppers. Ξαναγύρισε ο John, αγαπήσανε ακόμα πιό πολύ το MTV, τους αγάπησε και αυτό ακόμα περισσότερο, έγινε και η μουσική τους user friendly, και ζούνε όλοι (και οι peppers) με την ψευδαίσθηση πως οι peppers υπάρχουν ακόμα, και είναι ενεργή παραγωγική μπάντα. Το χρήμα στα ταμεία τους μπορεί να είναι άφθονο, αλλά πιστεύετε πως έχουν βγάλει κάτι που αγγίζει την πρώτη περίοδο Fruciante?

 

http://www.youtube.com/watch?v=EDILn2OIrkQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το one hot το γούσταρα απίστευτα πολύ :) και το θεωρώ μια χαρά peppers.

 

Για μένα είναι και οι τέσσερις εντελώς ξεχωριστοί μέσα σε αυτή τη μπάντα. Μπορεί αν αποχωρήσει κάποιος να συνεχίσει το συγκρότημα αλλά δεν θα είναι το ίδιο συγκρότημα σε καμία περίπτωση.

 

Έχεις δίκιο γενικά.

 

Εν τω μεταξύ με τους peppers κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ είναι πως κάθε δίσκος τους είναι εντελώς μοναδικός. Τον κάθε ένα λατρεύω για άλλο λόγο και όποιον ακούω κάθε φορά είναι και ο αγαπημένος μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρήμα στα ταμεία τους μπορεί να είναι άφθονο, αλλά πιστεύετε πως έχουν βγάλει κάτι που αγγίζει την πρώτη περίοδο Fruciante?

 

Το ερώτημα είναι θα θέλαμε? Θα θέλαμε άλλο ένα ακόμα blood sugar sex magik? Θα τους ήταν πολύ εύκολο να το κάνουν αλλά δεν το κάναν! Δεν είναι το stadium arcadium ενεργός και παραγωγικός δίσκος? Δηλαδή δεν θέλω να γίνομαι οπαδικός αλλά κάποια πράγματα είναι στην κατηγορία της κοινής λογικής! Αλήθεια έχεις δει φίλε darshan τους red hot live? Όχι από dvd ή στο you tube, live!

 

Εν τω μεταξύ με τους peppers κάτι που μου αρέσει πάρα πολύ είναι πως κάθε δίσκος τους είναι εντελώς μοναδικός. Τον κάθε ένα λατρεύω για άλλο λόγο και όποιον ακούω κάθε φορά είναι και ο αγαπημένος μου

 

Ακριβώς! Κάθε δίσκος τους είναι και ένα είδος μουσικής από μόνος του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου