Προς το περιεχόμενο

Σκουριά στους πόλους μαγνητών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πολλούς από εμάς παρατηρείται αυτό το πρόβλημα κ ιδίως σε τύπους σαν κ εμένα που τα χέρια μου ιδρώνουν ίσως λίγο παραπάνω από το κανονικό. Πως λοιπόν θα διώξω την σκουριά από τους πόλους ενός μαγνήτη χωρίς να τον βλάψω?? Έπειτα πως τον προστατεύω για να μην ξαναγίνει το ίδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το 'ξερες, αλλά στις relic κιθάρες (τις οποίες πουλάνε οι ίδιες οι εταιρίες έτσι) οι πόλοι των μαγνητών είναι...καρασκουριασμένοι. Μην ανησυχείς, ο ήχος σου δεν "χαλάει" στο ελάχιστο.

 

Αυτές είναι φυσιολογικές φθορές τις κιθάρας σου που δεν θα πρεπε να σε ανησυχούν, εκτός κι' αν σ' ενοχλούν αισθητικά (εμένα μ' αρέσουν οι...σκουριασμένοι μαγνήτες πάντως).

 

:)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το 'ξερες, αλλά στις relic κιθάρες (τις οποίες πουλάνε οι ίδιες οι εταιρίες έτσι) οι πόλοι των μαγνητών είναι...καρασκουριασμένοι. Μην ανησυχείς, ο ήχος σου δεν "χαλάει" στο ελάχιστο.

 

Το γνωρίζω αυτό που λες. Δεν τραβάω κανα ιδιαίτερο ζόρι αλλά θα ήθελα να ξέρω τι μπορώ να κάνω αν θελήσω να αφαιρέσω την σκουριά για αισθητικούς λόγους όπως λες κ μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει το ιδιο και για τη σκουρια στην γεφυρα?

 

edit:

το προβλημα που εχω ειναι σκουριασμενα saddles... ποσο επηρρεαζεται ο ηχος?

 

ευχαριστω

 

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει το ιδιο και για τη σκουρια στην γεφυρα?

επηρρεαζεται ο ηχος?

 

ΦΥΣΙΚΑ και επηρεαζεται,εδω μπορεις να ακουσεις τον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ηχο των σκουριασμενων..μαγνητωνε και γεφυρωνε...

 

 

;D

 

εξω απο την πλακα η λυση ειναι μια

 

wd40.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αφαίρεση σκουριάς (γενικά) μπορείς να χρησιμοποιήσεις νάφθα ( "ζιπέλαιο" ) και λίγο τρίψιμο.

 

Επειδή μιλάμε για τους πόλους, μην τρίψεις με steel wool, θα γεμίσει ρινίσματα, και άντε να τα βγαλεις μετά - καλύτερα με ένα πανάκι ή με σκληρή γόμα (αυτή για μελάνι).

 

Γενικά, μην περιμένεις να εξαφανιστεί τελείως η σκουριά, ειδικά αν έχει διαβρώθει αρκετά το μέταλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου